Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική Εκθεση -βεβαίωσης ζημιών ενοικιαστή- γιά δικαστική χρήση


Recommended Posts

Μπορείς κανονικά. Το θέμα είναι πόσο πειστικός μπορεί να είσαι στο δικαστήριο. Τι εννοώ :

 

Είναι μάλλον προτιμότερο να φανεί ότι οι ζημιές είναι τόσες και κοστίζουν τόσο, άρα κ το συνολικό ποσό είναι τέτοιο (δεν ξέρεις που μπορεί να φτάσει ο προϋπολογισμός - αν αυτός τελικά ζητείται) που πραγματικά " ... είναι δυσβάσταχτο το κόστος για την επισκευή με έξοδα (αρχικά) του ιδιοκτήτη".

 

Αν προχωρήσει σε άμεση επισκευή (πάντα κατά τη γνώμη μου έτσι ; ), φαίνεται ότι ο ιδιοκτήτης από την πλευρά του δεν έχει κάποια άμεση ανάγκη, επομένως ίσως αυτό παίξει ρόλο στην τελική απόφαση (νομικά, εννοείται πως μπορεί να τα διεκδικήσει και πως έχει το νόμο με το μέρος του π.χ.).

 

Θέλω να πω ότι όλα, μα όλα παίζουν ρόλο σε τέτοιες περιπτώσεις. Άλλωστε, ο δικαστής άνθρωπος είναι κ αυτόν καλείσαι/καλείστε να πείσεις/πείσετε για το ορθόν της όλης υπόθεσης.

 

Υ.Γ. Πάντως, κανείς δεν πρόκειται να ελέγξει αν ο ιδιοκτήτης προχώρησε σε επισκευή στο ενδιάμεσο χρονικό διάστημα, των φθορών. Το μόνο για το οποίο θα είσαι υπόλογος (τόσο εσύ, όσο και ο ιδιοκτήτης) είναι η ύπαρξη των φθορών (κάτι που θα υποστηρίξεις μέσω της φωτογραφικής σου τεκμηρίωσης, που θα επισυνάπτεις μαζί με την τεχνική έκθεση ή ό,τι άλλο). Επίσης, αν ο ιδιοκτήτης επιλέξει να μην επισκευάσει τις ζημιές, αυτό είναι κομμάτι που αφορά τον δικηγόρο του και δεν θα πρέπει να απασχολεί εσένα (μπορεί ο δικηγόρος πια, να προσθέσει στην αποζημίωση και κάποιο ποσό για διαφυγόντα κέρδη, τα οποία αφορούν στο μεσοδιάστημα μεταξύ αποχώρησης ενοικιαστή και εκδίκασης της υπόθεσης).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έκανα πριν μια βδομάδα τέτοια έκθεση οπότε αν θες συνάδελφε μπορώ να στην στείλω ως υπόδειγμα. Το σημαντικό κατά την γνώμη μου, είναι να κάνεις καταγραφή των ζημιών με όσο περισσότερη λεπτομέρεια και ακρίβεια μπορείς και να επισυνάψεις και φωτογραφίες για κάθε σημείο. Φαντάζομαι οτι ήδη έχει γίνει σαφές από την συζήτηση πως δεν σε καμία περίπτωση δεν παίρνεις θέση για το είδος των φθορών . Απλώς καταγράφεις ότι βλέπεις και μόνο και αν σου ζητηθεί, προυπολογίζεις τις επισκευές βασιζόμενος σε τιμές της αγοράς. Επίσης πιστεύω οτι δεν χρειάζεται ο μηχανικός να αξιολογήσει ποιές φθορές οφείλονται σε καθημερινή χρήση και ποιές οχι. Εμείς καταγράφουμε ότι βλέπουμε και το κοστολογούμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λογω των ημιυπαιθριων αλλά και του ότι ο ιδιοκτήτης δεν έδειξε σημεία ζωής μέχρι προσφάτως δεν είδα τα τελευταία 2 μηνύματα.

Σας ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον και όσον αφορά την έκθεση του tasakos πιστεύω ότι θα μου ήταν αρκετά χρήσιμη μιας και μόνο θεωρητικά έχω ασχοληθεί με το θέμα.

Αν μπορεί να την βάλει στα downloads αλλιώς να συνεννοηθούμε για e-mail.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξέρει κάποιος ποιός αναλαμβάνει με υπεύθυνη δήλωσή του, την ευθύνη για τυχούσες οικοδομικές αυθαιρεσίες σε ενοικιαζόμενο κατάστημα;

Ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής;

 

Στα χέρια μου έχω έντυπο που πήρα από την πολεοδομία της περιοχής μου το οποίο ανάμεσα στα δικαιολογητικά που μου ζητάει για έκδοση "βεβαίωσης κυρίας χρήσης" είναι και το εξής:

-Υπεύθυνη δήλωση Ν.1599/1986 του ιδιοκτήτη ότι το κατάστημα είναι συμφωνο με το δηλούμενο από τον μηχανικό και αποκλειστικός υπεύθυνος για τυχόν μελλοντικές αλλαγές είναι ο ίδιος ο ιδιοκτήτης.

Ρωτάω λοιπόν αν αυτό τροποποιείται σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης του ενοικιαζομένου καταστήματος δε θέλει να εχει ευθύνη και την ευθύνη να έχει εξ'ολοκλήρου ο ενοικιαστής.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατον ο ιδιοκτήτης να μην έχει ευθύνη; Μόνο αν "δέσει" τον ενοικιαστή μέσω κάποιου όρου του μισθωτηρίου ότι απαγορεύεται η όποια μεταβολή στο χώρο χωρίς την έγγραφη συγκατάθεση του ιδιοκτήτη ή κάτι αντίστοιχο ώστε να μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν το γνώριζε... σε μελλοντικό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατον ο ιδιοκτήτης να μην έχει ευθύνη; Μόνο αν "δέσει" τον ενοικιαστή μέσω κάποιου όρου του μισθωτηρίου ότι απαγορεύεται η όποια μεταβολή στο χώρο χωρίς την έγγραφη συγκατάθεση του ιδιοκτήτη ή κάτι αντίστοιχο ώστε να μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν το γνώριζε... σε μελλοντικό πρόβλημα.

 

το ανέφερα στην πολεοδόμο και μου είπε πως για το χώρο του καταστήματος υπεύθυνος είναι ο ενοικιαστής για οποιαδήποτε πολεοδομική παράβαση στο χώρο του καταστήματος και μας λεει επίσης να γράψουμε το εξής "εγώ ο ενοικιαστής του εν λογω καταστήματος παράλαβα από την ιδιοκτήτρια νομίμως ιφιστάμενο χώρο βασει της ταδε οικοδ αδείας και οτι για το χρόνο της μίσθωσης υπεύθυνος για τυχών μελλοντικές αλλαγές του κτιρίου είμαι εγώ ο ενοικιαστής"

 

είναι ποτέ δυνατόν να το κανει αυτο ο ενοικιαστής και να μην υπάρχει δήλωση του ιδιοκτήτη;

εμείς λέμε οτι αποκλειστικός υπεύθυνος είναι ο ιδιοκτήτης... και στο κατάστημα και στο κτίριο γενικότερα..

 

υπάρχει κάποιο ΦΕΚ στο οποίο μπορούμε να στηρήξουμε το επιχείρημά μας;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Έκανα πριν μια βδομάδα τέτοια έκθεση οπότε αν θες συνάδελφε μπορώ να στην στείλω ως υπόδειγμα. Το σημαντικό κατά την γνώμη μου, είναι να κάνεις καταγραφή των ζημιών με όσο περισσότερη λεπτομέρεια και ακρίβεια μπορείς και να επισυνάψεις και φωτογραφίες για κάθε σημείο. Φαντάζομαι οτι ήδη έχει γίνει σαφές από την συζήτηση πως δεν σε καμία περίπτωση δεν παίρνεις θέση για το είδος των φθορών . Απλώς καταγράφεις ότι βλέπεις και μόνο και αν σου ζητηθεί, προυπολογίζεις τις επισκευές βασιζόμενος σε τιμές της αγοράς. Επίσης πιστεύω οτι δεν χρειάζεται ο μηχανικός να αξιολογήσει ποιές φθορές οφείλονται σε καθημερινή χρήση και ποιές οχι. Εμείς καταγράφουμε ότι βλέπουμε και το κοστολογούμε.

 

αν μπορούσες να μου στείλεις σε pm ή να το ανέβαζες στα downloads θα σου ήμουν υποχρεος...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο να το φτιάξετε ... και εγώ αλλά και ο συνάδελφος το συντάξαμε μόνοι μας. Όλοι λίγο πολύ, κατέχουμε από excel οπότε είναι διαδικασία της 1 ώρας (εφόσον έχουμε καταγράψει όλες τις κατηγορίες εργασιών - π.χ. 1. οικοδομικά / 1.1 σκυροδέματα, 1.2 τοιχοποιίες, 1.3 χρώματα κλπ - 2. Η/Μ / 1.1 Ύδρευση, 1.2 Φωτισμός κλπ κλπ).

 

Ε δεν γίνεται να τα 'χουμε και όλα έτοιμα πια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατον ο ιδιοκτήτης να μην έχει ευθύνη; Μόνο αν "δέσει" τον ενοικιαστή μέσω κάποιου όρου του μισθωτηρίου ότι απαγορεύεται η όποια μεταβολή στο χώρο χωρίς την έγγραφη συγκατάθεση του ιδιοκτήτη ή κάτι αντίστοιχο ώστε να μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν το γνώριζε... σε μελλοντικό πρόβλημα.

 

Σε όλα τα συμβόλαια που κυκλοφορούν στην αγορά υπάρχει ο παρακάτω όρος:

7. ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ - ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΕΙΣ. Απαγορεύεται στον μισθωτή να κάνει οποιαδήποτε προσθήκη, τροποποίηση ή μεταρρύθμιση στο μίσθιο χωρίς την έγγραφη συγκατάθεση του εκμισθωτή. Κάθε δε παρέμβαση που γίνεται κατά παράβαση αυτού του όρου, ανεξάρτητα από τις συνέπειες που αυτή συνεπάγεται, παραμένει προς όφελος του μισθίου, χωρίς να γεννά κανένα απολύτως δικαίωμα αφαίρεσης ή αποζημίωσης του μισθωτή. Ο εκμισθωτής έχει δικαίωμα πάντως να αξιώσει την επαναφορά των πραγμάτων στην αρχική τους κατάστα*ση με έξοδα του μισθωτή.

 

Επομένως, για κάθε παρέμβαση στο μίσθιο την ευθύνη έχει ο μισθωτής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.