Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οπισθοτομία


Recommended Posts

Εκανα οπισθοτομια με γωνιες χρησιμοποιωντας 3 γνωστα τριγωνομετρικα και το αποτελεσμα ηταν κακιστο...Παιζει ρολο τι ταξεως ηταν καθε σημειο? Αν δλδ ηταν 1ης,2ης κλπ? Δεν μπορω να καταλαβω τι εφταιξε..τα σημεια ειναι σε κορυφες βουνων και ελεγμενα βασει αζιμουθιου..

 

Επισης...ενα τριγωνομετρικο που αναγραφει ΥΧΟΠ 1982..δεν ειναι στο γεωευρετηριο της ΓΥΣ..Ξερουμε πως θα βρω συντεταγμενες?

Τελος..ενα reper που ειναι εντος του γεωτεμαχιου μου.. ουτε αυτο ειναι στης ΓΥΣ..οποιαδηποτε πληροφορια θα με βοηθουσε..

Έκανες οπισθοτομία με 3 τριγωνομετρικά μόνο?

Πιθανότατα να έπεσες σε επικίνδυνο κύκλο.

Επίσης, πολύ σημαντικό ρόλο παίζει η γεωμετρία των τριγωνομετρικών που χτύπησες σε σχέση με τη στάση που ήσουν στημένος.

Επίσης, πώς τσέκαρες οτι το αποτέλεσμα ήταν κάκιστο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Με 3 γνωστα και υπολογισμους γωνιων εχω ξανακανει...αλλα τωρα το αποτελεσμα ηταν κακιστο διοτι ειχα gps χειρος και η διαφορα τους ηταν πανω απο 10μ..ασε που ειδα και στον χαρτη την διαφορα..

Τον επικινδυνο κυκλο τον ειχα στο νου μου..δε νομιζω να ειναι αυτο αλλα θα το ξαναδω..

Οταν λες γεωμετρια τριγωνομετρικων σε σχεση με τη σταση..τι ακριβως εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι εντός ισοσκελούς περίπου τριγώνου που σχηματίζουν τα τριγωνομετρικά ή γενικά εντός τριγώνου που η απόσταση του άγνωστου σημείου της στάσης να είναι περίπου σε ίση απόσταση από τα τριγωνομετρικά Τότε η λύση είναι καλύτερη ειδικά με πολλαπλή οπισθοτομία 

Link to comment
Share on other sites

το να κάνεις οπισθοτομία στην εποχή του gps (όχι χειρός), είναι σαν να δουλεύεις με λογαριθμικό κανόνα στην εποχή των η/υ

Link to comment
Share on other sites

το να κάνεις οπισθοτομία στην εποχή του gps (όχι χειρός), είναι σαν να δουλεύεις με λογαριθμικό κανόνα στην εποχή των η/υ

Το ξέρω αλλά όταν πχ εγώ έχω ξοδεύσει πάνω από 50,000 ευρώ και ίσως γράφω λίγα για να φτιάξω ένα γραφείο και είμαι αυτοδημιούργητος ξεκινώντας από το απόλυτο μηδέν και άλλα 90,000  ευρώ για το σπίτι της οικογένειας μου και μετά μεσολαβεί και οικονομική κρίση , είναι πολυτέλεια το gps Η πλάκα είναι ότι δούλεψα  gps το 1992 όταν δεν υπήρχε ούτε για δείγμα σε γραφείο τότε (στην εταιρία που εργαζόμουν ) και έβλεπα στο ουρανό μέχρι το πολύ 4 δορυφόρους και αυτούς αφού με το αλμανακ αρχείο έβλεπα πια ώρα συνέβαινε αυτό . 

 

Παρά αυτό αν κάνει κάποιος σοβαρά την εργασία του μπορεί και έτσι να γίνει αξιόπιστα ανάλογα την αξία αυτού που αποτυπώνει πχ δεν είναι ανεκτή η μέθοδος της οπισθοτομίας ακόμα και πολλαπλής για εξάρτηση οικοπέδου σε σχέδιο πόλης , αλλά για εκτός σχεδίου και όχι κοντά σε οικισμούς με σχέδιο ή για οικισμούς κατω των 2000 κατοίκων  και για κλίμακα από 1/500 και πάνω μπορεί να χρησιμοποιηθεί Το θέμα είναι ότι απαιτεί περισσότερη εργασία γραφείου και ελέγχους 

 

Ελπίζω μέχρι να πάρω σύνταξη να αξιωθώ να ξανα δουλέψω με gps και να είναι δικό μου 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

το να κάνεις οπισθοτομία στην εποχή του gps (όχι χειρός), είναι σαν να δουλεύεις με λογαριθμικό κανόνα στην εποχή των η/υ

 

συνάδελφε μη γίνεσαι αφοριστικός...

 

Δε μπορούν όλοι να έχουν GPS. Κάποιοι σκαρφαλώνουμε ακόμη στα βάθρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε tetris (πρώτη φορά,επιτέλους, διαφωνώ μαζί σου) δεν ειναι τόσο εύκολο για οποιονδήποτε να αγοράσει eνα GPS με την σκέψη ότι ΠΡΕΠΕΙ σίγουρα να έχει και ταχύμετρο(-σταθμό)! Ένα ταχύμετρο, λέω εγώ, είναι άκρως απαραίτητο για ένα τοπογράφο μηχ. Η απλή οπισθοτομία είναι μια εύκολη μέθοδος για να έχουμε τιμές σε ένα νέο σημείο. Είναι τόσο εύκολη όσο και  δύσκολη στη επεξεργασία της. Το σωστότερο ειναι να σκοπεύομαι και ένα τέταρτο σημείο και αν δεν ξέρουμε να κάνουμε επίλυση της πολλαπλής (θάλει DEROS), έστω κάνουμε τριάδες (οχι σικ) και παίρνομαι μέσο όρο. Αν δεν μπορούμε όμως να καταλάβουμε- εκτιμήσουμε πότε πλησιάζουμε στον επικίνδυνο κύκλο δεν το κάνουμε. Φίλε getsakna στην σχολή που έκανες για να γίνεις πολεοδόμος (έτσι απλά, ακαδημαικά) έχεις κάνει μαθήματα τοπογραφίας??  Όσο για τα GPS χειρός αυτά είναι για να σας πάν στο σπίτι της γιαγιάς και όχι να ελέγχουμε σημεία απ' τα οποία θα κάνουμε Τοπ. αποτύπωσή. 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε μη γίνεσαι αφοριστικός...

 

Δε μπορούν όλοι να έχουν GPS. Κάποιοι σκαρφαλώνουμε ακόμη στα βάθρα.

Σωστή διαπίστωση, συμφωνώ απόλυτα. Αν όμως κάποιος έχει επενδύσει 50000 ε - ίσως και περισσότερα όπως αναφέρει ο GM - και δεν έχει καταφέρει να αποκτήσει ενα διπλόσυχνο gps (κόστος 1 αξιόπιστου δέκτη ~ 6000 ε) ώστε να κάνει τη δουλειά του γρήγορα και αξιόπιστα, τότε μάλλον κάτι δεν έχει κάνει σωστά.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε tetris (πρώτη φορά,επιτέλους, διαφωνώ μαζί σου) δεν ειναι τόσο εύκολο για οποιονδήποτε να αγοράσει eνα GPS με την σκέψη ότι ΠΡΕΠΕΙ σίγουρα να έχει και ταχύμετρο(-σταθμό)! Ένα ταχύμετρο, λέω εγώ, είναι άκρως απαραίτητο για ένα τοπογράφο μηχ. Η απλή οπισθοτομία είναι μια εύκολη μέθοδος για να έχουμε τιμές σε ένα νέο σημείο. Είναι τόσο εύκολη όσο και  δύσκολη στη επεξεργασία της. Το σωστότερο ειναι να σκοπεύομαι και ένα τέταρτο σημείο και αν δεν ξέρουμε να κάνουμε επίλυση της πολλαπλής (θάλει DEROS), έστω κάνουμε τριάδες (οχι σικ) και παίρνομαι μέσο όρο. Αν δεν μπορούμε όμως να καταλάβουμε- εκτιμήσουμε πότε πλησιάζουμε στον επικίνδυνο κύκλο δεν το κάνουμε. Φίλε getsakna στην σχολή που έκανες για να γίνεις πολεοδόμος (έτσι απλά, ακαδημαικά) έχεις κάνει μαθήματα τοπογραφίας??  Όσο για τα GPS χειρός αυτά είναι για να σας πάν στο σπίτι της γιαγιάς και όχι να ελέγχουμε σημεία απ' τα οποία θα κάνουμε Τοπ. αποτύπωσή. 

Όσο νωρίζεις εσύ απο πολεοδομία, χωροταξία κλπ (που δυστυχώς έχεις και δικαίωμα υπογραφής μελετών!!)....αλλο τόσο γνωρίζω και γω απο τοπογραφία...

Τρελό κόμπλεξ κουβαλάς πάντως ''φίλε'' μου..

Απάντησε αν θες δίχως κομπλεξικές ακαδημαικες ερωτησεις..

Στην ελεύθερη αγορά είμαστε..δεν θα βάλουμε εσένα κριτή και δικαστή!

Έλεος!

 

admin, αν είναι, βάλε φραγμό στις ερωτήσεις και στα θεματα που μπορεί κάποιος να εισέλθει και να ρωτησει ετσι ωστε να ικανοποιηθούν κάποιοι αγρονομοι..

Edited by getsakna
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΥΧΟΠ 1982--> Υπουργείο Χωροταξία Οικισμού και Περιβάλλοντος (πρόγονος του καταργηθέντος επί γαπ ΠΕΧΩΔΕ). Μήπως μιλάμε για τριγωνομετρικό ΕΠΑ;

 

1. Μήπως αυτός είναι ένας παράγοντας ασυμβατότητας ;

 

2. Ο επικίνυνος κύκλος είναι όταν τα τριγωνομετρικά σου και το προσδιορισθέν σημείο σου βρίσκονται επί της αυτής περιφέρειας κύκλου. Μπορείς να το ελέγξεις

 

3. Με τρία τριγωνομετρικά έχεις απλήλύση, κι όχι συνορθωμένη...Αλλά θα μου πείς είναι θαύμα που βρήκες τρια! Θα ήταν καλύτερο να κανεις και πλευρικη οπισθοτομία δηλαδή να μετρησεις και αποστάσεις. Τότε θα έχεις πλεονάχοθσα πληροφορία. 3 αποστάσεις + 2 γωνίες και δύο αγνωστους.

 

4. Μήπως υπάρχει ασυμβατότητα των τριγωνομετρικών μεταξύ τους; Για τί μέγεθος σφάλματος μιλάμε;

 

ΥΓ> Υα σου πρότεινα να ελέγξεις τα τριγωνομετρικά, μετρώντας τις αποστάσεις τους και συγκρίνονας τες με τις επίσημες τιμές

 

5. Η οπισθοτομία είναι η λιγότερο ακριβής μέθοδος των αλληλοτομιών.

 

6. Ευτυχώς που υπάρζουν ακόμη συνάδελφοι που μετράνε με κλασσικές μεθόδους κι όχι με μαύρα κουτιά

 

ΥΓ2

 

Προσπάθησε να τα γκουγλάρεις, για να δεις αν έχεις κανένα χονδροειστάτο σφάλμα (άνω των 5 μέτρων).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.