Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(1) Βασικός Νόμος Ν1418/84

 

(2) Εγκύκλιος εφαρμογής : Αποφ ΕΔ2α/01/27/Φ.Ν.294/18/29.3.1985(ΦΕΚ170Β)

 

(3) Τροποποιήσεις της παραπάνω εγκυκλίου

α) Απόφαση Δ17α/06/94Φ.Ν.294/19.9/16.10.1991 (ΦΕΚ848Β)

β) Απόφαση Δ15/οικ/1056/20/31.1.2006 (ΦΕΚ102Β)

 

επίσης, επικουρικά,

(4) Εγκύκλιος Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. 135/24.10.1985

 

...1) αν κανεις αναβαθμιση σε αυτην την κατηγορία μόνον, στις υπόλοιπες πότε κάνεις αναβάθμιση; ...

 

Άρθρο 17 παρά 4 της (2) παραπάνω :

 

" 4. Για την εξέλιξη από βαθμίδα σε βαθμίδα των πτυχιούχων ΑΕΙ απαιτείται για όλες τις κατηγορίες έργων τρία χρόνια απασχόληση σε κατασκευή ....."

 

συμπληρωματικά, η εγκύκλιος (4) παραπάνω :

Άρθρο 13 ".... η εγγραφή μπορεί να εξελίσσεται στις επόμενες κατά σειρά βαθμίδες ....με την συμπλήρωση των χρόνων πείρας όπως ορίζουν .... το άρθρο 17 της απόφασης [είναι η (2) παραπάνω], ...ανάλογα μπορεί να γίνει και η επέκταση της εγγραφής σε άλλες κατηγορίες....."

 

Συμπέρασμα δικό μου, τρία χρόνια από βαθμίδα σε βαθμίδα και από κατηγορία σε κατηγορία και σύμφωνα με το (3α) παραπάνω, νέα αίτηση, ένα χρόνο από την απόρριψη προηγούμενης.

 

...Αν έχεις επιπλεόν εμπειρία μέσα στα πρώτα πέντε χρόνια και δεν την έχεις καταθέσει (γιατί δεν γνώριζες την περίπτωση αυτή της κάβας), μπορείς να την καταθέσεις αργότερα και να την χρησιμοποιήσεις για την αναβάθμιση από Β σε Γ σε δύο χρόνια; Και πάλι η δικηγόρος μου είπε οχι!....

 

Σύμφωνα με το (3β) Αρθρο 17 παρα 6 : ".... στους τεχνικούς ....που εγγράφονται στην Α η Β βαθμίδα ΜΕΚ αλλά έχουν πλεονάζουσα προϋπηρεσία......επιτρέπεται να επικαλεστούν, .... για την προαγωγή μέχρι την Γ βαθμίδα μετα την παραμονή δύο χρόνων στην Α και δύο χρόνων στην Β βαθμίδα.".

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή jkar,

Εαν έχω πχ ΜΕΚ Β σε ΟΙΚ, ΟΔΟ, ΥΔΡ, Ε/Β και ΛΙΜ και μετα απο τρια χρονια κανω αιτηση για αναβάθμιση προσκομιζοντας προυπηρεσια για προυπολογισμους ανω των 300,000 Ευρω σε ΟΙΚ, ΟΔΟ, ΥΔΡ και Ε/Β, αλλα ΜΗΔΕΝ σε ΛΙΜ, τοτε:

α. Ανεβαινω ΜΕΚ Γ σε ΟΙΚ, ΟΔΟ, ΥΔΡ, Ε/Β και ΛΙΜ?

β. Ανεβαινω ΜΕΚ Γ σε ΟΙΚ, ΟΔΟ, ΥΔΡ και Ε/Β, αλλα παραμενω ΜΕΚ Β σε ΛΙΜ?

γ. Μενω σε ΜΕΚ Β μεχρι να βρω προυπολογισμους ανω των 300,000 Ευρω και για τα ΛΙΜ?

 

Εγω εικάζω το β ενω καταλαβαίνω οτι ο mhx_erg2 εικάζει το γ.

Link to comment
Share on other sites

είναι σωστή η υπόθεσή σου, θα συμβεί το β και αίτηση σε τρία χρόνια για τα Λ, εάν και εφ' όσον μαζέψεις εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Αρα λοιπον, χαζομαρα μου που οταν εκανα αιτηση για ΜΕΚ Β στη πενταετια, δεν "τικαρα" το κουτακι για τα ΛΙΜ για να παρω εστω και το Α...

 

Αυτο σημαινει οτι εαν κανω αυριο μονο για ΛΙΜ, εχοντας Β σε ολα τα υπολοιπα, πρεπει να πληρωση το διπλοτυπο ΚΑΕ3434 (η κατι παρομοιο τελοσπαντων) 60Ευρω για να γραφτω στο ΛΙΜ ΜΕΚ Α?:sad:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έπρεπε να το ζητήσεις, και όσον αφορά το παράβολο, εάν σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις το ΜΕΚ, τότε, έχεις να κλάψεις για πεταμένα λεφτά σε παράβολα , τεύχη, εγγυητικές, ταξείδια κλπ, όρεξη να υπάρχει ..... :)

Link to comment
Share on other sites

Topap, σχετικά με τις τρεις περιπτώσεις του παραδείγματός σου και εγώ εικάζω το β.

Η απορία μου ήταν όταν μαζέψεις την εμπειρία για τα ΛΙΜ (300.000€) και θα θελήσεις να αναβαθμίσεις το ΜΕΚ των ΛΙΜ από Β σε Γ θα πρέπει να περάσει ένας χρόνος από την προηγούμενη αναβάθμιση ή τρία χρόνια; (Σύμφωνα με τον jkar τρία χρόνια – όπως απάντησε και η δικηγόρος.)

 

Από ότι φαίνεται jkar και στο δεύτερο σκέλος της ερώτησής μου, επιβεβαιώνεις την δικηγόρο. Έπρεπε να είχα καταθέσει όλη την εμπειρία των πέντε πρώτων χρόνων όταν υπέβαλα την αίτηση για το ΜΕΚ Β.

Δεν μπορώ δηλαδή σήμερα να καταθέσω επιπλέον πιστοποιητικά που αφορούν τα πρώτα πέντε χρόνια και να τα χρησιμοποιήσω ως πλεονάζουσα εμπειρία για την αναβάθμιση του Β σε Γ στα δύο χρόνια; Ένας χρόνος ακόμη χαμένος δηλαδή;!

Link to comment
Share on other sites

 

1) αν μονον σε μία κατηγορία έχεις κάβα εμπειρίας (συγκεκριμένα για την περίπτωση από Β σε Γ, σε δύο χρόνια) και κανεις αναβαθμιση σε αυτην την κατηγορία μόνον, στις υπόλοιπες πότε κάνεις αναβάθμιση; Μπορείς να επανέλθεις μετά από ένα χρόνο για τις υπόλοιπες κατηγορίες? Σε τηλ επικοινωνία με δικηγόρο που ασχολείται με ΜΕΚ-ΜΕΕΠ μου ανέφερε ότι η αναβάθμιση του ΜΕΚ γίνεται για όλες τις κατηγορίες μαζί ή αν αναβαθμίσεις μόνον μία κατηγορία μετά πρέπει να περιμένεις τρία χρόνια για την επόμενη αναβάθμιση! Ισχύει;

 

Μάλλον παρερμήνευσα αυτό που έγραψες στο post σου ότι η αναβάθμιση του ΜΕΚ γίνεται για όλες τις κατηγορίες μαζί. Sorry. Αρα λοιπόν η περίπτωση β ισχύει, οκ.

 

 

 

 

Η απορία μου ήταν όταν μαζέψεις την εμπειρία για τα ΛΙΜ (300.000€) και θα θελήσεις να αναβαθμίσεις το ΜΕΚ των ΛΙΜ από Β σε Γ θα πρέπει να περάσει ένας χρόνος από την προηγούμενη αναβάθμιση ή τρία χρόνια; (Σύμφωνα με τον jkar τρία χρόνια – όπως απάντησε και η δικηγόρος.)

 

Κοίτα το post μου #225:

 

...

Μπορεί να κάνει αίτηση για αναβάθμιση στο ΜΕΚ Γ μετά από 3 χρόνια, δηλαδή στις 28.07.2013 εκτός και εάν έχει εμπειρία κατασκευαστική υπερδιπλάσια από ότι χρειάζεται για το ΜΕΚ Γ (300.000,00 Ευρω), όποτε μπορεί να κάνει αίτηση μετά από 2 χρόνια δηλαδή στις 28.07.2013. Δηλαδή εάν έχει πχ πάνω από 600.000,00 Ευρώ μπορεί να κάνει πάνω στην διετία.

...

 

Που σημαίνει ότι όταν είχες καταθέσει το πιστοποιητικό εμπειρίας για τα ΛΙΜ για το ΜΕΚ Β, εάν είχες προϋπολογισμό πάνω από 690,000 Ευρώ (90,000 για ΜΕΚ Β και 2x300,000 υπερδιπλάσια προϋπηρεσία για ΜΕΚ Γ) μπορούσες να κάνεις αίτηση για αναβάθμιση σε ΜΕΚ Γ στη διετία. Ειδάλλως, στη τριετία.

 

Αυτό καταλαβάινω εγω.

Link to comment
Share on other sites

...Από ότι φαίνεται jkar και στο δεύτερο σκέλος της ερώτησής μου, επιβεβαιώνεις την δικηγόρο. Έπρεπε να είχα καταθέσει όλη την εμπειρία των πέντε πρώτων χρόνων όταν υπέβαλα την αίτηση για το ΜΕΚ Β.

Δεν μπορώ δηλαδή σήμερα να καταθέσω επιπλέον πιστοποιητικά που αφορούν τα πρώτα πέντε χρόνια και να τα χρησιμοποιήσω ως πλεονάζουσα εμπειρία για την αναβάθμιση του Β σε Γ στα δύο χρόνια; Ένας χρόνος ακόμη χαμένος δηλαδή;!

 

Δεν μπορώ να το πώ με σιγουριά, γιατί είμαστε σε οριακή περίπτωση,

ναι όπως εγώ το καταλαβαίνω δεν μπορείς,

νομίζω πώς πάντοτε πρέπει να υπάρχουν τα τρία χρόνια από αναβάθμιση σε αναβάθμιση και η εξαίρεση της (3β) Άρθρο 17 παρα 6 θα συμβεί, όταν γίνει η αίτηση και για όσες κατηγορίες γίνει ή αίτηση.

 

Γενικά έχω καταλάβει ότι θέλουν να βλέπουν την αίτησή σου κάθε τρία χρόνια και με αυτήν να ζητάς ό,τι είναι να ζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχω καταλάβει ότι θέλουν να βλέπουν την αίτησή σου κάθε τρία χρόνια και με αυτήν να ζητάς ό,τι είναι να ζητήσεις.

 

Εγω πάλι, θέλω να πιστεύω οτι κανοντας την αιτηση σου κρίνουν ανα περίπτωση: αλλο να καταθέτεις προυπολογισμούς απο ιδιωτικα και άλλο απο δημόσια έργα (εστω και εαν επισημα οι προυπολογισμοι των ιδιωτικων έργων ειναι αποδεχτοι μεχρι ΜΕΚ Γ), αλλο να καταθέτεις προυπολογισμούς τσιμα-τσιμα (πχ 350,00 για ΜΕΚ Γ) και άλλο πολλαπλάσιους απο τους απαιτούμενους (πχ 1,500,000 για ΜΕΚ Γ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.