Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Άρα μπορούν να φτάσουν οι ΤΕ την Δ τάξη.

 

Άμα μπεις στο ypexd15.gr στο μητρώο ΜΕΚ και βάλεις κάποιον τυχαίο αριθμό ΜΕΚ (<35.000) θα σου βγάλει σε ποιον ανήκει και τι κατηγορίες έργων και βαθμίδες έχει.

Μπορεί κατά τύχη να "πέσεις" σε κανένα Μηχανικό ΤΕ με Δ βαθμίδα, οπότε θα δεις ότι όντως φθάνουν στη Δ βαθμίδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πέτυχα και μάλιστα ΗΛ/ΓΟΣ ΥΠΟΜΗΧ/ΚΟΣ, ΗΛΓΟΣ ΜΗΧΓΟΣ ΥΠΟΜΧΚ έτσι δηλώνει. Πέτυχα και ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΤΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Πέτυχα και μάλιστα ΗΛ/ΓΟΣ ΥΠΟΜΗΧ/ΚΟΣ, ΗΛΓΟΣ ΜΗΧΓΟΣ ΥΠΟΜΧΚ έτσι δηλώνει. Πέτυχα και ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΤΕΙ

 

Αυτοί που είναι ως "(ειδικότητα) Υπομηχανικοί" είναι απόφοιτοι των σχολών Υπομηχανικών και για αυτό έχουν μικρούς συγκριτικά αριθμούς μητρώου στο ΜΕΚ.

Οι νέοτεροι σε ηλικία απόφοιτοι ΤΕΙ κλπ (και λογικά και ΚΑΤΕΕ) είναι ως "(ειδικότητα) ΤΕΙ" και έχουν πιο μεγάλους αριθμούς μητρώου από τους Υπομηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό ποστ είναι οι χρόνοι "επίβλεψης".

 

Στο #172 που δημοσιεύθηκε από τον koulosb.

 

Αν εργάζεσαι σε τεχνική εταιρεία που κατασκευάζει κάποιο έργο και εσένα η δουλειά σου είναι η επίβλεψη των τεχνιτών για την κατασκευή του (μπορεί να ασχολείσαι π.χ. και με την αναζήτηση και προμήθεια υλικών για το έργο αλλά δεν έχει σημασία για το παράδειγμα μας), αυτό είναι εμπειρία στην "κατασκευή" όχι εμπειρία στην "επίβλεψη".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σας.

Θα ηθελα τη βοηθεια σας.Ενδιαφερομαι να βγαλω ΜΕΕΠ.Εχω ηδη ΜΕΚ Α` ταξης.

Ποια ειναι τα δικαιολογητικα που απαιτουνται για την εγγραφη μου στο ατομικο ΜΕΕΠ?.

Ο λογος που θελω να βγαλω ειναι για να μπορω σε συνεργασια με καποια αλλη εργοληπτικη εταιρεία να συμμετεχω σε δημοπρασιες και να περνω εργα σαν κοινοπραξία.

Καθε αλλη βοηθεια σε κατι που μου διαφευγει φυσικα ειναι ευπροσδεκτη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ενημερώσω τους όποιους συναδέλφους απευθύνονται για ΜΕΕΠ ότι η καταβολή εισφοράς στην ΑΤΕ έχει καταργηθεί και πληρώνεται(δυστυχώς) στην εφορία_ ΚΑΕ 3438(ο κωδικός).

 

Καλησπερα.

Μπορω να ρωτησω ποσο ειναι το ποσο για τις εισφορες στο ΜΕΕΠ?.Εχω ηδη ΜΕΚ Α` ταξης και ενδιαφερομαι να βγαλω και ΜΕΕΠ επίσης.Τις εισφορες θα τις πληρωνω απαραιτητως στην εφορία?.

Τι δικαιολογητικα χρειαζονται για να παρω ατομικο ΜΕΕΠ και γενικως ποσο παιρνει σαν διαδικασια?.

 

Ευχαριστω.

 

 

Παρακαλώ πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε ερώτημά σας, κάντε πρώτα αναζήτηση για ανάλογα θέματα στο Φόρουμ!

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν ξέρει κανείς να απαντήσει γιατί ψάχνω στο ίντερνετ και δεν το βρίσκω πουθενά.

 

Για την εγγραφή στο ΜΕΚ Α πτυχιούχου ΤΕΙ ζητείται κατασκευαστική εμπειρία.

 

Τί ποσό απαιτείται κατ' ελάχιστον για αυτό?

 

Εχω βρεί τι θέλεις απο Α σε Β, από Β σε Γ κοκ αλλά για την αρχική εγγραφή δεν αναφέρεται πουθενά τίποτα.

 

Γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους - θα ήθελα τη συμβολή σας σε ενα σχετικό θέμα

είμαι κατοχος ΜΕΚ Α οικοδομικά-έργα πρασίνου, πτυχίο το οποίο μου έχει ζητηθεί για στελέχωση εταιρείας για ΜΕΕΠ.Δε γνωρίζω καθόλου τη διαδικασία ομως.

Από τη Δ15 μου ανέφεραν για κάποιο συμφωνητικό που υπογράφεται και για ένα ετήσιο ποσό το οποίο θεωρητικά καθορίζει το ΤΕΕ ως ελάχιστο.

Μήπως γνωρίζει κάποιος ποιο είναι αυτό το ποσό για το ΜΕΚ Α, τι υπογραφές μπαίνουν, τι δηλώσεις γίνονται τι ευθύνες αναλαμβάνει κάποιος ως στέλεχος ΜΕΕΠ, τι υποχρεώσεις υπάρχουν όσον αφορά την εφορία, το ικα και λοιπές ασφαλιστικές εισφορές..?

Φαντάζομαι πως ακόμα και αν υπάρχουν ελάχιστα, τα πράγματα είναι συζητήσιμα...

Τέλος, μήπως γνωρίζετε πόσο καιρό δεσμεύεται το πτυχιο (όσο συμφωνηθεί?) και εαν παράλληλα λειτουργείς κανονικά ως ελ.επαγγελματίας σε ιδιωτικά εργα?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

καλησπέρα πάλι...οκ τις ασφαλιστικές εισφορές τις βρήκα...http://www.pedmede.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=624&Itemid=31 για το ΠΕΔΜΕΔΕ και http://www.tpede.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=14 για το ταμείο πρόνοιας εργοληπτών...αλλά πώς πάει η ετήσια αμοιβή άραγε? στο τεε δε μου το σηκώνανε σήμερα και με το υπεχωδέ δεν εβγαλα ακρη.Σε ένα προηγούμενο ποστ έχει σχετικές τιμές για το β,γ αλλα όχι για το Α.Μήπως γνωρίζει κανείς?και το θέμα με το παράλληλο ιδιωτικό επάγγελμα (που δε νομίζω οτι έχει σχέση αλλ ρωτάω για σιγουριά!!!...)

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για την εγγραφή στο ΜΕΚ Α πτυχιούχου ΤΕΙ ζητείται κατασκευαστική εμπειρία:

 

α. Για έργα Δημόσιου τομέα : Βεβαίωση ή πιστοποιητικό της αρμόδιας αρχής στην οποία θα αναφέρεται ο τίτλος του έργου, η κατηγορία του, η τελική ή εκτελεσθείσα δαπάνη, ο ανάδοχος, η ιδιότητα του ενδιαφερομένου και το είδος της απασχόλησής του, ο χρόνος κατασκευής του έργου και οποιοδήποτε άλλο διευκρινιστικό στοιχείο.

 

 

Το πιστοποιητικό αυτό είναι το έντυπο Ά κ Β ή είναι μια απλή βεβαίωση?

πρώτα γράφομαιι στο ΜΕΚ και μετά στο ΜΕΕΠ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.