Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Το σκεφτομαι αυτη την δυσκολη περιοδο να μην ξεκινησω το κατασκευαστικο (το οποιο εχει πρωτοκολληθει).

 

Ποιο ειναι το ετησιο κοστος λογω συνδρομων? (ΜΕΚ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το ΜΕΚ δεν εχει συνδρομη. ουτε το ΜΕΕΠ. Πληρωνεις μονο το τελος για εγγραφη η αναβαθμιση.

Αν βγαλεις ΜΕΕΠ, μετα για να μπορεις να συμμετεχεις σε διαγωνισμούς πρεπει να πληρωνεις ετησια συνδρομη στο ΤΠΕΔΕ, συνδεσμο (τοπικο) εργοληπτων κλπ

Το σκεφτομαι αυτη την δυσκολη περιοδο να μην ξεκινησω το κατασκευαστικο (το οποιο εχει πρωτοκολληθει).

 

Ποιο ειναι το ετησιο κοστος λογω συνδρομων? (ΜΕΚ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα σας

 

Είμαι νέος πολιτικός μηχανικός από το εξωτερικό και μέλος στο ΤΕΕ από το 2007 με ειδικότητα «Μηχανικός Διαχείρισης Δομικών Έργων ». Το ΔΟΑΤΑΠ με έχει χρεώσει 4 μαθήματα από τα οποία μου υπολείπεται 1 για τελειώσω. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν με το τίτλο που μου έχει δώσει το ΤΕΕ μπορώ να πάρω εργοληπτικό πτυχίο Α από το ΜΕΚ ή όταν θα δώσω εξετάσεις στο ΤΕΕ ξανά και πάρω τα πλήρη δικαιώματα του Πολιτικού Μηχανικού θα πρέπει να περιμένω 3 χρόνια επιπλέον.

:confused:

 

 

Έχεις δικαίωμα να πάρεις εργοληπτικό πτυχίο Α στο ΜΕΚ 3 χρόνια από την ημέρα άδειας ασκήσεως επαγγέλματος.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ΜΕΚ Α και δεν το χρησιμοποιείς, πρέπει να πληρώνεις κάποια επιπρόσθετη συνδρομή στο ΤΕΕ? Οι εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ αλλάζουν? Είμαι μισθωτός μηχανικός και για την ώρα δεν το χρειάζομαι, αλλά λέω να κάνω τη διαδικασία μήπως μου χρειαστεί στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ερώτηση:

αν <<ενοικιάσω το ΜΕΚ>> σαν ετερορυθμος εταιρεια, υπάρχει κανένας κίνδυνος πέρα απο το να χασω τα λεφτα της συμμετοχης π.χ 50-100Ευρω, να έχω καμια ευθύνη για το έργο (π.χ εργατικό ατύχημα, χρεοκοπία εταιρειας ή οτιδήποτε αλλο)??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδερφοι.

Ξέρει κανείς σημερινές τιμές ενοικίασης για ΜΕΚ Γ' σε ΟΙΚ-ΟΔΟ και Β' σε ΥΔΡ και επίσης εάν υπάρχει ζήτηση?

Link to comment
Share on other sites

πάντως με μια εταιρεια που συζητησα μου ειπαν οτι εχουν πέσει οι τιμές και το ΜΕΚ Γ' π.χ σε Η/Μ παει 200Ε το μηνα + Πληρωμή ΤΣΜΔΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγκριθηκε το μεκ μου και τωρα θα κανω εγγραφη στο μεεπ (Α1).

 

Προκειται για ατομικη επιχειρηση.

 

Ειδα οτι το μεεπ εχει 6 βασικες κατηγοριες.

 

Δηλωνω μια από τις 6 ως βασικη και οσες θελω προσθετες?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!

 

Τα πιστοποιητικα (μη πτωχευσης κλπ) από που τα παιρνω?

 

Επισης, εφοσον προκειται για ατομικη επιχειρηση, πρεπει να υποβαλλω και την υπευθυνη δηλωση που ζητανε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.