Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παρέκκλιση προ'85 ή προ Δ/τος ένταξης


Recommended Posts

......σημερινό άρθρο 6 του ΓΟΚ ερμηνεύεται διαφορετικά από πολλούς.

Δηλαδή άλλοι ισχυρίζονται ότι αν το διάταγμα της περιοχής είναι πρό ΓΟΚ'73 και έχει μικρότερες αρτιότητες από αυτές του ΓΟΚ'73 τότε από 9-6-73 ισχύουν ως κανόνας τα όρια του ΓΟΚ '73, ενώ αν το διάταγμα της περιοχής είναι μετά τον ΓΟΚ'73 και και έχει μικρότερες αρτιότητες από αυτές του ΓΟΚ'73 τότε από τον ΓΟΚ'85 και μετά ισχύουν οι αρτιότητες του ΓΟΚ'73 ως κανόνας (αυτής της άποψης είμαι και εγώ αν και δεν το ανέφερα αναλυτικά νωρίτερα).

Προσωπικά δεν έχω δεί διάταγμα μετά το 73 με μικρότερες αρτιότητες.

 

Αντίθετα άλλοι θεωρούν ότι ανεξάρτητα από τον χρόνο έγκρισης του διατάγματος της περιοχής οι αρτιότητες του ΓΟΚ'73 εφαρμόζονται πλέον (εφόσον είναι μεγαλύτερες) μόνο για κατατμήσεις μετά τον ΓΟΚ'85.

Όντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

 

Αναζητώντας στο διαδίκτυο πληροφορίες έπεσα στην συζήτηση σας. Αν και αργά θέλω κάποιες πληροφορίες αν είναι εύκολο για τα εκτός σχεδίου.

 

Λοιπόν να σας πώ τον πόνο μου.

Έχω προς τακτοποίηση με το Ν 4014,/11 ένα κτίσμα του 75, εκτός σχεδίου εντός ζώνης 3,304τμ επάνω σε επαρχιακό δρόμο.

Πάνω στο σχέδιο κάλυψης βρήκα ότι η εκδοσή της άδειας έγινε βάση του ΠΔ 23-10-1928 με αρτιότητα 2000τμ και ύψος 8.5μ τα αλλά όταν βρήκα το διάταγμα του 28 δεν γράφει για αρτιότητα κατά παρέκλιση.

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει???????????????????

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

Στο δ/γμα του 1923 αναφέρεται πως ορίζονται οι ζώνες των 500 μ. πέριξ των οικισμών.

Η παρέκκλιση που αναζητάς αναφέρεται στο Δ/γμα που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 270Δ /1985 και ειδικότερα Αρ. 1 , παρ. 2 (α)

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση..

 

Το διάταγμα του 23 με τις τροποποιήσεις το έχω διαβάσει άλλα πάλι δεν βρήκα κάτι.

 

Μήπως έχω ζαλιστεί και δεν το βλέπω....σε ευχαριστώ θα το ξαναδώ.

 

Συγνώμη αλλά τώρα πρόσεξα την ημερομηνία καλά. Η άδεια είναι του 1975 δεν ενδιαφέρομαι για μετά το 1975 αλλά πριν!!!!

Edited by DE GI
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Συνάδελφοι,

  Θα ήθελα την βοήθειά σας για μια περίπτωση που έχω σε οικόπεδο εντός σχεδίου πόλης (παλιός οικισμός πρό 23 και οικόπεδο τρίφατσο με παλαιό κτίριο) με αρτιότητα κατά παρέκκλιση ε=150τμ και πρ=8μ. Επιπλέον στο οικόπεδο σύμφωνα με το ΦΕΚ ένταξης του σχεδίου πόλης αναφέρει οτι πρέπει να εγγράφεται κάτοψη με ελάχιστη επιφάνεια 50τμ και ελάχιστη πλευρά 5μ. Το τελικό οικόπεδό μου είναι 97τμ οπότε είναι άρτιο κατά παρέκκλιση ΑΛΛΑ δεν έχει την απαιτούμενη πλευρά των 5μ (έχω απο 4,50 έως 4,95) για να εγγράφει ελάχιστο εμβαδόν των 50τμ.

  Η ερώτησή μου είναι εάν θα μπορούσα να επικαλεστώ το άρθρο 3 του ΝΔ 690/48 με ότι απαντήσεις απο ΣΤΕ υπάρχουν μεταγενέστερα περί πλασματικού οικοπέδου προκειμένου να καταστεί και οικοδομήσιμο με τις μεσοτοιχίες ή αυτό ισχύει μόνο για το εμβαδόν, το βάθος και το πρόσωπο του οικοπέδου?? Θα ήθελα να συμπληρώσω οτι και το όμορο οικόπεδο είναι κατα παρέκκλιση άρτιο και οικοδομήσιμο με κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

για τις "θεωρητικες μεσοτοιχιες"

βλεπεις εδω

 

http://www.michanikos.gr/topic/4403-Απόδειξη-αρτιότητας/?p=837806

 

υγ

βαλε ιδιοτητα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ κατ' αρχήν για την άμεση ανταπόκριση. Εχω διαβάσει και αυτή την απόφαση του ΣΤΕ που όμως αναφέρει για  "ελάχιστο εμβαδόν ή μήκος προσώπου ή βάθους".

 

Το οικόπεδό μου έχει μία τουλάχιστον πλευρά 5μ σε κοινόχρηστο χώρο (ΟΚ) ΑΛΛΑ δεν μπορεί να εγγράψει κτίριο με ελάχιστη πλευρά 5μ επειδή είναι τρίφατσο με διαστάσεις απο 4,50 έως 4,95 επι 10,00.

 

Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω την θεωρητική μεσοτοιχία για να αποκτήσω ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ το ελάχιστο πλάτος του κτιρίου??? Ισχύει το πλασματικό οικόπεδο με τις μεσοτοιχίες και για το απαιτούμενο περίγραμμα του κτιρίου???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.