Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Γεια σας, είμαι πτυχιούχος πολιτικός μηχανικός δομικών έργων έχω πάρει το νομαρχικό πτυχίου εμπειροτεχνικό που δικαιούμουν στα 3 χρόνια απο την κήση του πτυχίου μου, αυτά τα χρόνια ασχολούμαι με απυθείας αναθέσεις δημοσίων έργων και έχω συμμετάσχει σε δημοπρασίες αλλά δεν ήμουν τυχερη. Σε ένα χρόνο κλεινω τα 5 χρόνια απο την ημερομηνλια κτήσης του πτυχίου μου και θέλω να πάρω το Α πτυχίο. πρέπει να γραφτώ στο ΜΕΕΠ; ΣΤΟ ΜΕΚ; τι δικαιολογητικά απαιτούνται; μπορεί να μ εκατατοπισει κάποιος;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σου TRZ!

 

Για αρχη, ξεκίνα να διαβάζεις το παρων post, τα εξηγεί όλα.

 

Δευτερον, απο οσο ξέρω, στο ΜΕΚ Α γραφεσαι κατευθείαν και στη πενταετια απο την ημερομηνια κτησης του πτυχιου σου, εαν φυσικα εχεις πιστοποιημενη εμπειρια, κανεις αναβαθμιση σε ΜΕΚ Β.

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα τι ισχύει: με το που αποφοιτεις γραφεσαι στο ΜΕΚ Α και μετα 5 χρόνια απο την ημερομηνία κτησης πτυχιου (ΤΕ) αναβαθμίζεισ στο ΜΕΚ Β.

 

Δες στη Δ15

 

edit: Γραψε λάθος και διάβασε τι λεει ο stayros και ο cna στα πιο κατω post.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι, θέλω να πιστεύω οτι κανοντας την αιτηση σου κρίνουν ανα περίπτωση.. ....

 

Πολύ σωστά όλα αυτά τα περί εμπειρίας, εγώ αναφερόμουν στο χρονικό διάστημα μεταξύ των αιτήσεων που φαίνεται ότι απασχολεί τον mhx_erg2

Link to comment
Share on other sites

@TRZ για να γραφτείς στο ΜΕΚ Α θέλεις 5 χρόνια από κτήσεως πτυχίου και αποδεδειγμένη εμπειρία σε κατασκευή έργων. Στο παρών thread θα βρεις τις απαντήσεις που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Εν συντομία για τους Τ.Ε.:

 

1) Στα 3 χρόνια από κτήσεως πτυχίου εγγραφή στα Νομαρχιακά Μητρώα (μόνο αν υφίσταται επιχειρηματική δραστηριότητα).

2) Στα 5 χρόνια από κτήσεως πτυχίου εγγραφή στο ΜΕΚ Α με αποδεδειγμένη εμπειρία περίπου 25-30.000 ευρώ σε δημόσια έργα (προσμετρώνται τα ποσά μετά την έκπτωση χωρίς ΦΠΑ και αναθεώρηση) και για ιδιωτικά περίπου 45.000 ευρώ.

3) Οι Τ.Ε. ΔΕΝ μπορούν να χρησιμοποιήσουν πλεονάζουσα εμπειρία για απευθείας εγγραφή στο ΜΕΚ Β. Εγγράφονται πάντα στο ΜΕΚ Α ακόμα και εάν έχουν παρέλθει περισσότερα των 5 ετών από κτήσεως πτυχίου.

4) Μετά την εγγραφή στα μητρώα τα χρονικά διαστήματα μετάβασης στις επόμενες κατηγορίες είναι όπως αυτά των διπλωματούχων μηχανικών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Hθελα να ρωτησω τι γινεται με την αναβαθμιση του ΜΕΚ:

Εχω καταθεσει τα χαρτια μου και τα πιστοποιητικα εμπειριας στις 29-6-2010.

Αυτοι που ¨ελέγχουν¨ τα εντυπα και τα πιστοποιητικα μου ειπαν οτι βρισκονται ακομα στις αιτησεις Απριλιου και μου το κλεινουν στη μαπα.

Πως θα μπορεσω να μαθω αν τα χαρτια μου ειναι ενταξει?

δλδ αν αυτοι με απορριψουν ή πρεπει να συμπληρωσω κατι, θα με ειδοποιησουν?

Απο το τηλ. παντως δε βλεπω να βγαινει ακρη.

Το ενδεχομενο να ερθω αθηνα και να κοιταξουν επι τοπου τα χαρτια μου αν ειναι ενταξει πως το βλεπετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.