Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική Εκθεση -βεβαίωσης ζημιών ενοικιαστή- γιά δικαστική χρήση


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

μπορεί κάποιος να ανεβάσει στα downloads μια τεχνική έκθεση/βεβαίωση που μπορεί να έχει συντάξει για κατάστημα/ διαμέρισμα που να έχει τύχει φθορών από ενοικιαστή. Πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για δικαστική χρήση.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έκανα πριν μια βδομάδα τέτοια έκθεση οπότε αν θες συνάδελφε μπορώ να στην στείλω ως υπόδειγμα. Το σημαντικό κατά την γνώμη μου, είναι να κάνεις καταγραφή των ζημιών με όσο περισσότερη λεπτομέρεια και ακρίβεια μπορείς και να επισυνάψεις και φωτογραφίες για κάθε σημείο. Φαντάζομαι οτι ήδη έχει γίνει σαφές από την συζήτηση πως δεν σε καμία περίπτωση δεν παίρνεις θέση για το είδος των φθορών . Απλώς καταγράφεις ότι βλέπεις και μόνο και αν σου ζητηθεί, προυπολογίζεις τις επισκευές βασιζόμενος σε τιμές της αγοράς. Επίσης πιστεύω οτι δεν χρειάζεται ο μηχανικός να αξιολογήσει ποιές φθορές οφείλονται σε καθημερινή χρήση και ποιές οχι. Εμείς καταγράφουμε ότι βλέπουμε και το κοστολογούμε.

Tasakos καλησπέρα..

Δικηγόρος είμαι και ασχολούμαι με μια υπόθεση που αφορά ζημία σε μισθωμένου  ακίνητου και χρειάζομαι έκθεση αυτοψίας  είναι εύκολα να μου στείλεις το υπόδειγμα ή  να με ενημερώσεις λίγο πιο αναλυτικά για το θέμα  αυτό ..

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Tasakos καλησπέρα..

Δικηγόρος είμαι και ασχολούμαι με μια υπόθεση που αφορά ζημία σε μισθωμένου  ακίνητου και χρειάζομαι έκθεση αυτοψίας  είναι εύκολα να μου στείλεις το υπόδειγμα ή  να με ενημερώσεις λίγο πιο αναλυτικά για το θέμα  αυτό ..

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Πρέπει να έχεις παραλάβει μία απο εμένα αυτήν τη στιγμή .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Tasakos καλησπέρα..

Δικηγόρος είμαι και ασχολούμαι με μια υπόθεση που αφορά ζημία σε μισθωμένου  ακίνητου και χρειάζομαι έκθεση αυτοψίας  είναι εύκολα να μου στείλεις το υπόδειγμα ή  να με ενημερώσεις λίγο πιο αναλυτικά για το θέμα  αυτό ..

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

 

 

@loksandra

 

Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο μηχανικό για να σου κάνει μια αποτίμηση...λόγω της ιδιαιτερότητας κάθε Έργου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να είστε προσεκτικοί γιατί θα βρεθείτε εκτεθειμένοι. Η τεχνική έκθεση δεν είναι "one size fits all". Μην αντιγράφετε ότι σας δίνουν. Η τεχνική έκθεση είναι κάτι απλό στη σύνθεσή του και το μόνο που θέλει από μέρους σας είναι η οργάνωσή του. Παράδειγμα:

 

Εισαγωγή. Στην εισαγωγή γράψτε τι αφορά η τεχνική σας έκθεση, που βρίσκεται το ακίνητο, το χρόνο κατασκευής τους και ένα σύντομο ιστορικό της υπόθεσης

 

Κυρίως μέρος: Φωτογραφική αποτύπωση, καταγραφή των ευρημάτων σας και το βασικό: αιτιολόγησή τους!!!

 

Επίλογος: Περιληπτικά τα συμπεράσματά σας και το συνολικό ποσό της ζημιάς.

 

Παράρτημα: Αναλυτική επιμέτρηση και τρόπος υπολογισμού του κόστους των ζημιών. Δηλαδή δεν είναι απαραίτητο να είναι οι υπολογισμοί στο κυρίως κείμενο. Φωτοτυπίες από τα στοιχεία που σας παρέδωσαν, βιβλιογραφία.

 

Τα παραπάνω είναι ενδεικτικά!!!!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε περίπτωση που  ο ενοικιαστής έχει γκρεμίσει τοίχο φέροντα; Στην τεχνική έκθεση το αναφέρεις.. απο'κει και ύστερα;


Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.