Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αόριστη Καταγγελία


GregoME

Recommended Posts

Έγινε καταγγελία στην πολεοδομία για «αυθαίρετη σοφίτα» και «οποιαδήποτε άλλη πολεοδομική παράβαση». Κατά πόσο η πολεοδομία έχει δικαίωμα να ελέγξει ολόκληρο το κτίριο για «οποιαδήποτε άλλη πολεοδομική παράβαση» και ο πολίτης υποχρέωση να επιτρέψει τέτοιον έλεγχο;

 

Μοιάζει σαν να μπω στο αστυνομικό τμήμα και να ζητήσω να ελέγξουν το σπίτι κάποιου για «οποιαδήποτε εγκληματική πράξη». Ή να γράψω μια αίτηση: «παρακαλώ ελέγξτε την κτίριο που κατασκευάστηκε με την υπ’ αριθ. …… οικοδομική άδεια για οποιαδήποτε πολεοδομική παράβαση», να βγάλω 100 – 200 φ/α και ν' αρχίσω να συμπληρώνω κατ’ αύξοντα αριθμό αριθμούς οικοδομικών άδειών (1/2010, 2/2010 κ.ο.κ).

 

Αν η σοφίτα ρυθμιστεί πριν την αυτοψία, έχει λόγο η πολεοδομία να προβεί σε αυτοψία;

Link to comment
Share on other sites

Αν η σοφίτα ρυθμιστεί πριν την αυτοψία, έχει λόγο η πολεοδομία να προβεί σε αυτοψία;

 

Ναι γιατί η ρύθμιση τακτοποιεί την χρήση του χώρου και όχι τις ενδεχόμενες υπερβάσεις ύψους, όγκου, ιδεατού στερεού κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Και να ρυθμιστεί η σοφίτα η καταγγελία συνεχίζει να υφίσταται άρα η πολεοδομία θα προχωρήσει σε αυτοψία. Και σε περίπτωση που στην πραγματικότητα η σοφίτα δεν μπορεί να τακτοποιηθεί εμφανίζονται άλλα προβλήματα στο προσκήνιο.

Από την άλλη ο καθένας μπορεί να κάνει μια καταγγελία που να ζητάει να ελεγχθεί από την πολεοδομία μια οικοδομή. Μπορεί να μην υπάρχει καν οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επί τη ευκαιρία η καταγγελία ήταν επώνυμη η όχι διότι ενώ είναι διάχυτη η πληροφορία ότι πρέπει να είναι επώνυμη δεν το βρίσκω πουθενά στην νομοθεσία. εάν κάποιος γνωρίζει σχετική νομοθεσία παρακαλώ να την ανεβάσει στο site ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απλά, εαν είναι ανώνυμη πολύ πιθανόν να μην ασχοληθεί η υπηρεσία.

Για να γίνει καταγγελία, δεν πρέπει να συμπληρωθεί κάποια αίτηση στην οποία θα αναφέρεται το ακίνητο?

Η αίτηση μπορεί να γίνει δεκτή δίχως στοιχεία αιτούντα?

Εκτός και αν τα στοιχεία αυτά είναι φανταστικά...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι... κάνει καταγγελία όποιος θέλει, ή όποιος θίγεται ή έχει έννομο συμφέρον;

 

Δηλαδή, επειδή εγώ δεν έκανα σοφίτα από φόβο και εσύ 3 στενά πιο κάτω έκανες, μπορώ να σε καταγγείλω; Εγώ αυτό θέλω να ισχύει... αλλά δεν είμαι σίγουρος... :evil: :evil: :evil:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.