Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θερμομόνωση: Πώς κατασκευάζετε τοίχους/πλάκα/κολώνες ;


sdim

Recommended Posts

Όχι ακόμα

αλλά κάποια στιγμή θα έρθει η ώρα. (που πλησιάζει)

Το θέμα μου είναι να λύσω τις απορίες μου σχετικά

ώστε να ξέρω τι κάνω και γιατί το κάνω.

Αυτό που παρατηρώ είναι η σχεδόν καθολική χρήση της EPS.

XPS βλέπω πως χρησιμοποιείται κυρίως στη ζώνη ανιούσας υγρασίας και αναπήδησης της βροχής.

 

Επιπλέον βλέπω όλο και πιο συχνά να χρησιμοποιείται αφρός ως υλικό επικόλλησης των θερμομονωτικών πλακών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 386
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Α)     Τελικά αποφασίσατε πως θα κάνουμε τις εξωτερικές τοιχοποιίες?

         Οι γνώσεις μου εμένα λένε πως εξ. θερμ. και διπλή τοιχοποιία με ενδιάμεση μόνωση είναι περίπου το ίδιο κόστος.

         Τι γίνεται όμως σε μια απλή περίπτωση, που πχ το κτίριο είναι πανταχόθεν ελεύθερο προς τις τρείς πλευρές του?

          3 πλευρές εξ. θερμ. και 1 συμβατική?

 

Β)     και το κυριότερο ερώτημα,

        αν χτίσουμε κέλυφος (ίδιο κόστος),

         τι τοίχο συνιστάτε?

        Ενα τούβλο 12?

        Δεν είναι λίγο, ενοώ αν είναι σε ισόγειο, τότε υπάρχει πρόβλημα γιατί κάποιο μηχάνημα βαρύ μπορεί να χτυπήσει τον τοίχο.

         Αν είναι σε όροφο, συνηθισμένες περιπτώσεις σε κτίρια με pilotis, θεωρητικά δεν υπάρχει πρόβλημα, μόνο η ξινίλα τον

         ιδιοκτητών,  οι γωνίες που θα σχηματίσουν τοιχοποιίες δοκάρια και ...

         μήπως το πάχος του είναι λίγο?

         Βέβαια το 2006 κάναμε 4ώροφη κατασκευή με ένα πλάκα και εξ. θερμ. 8εκ. και κανένα πρόβλημα 7 χρόνια τώρα.

         Ομως δεν είναι λίγο το ένα 12άρι?

         λύση ποιά? Οταν αντί για ένα χρησιμοποιηθούν 2 εννιάρια και το κόστος απωγειώνεται........

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Και μένα το 12αρι λίγο μου φαίνεται λίγο για διάφορους λόγους (αντοχή, θερμοχωρητικότητα, ηχομόνωση, επεμβάσεις ηλεκτρολόγων και λοιπών τεχνικών). 

Υπάρχει βέβαια και 15αρα τουβλίνα, πέρα από άλλες λύσεις που αναφέρθηκαν παραπάνω (ytong, oρθόοπη οπτοπλινθοδομή).

Σαν βέλτιστη λύση, την οποία εφαρμόζω στα λίγα μετά ΚΕΝΑΚ έργα, είναι η μπατική οπτοπλινθοδομή. Ελάχιστη επιβάρυνση σε πάχος τοίχου και κόστος σε σχέση με τουβλίνα. Η επιφύλαξη μου είναι ότι κάποια τούβλα θα μπουν εγκάρσια έτσι ώστε και οι οπές να είναι εγκάρσιες. Δεν πιστεύω αυτό να είναι πρόβλημα, δεδομένου ότι μπαίνει και η μόνωση εξωτερικά. Τί γνώμη έχετε και τι επιλέγετε για εξωτερική τοιχοποιία εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Ακουω συνεχεια με το προγραμμα εξοικονομω για Εξ. θερμομονωση...διαφορες τιμες εφαρμογης, με υλικα και χωρις.

Ποιο θεωρειτε καλυτερο υλικο (αντοχη) για εξ.θερμ.?

Ποσο το κοστος εφαρμογης (υλικα + εργασια)?

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος εφαρμογής- στην Δράμα- είναι στα 35,00 € όλα μαζί, με ένα μονωτικό των 5 εκ. κατά μέσο όρο φυσικά. Το καλύτερο υλικό το ορίζεις ανάλογα με την περίπτωσή σου. Σε ένα τεχνικό σεμινάριο γνωστής εταιρίας "προωθούσαν" πετροβάμβακα. Με μεγάλο ατού την καλύτερη συμπεριφορά του στη φωτιά και την ατμοδιαπερατότητα, βέβαια τονίστηκε οτι υστερεί απο την εξηλασμένη στις κρούσεις. Ανάλογα με το υλικό τελειώματος, βλέπεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά της κάθε στρώσης και επιλέγεις. Δες και την δημοσίευση #302 παραπάνω του "σιδεράς".

Link to comment
Share on other sites

ε οχι και  40 - 45 george68, ίσως όταν πρωτοήρθαν οι πρώτες μεγάλες εταιρίες.

Το 2009 νομίζω εγώ έβρισκα πρώτο όνομα τελειωμένο με 40 και με πάχη 8 - 10 και λιγότερο γνωστές με 37.

Νομίζω το 35 μπορεί να επιτευχθεί σήμερα και με πάχη 8 - 10 κατα εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.