Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Ενημερώθηκα ότι σε περίπτωση πλεονάζουσας εμπειρίας μπορεί ο χρόνος παραμονής στην βαθμίδα του ΜΕΚ Β να μειωθεί από 3 σε 2 χρόνια. Συγκεκριμένα όταν υποβάλεις τα χαρτιά σου για το ΜΕΚ Βαν έχεις εμπειρία 400.000€ μπορείς να ζητήσεις μετά από 2 χρόνια από την έκδοση του ΜΕΚ Β αναβάθμιση σε Γ.

 

Το γνωρίζετε; Είναι εφικτό; Το προσπάθησε κάποιος;

 

Αν ισχύει, προφανώς ισχύει και για μεμονωμένες κατηγορίες (πχ αναβαθμίζεις μόνον την μία κατηγορία που έχεις πλεονάζουσα εμπειρία και για τις υπόλοιπες μαζεύεις ξανά στην επόμενη τριετία 300.000€);

 

Αν ισχύει, μπορείς να στείλεις την πλεονάζουσα εμπειρία των πρώτων 5χρόνων κατόπιν της έκδοσης του ΜΕΚ Β;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η πλεονάζουσα εμπειρία χρησιμοποιείται για την ταχύτερη εξέλιξη των κατασκευαστών εκείνων που ασχολούνται δυναμικά (δεν θέλω να θίξω κανέναν αλλά αν εγώ σε 2 χρόνια εκτελέσω το υπερδιπλάσιο του ΜΕΚ Γ γιατί να μην εξελιχθώ πιο νωρίς;).

 

ΑΛΛΑ ό,τι εμπειρία κατατίθεται ως αποδεικτικό δεν μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί, έστω και εάν πλεονάζει. Δηλαδή αν για το ΜΕΚ Β απαιτούνται 200.000 ευρώ εμπειρία και εγώ καταθέσω 300.000 χάνεται όλη!

Link to comment
Share on other sites

cna: Δεν ισχύει αυτό που λες. Αν καταθέτοντας τα χαρτιά μου για Β έχω όσο απαιτείται για Β και Γ μαζί, τότε έχω πλεονάζουσα και σε Γ πάω στα 2 χρόνια, όχι στα 3. Το ίδιο ΔΕΝ ισχύει από Γ σε Δ. Νομίζω είναι στο ΦΕΚ Β'102/31.01.2006

Link to comment
Share on other sites

Με την «Κύρωση της κωδικοποίησης της νομοθεσίας κατασκευής δημοσίων έργων» ΦΕΚ 116/18-06-2008 και συγκεκριμένα άρθρο 107 παράγραφο 9 γίνεται αναφορά για την πλεονάζουσα εμπειρία για την προαγωγή μέχρι την Γ βαθμίδα. Σίγουρα δεν ισχύει η διαδικασία της πλεονάζουσας εμπειρίας από Γ σε Δ.

 

Εξακολουθώ όμως να έχω τα ερωτήματα που ανέφερα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η Δήλωση του Ν.Δ. 1599/89 για τις απασχολήσεις στο κύκλωμα παραγωγής έργων τι αναφέρει μέσα? που μπορώ να το βρώ?

 

 

HELP!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περιγράψεις όλα τα έργα βάσει των οποίων συμπληρώνεις την εμπειρία που απαιτείται για την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περιγράψεις όλα τα έργα βάσει των οποίων συμπληρώνεις την εμπειρία που απαιτείται για την αναβάθμιση.

 

έχεις κάποιο υποδειγμα για το πως γίνεται?

 

αφου τους προσκομιζεις βεβαιωσεις για τα εργα τι άλλο να αναφέρεις στη δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια απλή παράθεση των έργων με το κόστος κατασκευής τους.

Υπόδειγμα δεν έχω... αλλά είναι κάπως έτσι:

 

δηλώνω ότι :

έχω κατασκευάσει ή έχω επιβλέψει ή εργαζόμουν στην κατασκευή ως στέλεχος της "...." κατασκευαστικής εταιρείας για τα εξής τεχνικά έργα:

α) ".................................." από .../.../... έως .../.../... με κόστος κατασκευής ..........

β) ".................................." από .../.../... έως .../.../... με κόστος κατασκευής ..........

κλπ

Συνολικό κόστος κατασκευής ..............................

 

Καλού-κακού πάρτους τηλ. για επιπλέον πληροφορίες. Ίσως χρειάζονται και κάτι άλλο που δεν γνωρίζω.

 

Την υπεύθυνη δήλωση - μίνι βιογραφικό προφανώς τη θέλουν για να είναι κατοχυρωμένοι σε περίπτωση πλαστών βεβαιώσεων. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Το τέρας της γραφειοκρατείας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πληρώνεται...αλίμονο.συνήθως γίνεται δωρεάν παραχώρηση και η "αμοιβή" που παίρνεις είναι η αναβάθμιση σε μεγαλύτερη κατηγορία ώστε να πληρώνεσαι κανονικα.

και ρωτάω ποσο ενοικιαζεται πτυχιο ΜΕΚ Α βαθμιδασ! Π.Μ.

 

ξέρει κάποιος??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.