Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση: Πώς κατασκευάζετε τοίχους/πλάκα/κολώνες ;


sdim

Recommended Posts

Γιά τις πιθανές ρωγμές μετά από σεισμό είπατε . Πως θα τις δούμε ?

 

Ωραίο το όνομα ποτηροκορώνα γιά το ποτηροτρύπανο που λέμε εμείς .

Ταιριάζει απόλυτα το σχήμα της κορώνας .:)

 

Πάντως εκείνο που με απασχολεί εμένα , είναι ότι είναι εύκολο με τον κενακ να δημιουργηθούν καρτέλ μονωσάδων και αλουμινάδων και έτσι μετά τους μπετατζήδες και τις μάντρες σιδήρου , να έχουμε και εκεί παιχνιδάκια , μιά και αν και είμαστε τυπικά καπιταλιστικό κράτος η επιτροπή ανταγωνισμού είναι πολύ χαλαρή .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 386
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφε αν πας σε εξωτερικη μονωση πρειπει να ΕΧΕΙΣ λυσει τα στατικα θεματα..

Θα μου πεις και λυμμενα να τα εχεις παλι σχεδιαζεις για να δεις ρωγμες.. (ελπιζω να μην διαβαζει ο Γιαννης-Ιος..)

Ειναι ενα θεμα και ο πρωτοβαθμιος μετασεισμικος ελεγχος, οπως και ο προσεισμικος..

 

 

Για τα καρτελ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ...

 

Ξαναγραψα και παραπανω

Σε παρουσιαση-σεμιναριο εξωτερικης μονωσης ειπωθηκαν πολλα περι δοκιμασμενης μεθοδου, χρονια χρησιμοποιουμενης στο εξωτερικο κτλ κτλ

Εγω ρωταω λοιπον τον εκπροσωπο της εταιρειας γτ τοσα χρονια δεν μας λεγατε οτι εχετε λυσει το θεμα της μονωσης και μας πουλαγατε πολυστερινες??

Φυσικα δεν απαντησε...

 

Πραγαμτικα εγω βλεπω ηδη ενα καρτελ να δημιουργειτε και μαλιστα με γρηγορο ρυθμο..

Link to comment
Share on other sites

Γιά τον μετασεισμικό λέω και εγώ .

 

Αυτά τα δοκιμασμένα στο εξωτερικό φοβάμαι και εγώ , όπως είπα και γιά τους σοβάδες .

 

Μας θεωρούν πολλοί γραφειοκρατικό εμπόδιο και κάνουν ότι μπορούν γιά να μας πετάξουν έξω .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ίσως έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν το βρίσκω.

 

Τώρα με τον ΚΕΝΑΚ σχεδιάζω τα μονωτικά μου στα αρχιτεκτονικά. Βάζω λοιπόν γύρω από τα υποστυλώματα 5εκ. μονωτικά. Στα υποστυλώματα που είναι σε επαφή με τα γειτονικά κτίρια και έστω ότι έχω 5εκ αρμό, μέσα στον αρμό μπορώ να δείξω τα 5αρια μονωτικά ?

 

Γιατί ναι μεν είναι πρακτικό και γλυτώνω τα 5 εκ. από το κτίριο αλλά δεν ξέρω εάν ο αρμός μπορεί να δίχνεται σαν μονωτικό σε επίσημα σχέδια ή πρέπει να είναι απλό κενό.

 

Αντίστοιχα ο τοίχος που εφάπτεται στο γειτονικό κτίριο κτίζεται με το μονωτικό έξω από αυτόν , σαν να είναι εξωτερική θερμομόνωση ? Τα μονωτικά αυτά μπορεί να είναι και φενιζόλ φυσικά με λ γύρω στο 0,035.

 

Με λίγα λόγια αυτό που εφαρμόζουμε τόσα χρόνια στην πράξη με τα φενιζόλ στον γείτονα, μπορούμε να το αποτυπώνουμε και στα σχέδια μας για λόγους ΚΕΝΑΚ και να το συμπεριλαμβάνουμε στους υπλογισμούς της θερμομόνωσης ή πρέπει το μονωτικό του ΚΕΝΑΚ να δείχνεται στο σχέδιο μετά τον αρμό?

post-86-131887267891_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια βάζουμε το απλό φελιζόλ αντί για αρμό, για κατασκευαστικούς λόγους και γιατί είναι ευκολοσυμπίεστο με αποτέλεσμα στον σεισμό να συμπιεστεί.

Ένας άλλος λόγος είναι πως το θερμομονωτικό μετράει στην δόμηση, κάτι που δεν ισχύει για τον αρμό.

Άρα δεν πρέπει να χρησιμοποιήσουμε το θερμομονωτικό για δημιουργία αρμού.

Link to comment
Share on other sites

Κανε τον αρμο 5εκ μεγαλυτερο και βαλλε και φελιζολ και πολυστερινη..

Για 5εκ δεν χθηκε και ο κοσμος..

Αν μπορεις κανε τον αρμο 3εκ...(οσο σου βγει απο την αναλυση..)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες Faethon για την δόμηση δεν το είχα σκεφτεί άρα είναι ακόμη χειρότερα τα πράγματα.

 

Terry δεν σε κατάλαβα.

 

Στην πολεοδομία δηλαδή..εάν δείξω στην θέση του αρμού μονωτικό

 

1 ) Ο Αρχιτέκτονας θα θέλει να μπει στην δόμηση ?

 

2) Ο στατικός θα θέλει να είναι κενό ?

 

Επομένως θα φάω τα μούτρα μου ?

Link to comment
Share on other sites

Ασε ρε παιδι μου την πολεοδομια...

Εγω θα εκανα το εξης..

-Οσα εκατοστα πολυστερινης βγαλλει η ΜΕΑ

-Οσα εκατοστα φελιζολ(αρμο εννοω..) προκυψουν απο τη στατικη μελετη...

 

Που ειναι το προβλημα??

Και το ελαχιστο θα αρμο θα εχεις και τη μονσωη που απαιτειται..

(απλα ρωτα καποιον που ξερει απο ΚΕΝΑΚ για το τι προκυπτει για κτηρια σε επαφη...)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Terry . Μου λες να τα κάνω όλα όπως πρέπει. Το σωστό είναι όπως τα λες .

 

Όμως επειδή το οικόπεδο είναι κουτσουλιά και δεν βγαίνουν τo 1,50 του ασανσερ από τον απέναντι τοίχο και τα 1,20 του κλιμακοστασίου, πάω να βγάλω από την μύγα ξύγκι...και να λάβω υπόψη μου για μόνωση τον αρμό. :)

 

Το θέμα είναι εάν περνάει αυτό από πολεοδομία και που κολλάει και γιατί .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω...

Τον τοιχο χωρις μονωση δεν μπορεις να τον αφησεις..

"δε θα περασει" στην ΜΕΑ...

 

Ρωτα αν μπορεις να περασεις τη μονωση για αρμο και να το βαλλεις στη δομηση..

Αλλα δεν ειναι και η καλυτερη λυση να αφησεις ετσι την πολυστερινη....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.