Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

ξέρει κανείς τι γίνεται με την εκκαθαριστική δήλωση φπα ?

 

Λόγω της αλλαγής του taxisNET δεν βλέπω κάποιο link για αποστολή εκκαθαριστικής δήλωσης ηλεκτρονικά.

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βιάζεστε ρε παιδιά; Δεν έχει ανοίξει ακόμα από το taxis η δυνατότητα υποβολής εκκαθαριστικής. Νωρίς είναι ακόμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά η προθεσμία για τους τηρούντες βιβλία β κατηγορίας αρχίζει από τηην 25/02/2011 για ΑΦΜ που τελειώνουν σε 1 και κλιμακώνεται ανάλογα στις επόμενες εργάσιμες ημέρες, μία ανά λήγοντα ΑΦΜ.

Ωστόσο το πιθανότερο είναι να δοθεί παράταση για το χρόνο υποβολής.

Link to comment
Share on other sites

Στη ΔΟΥ που ανήκω μου είπαν πως δεν ενεργοποιήθηκε ακόμα η δυνατότητα για υποβολή εκκαθαριστικής ΦΠΑ μέσω taxisnet. Θα γίνει σύντομα σύμφωνα με αυτούς, οπότε πρέπει να ελέγχουμε τακτικά...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ακόμα δεν υπάρχει το pdf από το καινούργιο έντυπο εκκαθαριστικής στο taxisnet για κατέβασμα.

Το βρήκα από κάπου αλλού, όταν αναγκάστηκα να υποβάλλω εκκαθαριστική για την σύζυγο όπου είχε προβεί σε λήξη εργασιών το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω από το καλοκαίρι και μετά είχε βγει ένα έντυπο εκκαθαριστικής ΦΠΑ μόνο για όσους έκαναν λήξη εργασιών. Δεν ξέρω αν θα είναι το ίδιο και τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω από το καλοκαίρι και μετά είχε βγει ένα έντυπο εκκαθαριστικής ΦΠΑ μόνο για όσους έκαναν λήξη εργασιών. Δεν ξέρω αν θα είναι το ίδιο και τώρα....

 

 

Όχι, απλώς είχε βγει οδηγία (που εγώ δεν την ήξερα στην αρχή) για το πως θα γίνεται η υποβολή της εκκαθαριστικής μέχρι να βγει το καινούργιο έντυπο, το οποίο βγήκε τώρα.

Το πρόβλημα ήταν φυσικά, οι τρεις διαφορετικοί συντελεστές ΦΠΑ που είχαμε μέσα στην χρονιά, οπότε η οδηγία έλεγε ότι υποβάλετε η εκκαθαριστική εις τριπλούν, με κάθε μία να έχει τα ποσά που αντιστοιχούν στο κάθε συντελεστή και σε μία σε κάποιους κωδικούς, το σύνολο των τριών. Μπέρδεμα ήταν, οπότε ευτυχώς βγήκε έστω και τώρα το καινούργιο έντυπο. Αυτό θα έχουμε και εμείς στην ηλεκτρονική υποβολή. Άλλαξε τελείως, στην πρώτη σελίδα δεν έχει καν έσοδα - έξοδα ανά συντελεστή, όλα αυτά πήγαν στην πίσω σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Στη ΔΟΥ που ανήκω μου είπαν πως δεν ενεργοποιήθηκε ακόμα η δυνατότητα για υποβολή εκκαθαριστικής ΦΠΑ μέσω taxisnet. Θα γίνει σύντομα σύμφωνα με αυτούς, οπότε πρέπει να ελέγχουμε τακτικά...

 

 

Διαβάστε την ΠΟΛ 1026/09-02-2011, αφορά την εκκαθαοριστική δήλωση ΦΠΑ

(το σύστημα θα δέχεται δηλώσεις από 21/02/2011)

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνοντας στο σύστημα του taxisnet για να δω αν έχει ενεργοποιηθεί κάποια από τις νέες εφαρμογές του, είδα πως όντως έχουν βάλει και "Προσωρινή Δήλωση Απόδοσης φόρου και τελών χαρτ/μου"...αυτή τι είναι πάλι?? Ποιός έχει υποχρέωση δήλωσης και πότε υποβάλλεται??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.