Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατανομή Δαπανών Θερμανσης σε παλιά οικοδομή


IANOS

Recommended Posts

Γεια σας αγαπητοί φίλοι,

 

Έχω αναλάβει να κάνω μελέτη κατανομής δαπανών σε μια οικοδομή που χτίστηκε το 1974 και δεν έχει μελέτη θερμομόνωσης.Όσα από τα χαρακτηριστικά της οικοδομής μπόρεσα να βρώ από την οικοδομική άδεια είναι τα παρακάτω:

 

Τοίχοι

Εσωτερικοί: Δρομικοί εξ'οπτοπλίνθων

Εξωτερικοί: Μπατικοί εξ'οπτοπλίνθων

Επιχρίσματα: Εξωτερικά τριπτά δι ασβεστοκονιάματος

Οι εξωτερικοί τοίχοι έχουν από το εξωτερικό πρός το εσωτερικό:

1)Επίχρισμα

2)Τοιχοποιία ("Μπατίκ" απ'ότι λέει)

3)ΠΛάκα 3εκ. ξυλοπολτού "Ηρακλίτ"

 

Δάπεδο (από κάτω προς τα πάνω)

1)Οροφοκονίαμα 1,5εκ.

2)Πλακα οπλισμένου σκυροδέματος 12εκ

3)Διωγκωμένη Πολυστερίνη 3 εκ (φελιζόλ)

4)Τσιμεντοκονίαμα ή γαρμπιλομωσαικό 3-3,5 εκ.

5) Δάπεδο ξύλινο μωσαικό παρκέ 1εκ.

 

Οροφή από κατω πρός τα πάνω

1)Οροφοκονίαμα

2)Πλάκα οπλισμένου σκυροδέματος 12εκ

3)ασφαλτόπανο

4)Κίσηρις 20-30εκ(1,5% κλίση)

5)Κισηρομπετόν 5εκ.

6)Τσιμεντοκονίαμα 2εκ

7)Μελτελόπετρες ή πλάκες πρέσσας πεζοδρομίου 4 εκ

 

Επειδή δεν έχω ξαναασχοληθεί με μελέτη θερμομόνωσης μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πεί που μπορώ να βρώ θερμικούς συντελεστές για τα υλικά(θερμοπερατότητας και θερμικής αγωγιμότητας) ή αν υπάρχει κάποιος γενικός συντελεστής.Αυτό το υλικό ΗΡΑΚΛΙΤ δε πρέπει να χρησιμοποιείται πια όπως και ο ξυλοπολτός.

Γενικά θα πρέπει να υπολογίσω έναν συνολικό συντελεστή θερμομόνωσης έτσι δεν είναι;Ο υπολογισμός θα γίνει με το πρόγραμμα Απωλειών της 4Μ.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα πέσουν να με φάνε με αυτό που θα πω αλλά τόσο παλιό κτήριο και με τέτοια υλικά θεώρησε το ότι είναι χωρίς μόνωση. (άλλωστε 3εκ μόνωση ....).Απλά μην κάνεις από εκεί και πέρα άλλες προσαυξήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο σωστότερος τρόπος είναι να υπολογίσεις τις θερμικές απώλειες και στην συνέχεια να χρησιμοποιήσεις τον τεχνικό κανονισμό κατανομής δαπανών θέρμανσης σε κτίρια με περισσότερες από μια ιδιοκτησίες.

 

Ο τεχνικός κανονισμός έχει τον τρόπο υπολογισμού αν χρησιμοποιούνται ωρομετρητές, θερμιδομετρητές ή χωρίς μετρητές θερμότητας.Αν έχεις αυτόνομη θέρμανση προτιμούνται οι θερμιδομετρητές (υποχρεωτικοί πλέον για άδειες από 1/10/2010 λόγω ΚΕΝΑΚ) αλλά λόγω κόστους πολλοί εγκαθιστούσαν ωρομετρητές. Στο κτίριο που αναφέρεις είμαι 99% σίγουρος ότι δεν έχει μετρητές, αλλά αν θέλουν οι ιδιοκτήτες μπορείς να εγκαταστήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις υποδείξεις.

Το σύστημα έχει μετρητές.Το πρόβλημα είναι μια διαμάχη για τα κοινόχρηστα που βλέπω να πηγαίνει για δικαστήρια.Οπότε πρέπει να κάνω καλή μελέτη.

Μέσα που έψαξα στο φορουμ αναφέρει για κάποιον κανονισμό θερμομόνωσης στα downloads αλλά δεν το βρήκα.

Αν μπορεί κάποιος να μου στείλει κάποιον πίνακα με τα μονωτικά υλικά θα ήταν πολύ χρήσιμος όπως και ποιο είναι το ΦΕΚ για την κατανομή των δαπανών.Αν ξέρει κάποιος κάποια στοιχεία k,Λ, κτλ ή κάποιο βιβλίο με το οποίο θα βγάλω άκρη ας μου το πεί.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπεις να πηγαίνει στο δικαστήριο, μην ασχοληθείς καθόλου.

 

Μόνο και μόνο τα μεροκάματα που θα χάσεις ως μάρτυρας (αν όχι ως κατηγορούμενος) στο δικαστήριο θα υπερβαίνουν το κέρδος σου από την μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

αν είναι να πάει στα δικαστήρια πραγματικά απέφυγε την σαν δουλειά δεν αξίζει.... και το λέω παρότι τον τελευταίο καιρό δεν λέω όχι σε τπτ.

 

Για το herklith κάπου έχω ένα συντελεστή, για τοίχους κτλ θα χρησιμοποιείσεις τα κλασσικά.

 

(έχεις κανένα πρόγραμμα η θα γίνει στο χέρι η όλη διαδικασία;)

 

Υ.Γ. sdim με πρόλαβες για λίγο...πολύ λίγο :P

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω μία παρόμοια περίπτωση, παλαιό κτίριο, σε περίπτωση επιθεώρησης εκτιμώ ότι θα υπάρχουν αρκετές παρατηρήσεις. Θα πρέπει να ξαναγίνουν οι μελέτες. Εάν οι ιδιοκτήτες δεν ακολουθήσουν τις παρατηρήσεις τι γίνετε; Η διαφοροποίηση είναι ότι πρόκειται για κτίριο το οποίο αποτελείται από αρκετά διαμερίσματα και μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να δώσω μια πρώτη εκτίμηση της κατάστασης.

 

Με το 4Μ θα το κάνω αλλά τέτοιες κατηγορίες μόνωσης δεν έχει.

 

Υπάρχει κάποιο βιβλίο ή πίνακας για να αγοράσω για να μπορέσω να δώ τα

 

φυσικά χαρακτηριστικά των μονωτικών;

 

Ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

τα χαρακτηριστικά μπορείς να τα δεις και από την βιβλιοθήκη του 4Μ μάλιστα το heraklith που ρωτάς το έχει στα μονωτικά από τα πρώτα 0,053kcal/hmC

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο, το έχει. Επίσης βρήκα από οδηγία του ΤΕΕ το 2010 σχεδόν όλες τις ιδιότητες των υλικών.

Το παραθέτω εδώ πέρα :

 

>http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/ATT00206.pdf

 

Είναι πολύ χρήσιμο.

 

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.