Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αόριστη Καταγγελία


GregoME

Recommended Posts

Υπάρχουν και ανώνυμες ταχυδρομικές καταγγελίες που πρωτοκολλούνται.

Αυτές σίγουρα ελέγχονται.

 

Μπορεί η πολεοδομία να κάνει έλεγχο και από μόνη της μόνο που από ότι έχω καταλάβει δεν γίνεται συνήθως επειδή δεν θα έχει από που να πρωτοπιάσει :P

 

Όταν ελέγχεται μια οικοδομή - ελέγχεται ολόκληρη

Στο πρώτο έκανα λάθος. Ρώτησα σήμερα

Απλά γίνονται ανώνυμα στην αστυνομία, οπότε τις κοινοποιεί η αστυνομία στην πολεοδομία εγγράφως, οπότε και ελέγχονται.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο έκανα λάθος. Ρώτησα σήμερα

Απλά γίνονται ανώνυμα στην αστυνομία, οπότε τις κοινοποιεί η αστυνομία στην πολεοδομία εγγράφως, οπότε και ελέγχονται.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο διότι ρώτησα Προιστάμενο Πολεοδομίας και μου επιβεβαίωσε ότι η Αστυνομία στέλνει έγγραφο που πρωτοκολλείται στη Πολεοδομία προκειμένου να γίνει αυτοψία και η Πολεοδομία κάνει αυτοψία.

Ωραία μεθοδολογία !!! για ανώνυμη καταγγελία αυθαιρέτου . Διότι η καταγγελία είναι επώνυμος (Αστυνομία) και έγγραφος διότι αποστέλλεται έγγραφο της Αστυνομίας στη Πολεοδομία. Άρα η πιό πάνω έξυπνη διαδικασία είναι σύμφωνος με τη παράγραφο 3 του άρθρου 3 του Ν.2690/99.

 

Mikael, το ποιος αποφαίνεται είναι θέμα της υπηρεσίας που παραλαμβάνει την καταγγελία.

Ο ορισμός του έννομου συμφέροντος δεν μπορεί αν δοθεί από εμένα που δεν είμαι νομικός.

Αλλά νομίζω πως έννομο συμφέρον έχει όποιος έχει υποστεί ή μπορεί να υποστεί βλάβη.

 

Αλλά αν πραγματικά για να γίνει καταγγελία στην πολεοδομία πρέπει να αποδειχθούν τα στοιχεία ταυτότητας τους καταγγέλλοντος, τότε η καταγγελία μπορεί να γίνει στην Εισαγγελία.

 

Αλλά βρήκα το παρακάτω στο διαδίκτυο.

Σε διαθεσιμότητα και από ανωνυμη καταγγελία

Όπως και το παρακάτω

http://www.adrive.gr/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=89&Itemid=67

 

Πάντως δεν βρήκα αυτά που λες στο άρθρο 4.

 

Συγνώμη ! ! ! είναι το άρθρο 3 Αιτήσεις προς τη Διοίκηση του Ν.2690/1999 και όχι το 4 (παραδρομή)

Link to comment
Share on other sites

Myri Όπως βγαίνει συμπέρασμα από τα πιό πάνω Βήμα 1. Κάνεις ανώνυμη καταγγελία στην Αστυνομία. Προφορική η τηλεφωνική Βήμα 2. Η Αστυνομία στέλνει έγγραφο στη Πολεοδομία με το οποίο ζητάει από τη Πολεοδομία να κάνει αυτοψία χωρίς να κάνει αναφορά εάν η καταγγελία είναι ανώνυμη.

Link to comment
Share on other sites

merci Μιχάλη,

αν και το θεωρώ χλωμό να ασχοληθεί με τηλεφώνημαή διαμαρτυρία η αστυνομία

εδώ με το ζόρι γράφει τις επώνυμες καταγγελίες για πιο σοβαρά θέματα :(

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Πελάτης μου, μετά από πολύ όμως τρέξιμο (χρονικό-οικονομικό-ψυχολογικό) από "κάποιον" υπεύθυνο......εφόσον δικαιώθηκε ....θέλει να τον τρέξει και αυτός.

 

Πρόκειται για μια τεράστια έκταση (μερικώς και δασική) στην οποία βρίσκονται κτίσματα, διάσπαρτα και φτιαγμένα κατά διαφορετικές χρονικές περιόδους (μερικά ίσως και προ 55) στα όποια γίνονται κατά καιρούς προσθήκες επισκευές αλλαγές στεγών διαμορφώσεις. Όλα αυτά, πιστεύει ο πελάτης μου, έγιναν χωρίς κάποια άδεια (είτε δόμησης είτε ΕΕΜΚ είτε 48 ενημέρωσης).

Αν γίνει καταγγελία (ανώνυμα-επώνυμα δεν ξέρω, πως θα γίνει) πως μπορώ να ζητήσω, τι πρέπει να γράφει η αίτηση, από την αντίστοιχη υπηρεσία έλεγχου κατασκευών του Δήμου ώστε να ελέγξει τα 15-20 ακίνητα που βρίσκονται στο χώρο αυτό, αν είναι νόμιμα ή παράνομα).

Επιλυμένο ότι μόνο εικασίες υπάρχουν όσο αφορά την μη νομιμότητα των ακίνητων και όχι κάτι χειροπιαστό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.