Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παθητική πυροπροστασία - Πότε απαιτείται ;


amouriki

Recommended Posts

καλησπέρα, έχω αναλάβει μια προσθήκη κατ' επέκταση του β' ορόφου (10 τμ υπνοδωμάτιο). το ισόγειο είναι ανεξάρτητο και ο α-β όροφος λειτουργεί σαν μεζονέτα. η άδεια είναι του 78.έχω διαβάσει τον κανονισμό περί παθητικής , άλλα έχω πελαγώσει...είναι η πρώτη άδεια που καταθέτω.Λέει σε ένα σημείο ότι δεν απαιτείται μελέτη (μπορεί να έχει γίνει και παρανόηση). τελικά τι ισχύει;και αν είναι να κάνω μελέτη παθητικής υπάρχει κάπου που μπορώ να δω μια πρότυπη μελέτη για να καταλέβω πως θα συντάξω το σχεδιαστικό κομμάτι; ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παθητική απαιτείται πάντα. Η παθητική θα σε οδηγήσει να συντάξεις μελέτης ενεργητικής πυρασφάλειας ή όχι.

 

Το σχεδιαστικό κομμάτι αποτελείται ουσιαστικά από τις οδεύσεις διαφυγής από το πιο απομακρυσμένο σημείο προς τις εξόδους. Για κατοικία πρέπει να είναι κάτω από 25μ.

 

Επειδή, για πρώτη φορά είναι πολλά, ή συνεργάσου με κάποιον μηχανολόγο ή πρέπει να ρίξεις πολύ διάβασμα...

Link to comment
Share on other sites

Σε λειτουργικά εξαρτημένες προσθήκες και σε αλλαγές χρήσης σε κτίρια που υπάρχουν πριν τον Κανονισμό Πυροπροστασίας ΔΕΝ απαιτείται μελέτη παθητικής πυροπροστασίας εκτός αν πρόκειται για ξενοδοχείο.

 

Εγκ-39093/8-6-89

 

ΑΡΘΡΟΝ-24

1. ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ

Σύμφωνα με τις διατάξεις του Αρθ-24 του κανονισμού

πυροπροστασίας ΠΔ-71/88, ο κανονισμός αυτός εφαρμόζεται στα νέα

κτίρια όλων των χρήσεων που αναφέρονται σ' αυτόν καθώς και στα

υφιστάμενα ξενοδοχεία.

'Οσον αφορά το θέμα των προσθηκών σε υφιστάμενα ξενοδοχεία

ισχύουν οι διατάξεις του ΠΔ-374/88 (Αρθ-1).

Στην περίπτωση προσθήκης σε κτίριο άλλης χρήσεως, πλην

ξενοδοχείου και το οποίο έχει ανεγερθεί προ της ισχύος του

ΠΔ-71/88 και μέχρι να ρυθμιστεί το θέμα των υφισταμένων κτιρίων

όλων των χρήσεων και των προσθηκών τους, ο κανονισμός

πυροπροστασίας θα εφαρμόζεται μόνο σε προσθήκες κατ' επέκταση του

υφισταμένου κτιρίου και λειτουργικά ανεξάρτητου. Στις άλλες

περιπτώσεις προσθηκών ο κανονισμός πυροπροστασίας μπορεί να

εφαρμόζεται προαιρετικά και κατά τη κρίση του μελετητή.

Τα ίδια ισχύουν και στην περίπτωση αναθεώρησης της

οικοδομικής άδειας μέσα στο χρόνο της ισχύος της για την προσθήκη

τμήματος.

2. ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ ΚΤΙΡΙΟΥ

Το ΠΔ-71/88 ρυθμίζει θέματα πυροπροστασίας μόνο νέων

κτιρίων και υφιστάμενων ξενοδοχείων.

α) Σε περίπτωση αλλαγής της χρήσης ενός υφισταμένου κτιρίου

το οποίο έχει κατασκευασθεί βάσει των διατάξεων που ισχύουν προ

της ισχύος του ΠΔ-71/88, απαιτείται μελέτη πυροπροστασία εφόσον

υπάρχει κανονισμός πυροπροστασίας υφισταμένων κτιρίων για τη νέα

χρήση.

β) Για την αλλαγή χρήσης υφισταμένων κτιρίων σε ξενοδοχείο

απαιτείται μελέτη πυροπροστασίας και εφαρμόζονται οι διατάξεις

που ισχύουν για τα υφιστάμενα ξενοδοχεία σύμφωνα με την παρ.7 του

Αρθ-1 του ΠΔ-374/88 (ΦΕΚ-168/Α/88 ).

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Το "μέχρι να ρυθμιστεί το θέμα..." δεν έχει ρυθμιστεί ακόμα; Εγώ έχω την εντύπωση πάντως ότι απαιτείται παθητική

Link to comment
Share on other sites

αυτο το κομματι είδα και εγω στο αρθρο...ανηκει πάντως πολεοδομια Αθηνών αν έχει τύχει κάτι παρόμοιο...μάλλον θα πάω να ρωτήσω!

Link to comment
Share on other sites

Το "μέχρι να ρυθμιστεί το θέμα..." δεν έχει ρυθμιστεί ακόμα; Εγώ έχω την εντύπωση πάντως ότι απαιτείται παθητική

 

Δυστυχώς (ή ευτυχώς?) δεν έχει ρυθμιστεί ακόμα... για την ώρα το ΥΠΕΚΑ ρυθμίζει ημιυπαίθριους :!:

Κανονισμός υφιστάμενων υπάρχει μόνο για τα Ξενοδοχεία...

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βρεις άκρη πες να σου στείλω μία μελέτη (πάντως πρέπει να υπάρχει και στα downloads υλικό).

 

@Γιάννης η παθητική είναι υποχρέωση του πολιτικού αρχιτέκτονα όχι του μηχανολόγου. Πρέπει να ξέρετε παθητική για να στηθεί το κτήριο σωστά, εμείς απλά σας κάνουμε εξυπηρέτηση και συμπληρώνουμε την χαρτούρα δεν καθορίζουμε την παθητική. Για παράδειγμα μου έχει τύχει να βάζουν 11 υπόγειους χώρους στάθμευσης χωρίς δεύτερο κλιμακοστάσιο....τι να κάνω να ζωγραφίσω κλιμακοστάσιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

[αν είχεσ καμια μελετη παθητικης σε μεζονέτα θα ήταν πραγματικά πολύ χρήσιμο!!!κοίταξα τα downloads, αλλά έχει μόνο το τεύχος...ευχαριστώ πάντως πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δυστυχώς έχεις δίκιο. Το κακό είναι ότι εμείς δεν διδαχτήκαμε παθητική και πάντα την φτιάχνω μηχανικά. Για δε δύσκολα έργα συνεργάζομαι (συνήθως) με μηχανολόγο.

Ας μας πει κανένας από ΑΠΘ ή ΕΜΠ αν έχουν διδαχθεί παθητική στην σχολή τους...

 

Ένα μάθημα στη σχολή δεν είναι ότι σε κάνει ειδικό αλλά όσο να' ναι σε βάζει στο κλίμα και σου δίνει τις βάσεις (που πατάω) για να το ψάξεις παραπέρα...

Link to comment
Share on other sites

Στο Α.Π.Θ. στα πλαίσια του μαθήματοε της οικοδομικής μας δίνουν τις γενικές κατευθύνσεις για παθητική πυροπροστασία. Όχι ότι είναι αρκετά αυτά που μαθαίνουμε, αλλά διαβάζοντας λιγάκι τη βρίσκεις την άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.