Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγυητικές Ανάληψης Κρατήσεων for Dummies :)


Recommended Posts

KF,

αναφέρεσαι σε καθε αυτό μελέτη.

ο συνάδελφος αν κατάλαβα καλά αναφέρεται σε προϋπολογισμό έργου με "κατ' αποκοπή τίμημα μελέτης" (έχω μπροστά μου αρκετά παραδείγματα)

θεωρώ (βάσει νομοθεσίας) ότι όπως και στην περίπτωση της προμήθειας ασφάλτου οι εγγυητικές δεκάτων περιλαμβάνουν και αυτό το κονδύλι και ορθώς το υπολογίζουν έτσι και τα προγράμματα

Link to comment
Share on other sites

KF,

αναφέρεσαι σε καθε αυτό μελέτη.

ο συνάδελφος αν κατάλαβα καλά αναφέρεται σε προϋπολογισμό έργου με "κατ' αποκοπή τίμημα μελέτης" (έχω μπροστά μου αρκετά παραδείγματα)

θεωρώ (βάσει νομοθεσίας) ότι όπως και στην περίπτωση της προμήθειας ασφάλτου οι εγγυητικές δεκάτων περιλαμβάνουν και αυτό το κονδύλι και ορθώς το υπολογίζουν έτσι και τα προγράμματα

 

Συναδελφε η μελετη ειτε ειναι καθ εαυτη ειτε περιλαμβανεται σαν υποχρεωση του αναδοχου μεσω ενος εργου υπαγεται ΠΑΝΤΑ στις διαταξεις του Ν 3316/05 και τα συναφη Προεδρικα Διαταγματα.Γιαυτο αλλωστε στα προτυπα τευχη διακηρυξεων εργων (π.χ τυπος Α &7.1) αναφερεται ρητα και η ισχυς του 3316/05 .Και γιαυτο ο Ν3316/065 αρθρο 19 αναφερεται και σε τετοιου ειδους μελετες.

Επισης μην ξεχναμε οτι και σε αυτη την περιπτωση (που η μελετη περιλαμβανεται σε εργο) τη μελετη εκπονει καταλληλος κατα τον 3316/05 μελετητης και πληρωνεται συμφωνα με τον Κανονισμο Προεκτιμωμενων Αμοιβων (Ν3316/05 αρθρο 19) .

Συμπληρωματικα αναφερω οτι συμφωνα με γνωμοδοτηση του Νομικου Συμβουλου του ΣΑΤΕ (22/9/05) ο αναδοχος εργου δικαιουται να πληρωθει και το Εργολαβικο Οφελος επι της αμοιβης της μελετης 18% μειωμενο κατα την εκπτωση.

Οσο αφορα τις εργασιες οπως ειναι η προμηθεια ασφαλτου, εκει ορθα κρατειται η εγγυητικη δεκατων αφου το υλικο ενσωματωνεται σε εργασια.Ειναι κομματι του Ν3669/08(εργα) και οχι του Ν3316/05(μελετες) οπως αλλωστε ολα τα υλικα που ενσωματωνονται σε εργασιες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.