Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αόριστη Καταγγελία


GregoME

Recommended Posts

Η καταγγελία οφείλει να εξετασθεί, άσχετα από το ποιος την έκανε.

Το έννομο συμφέρον που αναφέρεις ισχύει για την περίπτωση που ζητήσεις στοιχεία από το αρχείο της πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

σε πελατη μου παλια ειχε γινει καταγγελια επωνυμη, μονο που οταν πηγα στην διευθυνση με καλη προθεση για να μιλησω με τον καταγγελοντα γιατι αυτα που ελεγε ηταν μπουρδες, ειδα οτι δεν υπηρχε τετοιο ονομα στην πολυκατοικια.

 

σχετικα με το "οτι παρανομια βρειτε" το εχω συζητησει και ισχυει. ειναι υποχρεωμενη η πολεοδομια να ανταποκριθει.

 

στην πολεοδομια γινεται μονο επωνυμη καταγγελια γιατι αλλιως πώς θα παρει πρωτοκολλο η αιτηση? στην αστυνομια δεν ξερω. φανταζομαι ομως οτι μια καταγγελια στην πολεοδομια ανωνυμη σε εγγραφο θα διαβιβαζοταν στην πολεοδομια. τι θα εκαναν αυτοι δεν το γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και ανώνυμες ταχυδρομικές καταγγελίες που πρωτοκολλούνται.

Αυτές σίγουρα ελέγχονται.

 

Μπορεί η πολεοδομία να κάνει έλεγχο και από μόνη της μόνο που από ότι έχω καταλάβει δεν γίνεται συνήθως επειδή δεν θα έχει από που να πρωτοπιάσει :P

 

Όταν ελέγχεται μια οικοδομή - ελέγχεται ολόκληρη

Link to comment
Share on other sites

Έγγραφο είναι που το παίρνει η πολεοδομία ταχυδρομικά αυτό που λέω.

Το πως πρωτοκολλείται μάλλον πρέπει να πας στην πολεοδομία σου να ρωτήσεις τους διοικητικούς στο πρωτόκολλο

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Χανιώτη Συνάδελφε !!!

 

Η καταγγελία γίνεται εγγραφή στο πρωτόκολλο της Πολεοδομίας με το πρόγραμμα e-poleodomia που έχουν όλες οι πολεοδομίες, στο οποίο ο αρμόδιος υπάλληλος του Πρωτοκόλλου καταγράφει τον Αριθμό Δελτίου Ταυτότητας, το ΑΦΜ και τη ΔΟΥ του καταγγέλλοντα. Άρα δεν μπορεί να είναι ανώνυμη η καταγγελία, έτσι ακόμη και ο Δήμαρχος εάν καταγγέλει στην Πολεοδομία του Δήμου του κάποιον Δημότη του, πρέπει να εγγραφούν πλήρως τα στοιχεία του Δημάρχου σύμφωνα με το e-poleodomia. Στην συνέχεια παραθέτω link για το έντυπο καταγγελίας της Πολεοδομίας του Δήμου Χανίων.

http://www.chania.gr/e-services/town...n-charges.html

 

Η καταγγελία οφείλει να εξετασθεί, άσχετα από το ποιος την έκανε.

Το έννομο συμφέρον που αναφέρεις ισχύει για την περίπτωση που ζητήσεις στοιχεία από το αρχείο της πολεοδομίας.

Πως ορίζεται το έννομο συμφέρον και ποιός αποφαίνεται ο υπάλληλος Λυκείου του πρωτοκόλλου η κάποιος άλλος ;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το Ν.2690/1999 (ΦΕΚ Α 45/1999) Κώδικας Διοικητικής Διαδικασίας στη παράγραφο 3 του άρθρου 4 τα στοιχεία της ταυτότητας που αναφέρονται στην αίτηση αποδεικνύονται από το δελτίο ταυτότητας. Όταν η αίτηση δεν υποβάλλεται αυτοπροσώπως πρέπει να συνοδεύεται από επικυρωμένο φωτοαντίγραφο του δελτίου ταυτότητας. Οι διατάξεις του κώδικα αυτού εφαρμόζονται στους οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης άρθρο 1.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Mikael, το ποιος αποφαίνεται είναι θέμα της υπηρεσίας που παραλαμβάνει την καταγγελία.

Ο ορισμός του έννομου συμφέροντος δεν μπορεί αν δοθεί από εμένα που δεν είμαι νομικός.

Αλλά νομίζω πως έννομο συμφέρον έχει όποιος έχει υποστεί ή μπορεί να υποστεί βλάβη.

 

Αλλά αν πραγματικά για να γίνει καταγγελία στην πολεοδομία πρέπει να αποδειχθούν τα στοιχεία ταυτότητας τους καταγγέλλοντος, τότε η καταγγελία μπορεί να γίνει στην Εισαγγελία.

 

Αλλά βρήκα το παρακάτω στο διαδίκτυο.

Σε διαθεσιμότητα και από ανωνυμη καταγγελία

Όπως και το παρακάτω

http://www.adrive.gr/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=89&Itemid=67

 

Πάντως δεν βρήκα αυτά που λες στο άρθρο 4.

Link to comment
Share on other sites

Η καταγγελία γίνεται εγγραφή στο πρωτόκολλο της Πολεοδομίας με το πρόγραμμα e-poleodomia που έχουν όλες οι πολεοδομίες,[...]

 

Δεν νομίζω ότι πρέπει να συγχέεις το e-poleodomia με όλες τις διαδικασίες.

Στην τελική πολλές ανώνυμες καταγγελίες πάνε στην πολεοδομία όσο γνωρίζω και διάμεσο της αστυνομίας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.