Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος πιο "επιστημονικός" τρόπος εκτίμησης ενός ακινήτου που να συνυπολογίζει και άλλες παραμέτρους εκτός της παλαιότητας όπως πολύ σωστά ανέφερες;

Πχ.

1) είδος θέρμανσης, ατομική ή κεντρική, πετρέλαιο ή φυσικό αέριο.

2) ύπαρξη ή όχι ανελκυστήρα και αν ναι κατάσταση αυτού (χωρητικότητα ατόμων, υδραυλικός ή όχι κλπ)

3) όροφος

4) δεσμευμένες θέσεις στάθμευσης σε pilotis ή υπόγειο κλειστό χώρο στάθμευσης

5) αντισεισμικότητα κτιρίου αναλόγως έτους έκδοσης της οικοδομικής άδειας (προ του 1959, του 1985, του 1995, 2000, 2003 κλπ)

6) ...

και άλλων τέτοιων μετρήσιμων δεικτών έτσι ώστε να είναι όσο γίνεται λιγότερο υποκειμενική η εκτίμηση;

η νομιμότητα του κτίσματος παίζει ρόλο;

εγώ φαντάζομαι πως ναι, γιατί σε περίπτωση αυθαιρέτου η εμπορική του αξία πρέπει να μειώνεται

 

μήπως κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα έχετε λίγο μπλέξει όλα.

 

Άλλο πράγματα η εκτίμηση οριζόντιας ιδιοκτησίας (π.χ. διαμέρισμα)

άλλο πράγμα η εκτίμηση για ανέγερση κατοικίας και άλλο πράγμα για αγορά οικοπέδου.

 

Γενικά έχουν άλλη οπτική και δυσκολία.

 

Η βασική λογική όμως ποια είναι? Πέρα από όσα διάβασα. Εκτιμούμε την πραγματική αξία που θα πετυχαίναμε στην αγορά αν αύριο πουλούσαμε την εν λόγω ιδιοκτησία.

 

Το παράδειγμα που διάβασα σχετικά με το οικόπεδο των 550.000 και του μαγαζιού εντός του οικοπέδου του 1.000.000 είναι τραγικά. Η εκτίμηση ενός οικοπέδου ΔΕΝ γίνεται με βάσει το κτίσμα που ενδεχομένως έχει μέσα, αλλά με βάση την ΒΕΛΤΙΣΤΗ εκμετάλλευσή του.

 

Όταν όμως πρόκειται για μία υφιστάμενη οριζόντια ιδιοκτησία (βλέπε διαμέρισμα) δεν υφίσταται κάτι βέλτιστο αλλά κάτι δεδομένο.

 

Από την άλλη σε κατοικίες - και μονοκατοικίες - που ενδεχομένως υπάρχουν αυθαιρεσίες όταν γίνεται εκτίμηση για κάποιον οργανισμό θεωρητικά η τιμή του απομειώνεται λόγω αυθαιρεσιών καθώς ο οργανισμός είναι υποχρεωμένος να επαναφέρει το κτίσμα σε νόμιμη κατάσταση.

 

Γενικά στις εκτιμήσεις παίζουν όπως είπαν κάποιοι από εσάς πολλά παιχνίδια. Και μην μπαίνετε στον κόπο να στοχοποιείτε συγκεκριμένες τράπεζες τόσο, όσο συγκεκριμένους διευθυντές ή υπεύθυνους που πιέζουν για τεράστια δάνεια (εξού και οι επισφάλειες ανεβαίνουν συνεχώς).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια γεια σας...

Μήπως συνεργαζετε κάποιος ως εκτιμητής σε τράπεζα και έχει κάποιο έντυπο εκτίμησης να μου στήλει?

Επιδή κ εγώ τώρα πάω να κάνω μια τέτοια συνεργασία και θέλω να δω τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε τράπεζα έχει δικά της έντυπα ... και σου τα δίνουν αυτοί ...

 

Όσο αφορά τις εκτιμήσεις γενικότερα ... υπάρχει στο forum τέτοιο θέμα...

 

Οσο για να μπεις σε τράπεζα προφανώς έχει σχέση με την περιοχή προσφορά και ζήτηση ... για παράδειγμα στη περιοχή μου έχουμε έλλειψη από διπλωματούχους μηχανικούς και κάθε τράπεζα χρειάζεται τουλάχιστον 2...

 

Να φανταστείς είχα πρόταση και από δεύτερη τράπεζα.. :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

γίνεται για λογαριασμό τράπεζας τις εκτιμήσεις να τις κάνει δικηγόρος;

 

σε μια τράπεζα το είδα να συμβαίνει και μου φάνηκε περίεργο...

 

η τράπεζα δεν υποχρεούται να συνεργάζεται με μηχανικό για τις εκτιμήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πήγαινε για πλειστηριασμό το ακίνητο και ο δικηγόρος έπρεπε να δει και αυτός το κτίριο για να κάνει τη δική του περιγραφή και να δώσει την αντικειμενική και την ελάχιστη εμπορική αξία για να ξεκινήσει η όλη διαδικασία .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.