Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Mιάς και τα έχω φρέσκα,.... Εφοσον εισαι ΠΕ, δεν χρειαζεσαι τιποτε απο πιστοποιητικα.Μονο να κλεισεις 3ετια απο την κτιση του πτυχιου.Πιστοιποιητικα εμπειριας μονο για την 5ετια που πηγαινεις απευθειας σε Α2.

Ποια ειναι τα πιστοποιητικά εμπειρίας;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

http://www.ypexd15.gr/Default.aspx?tabid=92

 

Εγω ετοιμες πηρα τις φορμες απο συναδελφο ασφαλτά,ελαχιστα διαφοροποιημενες.Απλα για να δω πως συμπληρώνονται.

 

Ειναι δυο σελιδες με ονομασιες Α,Β, οπου αναγραφονται στοιχεια εργου,υπηρεσιας,επιβλεποντες,εργολαβοι,υπεργολαβοι.

Απο κει το Δ15 βλεπει σε τι ειδους εργα συμμετειχες και ποση εμπειρια (χρηματικως μετρησιμη) εχεις παρει.

 

Οτι αλλο θελεις,στη διαθεση σου.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυο σελιδες με ονομασιες Α,Β, οπου αναγραφονται στοιχεια εργου,υπηρεσιας,επιβλεποντες,εργολαβοι,υπεργολαβοι.

Απο κει το Δ15 βλεπει σε τι ειδους εργα συμμετειχες και ποση εμπειρια (χρηματικως μετρησιμη) εχεις παρει.

 

Σε περίπτωση που εργαζόμαστε ως μελετητές (Μηχανικός Τ.Ε.) σε εταιρία και είμαστε στο ΙΚΑ και δεν κόβουμε Α.Π.Υ. πως φαίνεται η εμπειρία (χρηματική) αφού δεν μπαίνουμε καν στις αμοιβές ενός έργου;

Link to comment
Share on other sites

Και σιγά μην μου δώσουνε... Στην ΥΔ ποιο ποσό θα πρέπει να αναγράφετε, ολόκληρη η αμοιβή για τα Η/Μ από το ΤΕΕ (που πήρε ή απάλάχθηκε ο Επιβλέπων Μηχανικός) ή μπορεί να είναι και κάποιο συμφωνημένο ποσό (π.χ. λίγο πιο πάνω από την απαίτηση του ΜΕΚ Β')...

Link to comment
Share on other sites

Πας με τα τιμολόγια. Ο εργοδότης απλά βεβαιώνει πως εργάστηκες σε αυτό το project. Και αφού μιλάμε για ΜΕΚ δε μιλάμε για μελέτες αλλά για κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω εγγραφεί στα μητρώα της Νομαρχίας Αθηνών κι έχω πάρει κάποια έγγραφα με την άδεια για εκτέλεση ηλεκ/κών εργασιών. Συμμετέχω λοιπόν κανονικότατα σε πρόχειρους διαγωνισμούς ιδωτικών αλλά και δημοσίων έργων με τιμολόγιο έως 45.000ευρώ+ΦΠΑ. Οι βεβαιώσεις τις νομαρχίας δεν αναγράφουν μέχρι τι ποσό δικαιούμαι να συμμετέχω. Πάντως, σε κάθε έργο υπογράφω ιδιωτικό συμφωνητικό, το πηγαίνω στην εφορία και στο τέλος του έργου κόβω ΑΠΥ στο συνολικό ποσό (όλα κάτω από 45.000+ΦΠΑ). Ποιός ο λόγος να βγάλω κάποιο άλλο εργολαβικό πτυχίο και να γραφώ στο ΜΕΚ και ΜΕΕΠ??? Τόσο καιρό δεν μου έχει πει κανείς τίποτε. Έχω ατομική επιχείρηση και δεν με ενδιαφέρει να νοικιάσω το πτυχίο μου σε οποιονδήποτε άλλο. Κάνω κάτι λανθασμένα. Διάβασα από την αρχή όλες τις σελίδες, αλλά είμαι ακόμα χαλαρός. Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει και να με αγχώσει λιγάκι? Κάνω κάτι παράνομο???

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις τίποτα παράνομο. Απλώς με το νομαρχιακό πτυχίο θα είσαι μια ζωή στα 45.000+ΦΠΑ ενώ με το ΜΕΕΠ ανεβαίνεις κατηγορία ανάλογα με την εμπειρία. Έτσι με το ΜΕΕΠ Α1 μπορείς να εκτελέσεις έργα 90.000+ΦΠΑ, με το Α2 180.000+ΦΠΑ κλπ.

Πάντως δεν κόβεις ΑΠΥ αλλά ΤΠΥ και αυτό σε κάθε λογαριασμό και όχι στο τέλος του έργου...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Το έγγραφο που έχω πάρει από τη Νομαρχία είναι μία άδεια για εκτέλεση εργασιών. Δεν αναφέρει πουθενά το ποσό που δικαιούμαι να εκτελώ σε κάθε έργο. Είναι η άδεια που πήρα αφού πρώτα γράφτηκα στο ΤΕΕ. Αυτό είναι το Νομαρχιακό Πτυχίο? Δεν γράφει πάντως κανένα ποσό και με ανησυχεί. Από που προκύπτει το 45.000+ΦΠΑ? Απλά, μέχρι στιγμής δεν έτυχε μεγαλύτερο έργο, αλλιώς θα είχα κόψει, μιας και δεν γνώριζα ποσά.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό γιατί έχεις μπερδέψει τα πτυχία. Η άδεια που πήρες είναι από το τμήμα Βιομηχανίας για την εργασία ως Μηχανολόγος. Η άδεια εκτέλεσης έργων του Δημοσίου για την δική σου περίπτωση, ως Διπλωματούχου Μηχανολόγου Μηχανικού (δεν είδα πιο πριν την ειδικότητά σου), δίδεται από την διεύθυνση Δ15 του Υπουργείου Υποδομών και Δικτύων. Το νομαρχιακό πτυχίο δίδεται από την Διεύθυνση Τεχνικών Υπηρεσιών της οικείας Νομαρχίας και δεν μπορεί να δοθεί σε διπλωματούχους μηχανικούς εξ' όσων γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.