Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Άρα μου λες ότι πρέπει να βγάλω ΜΕΚ και ΜΕΕΠ υποχρεωτικά για να παίρνω δημόσια έργα?

Άλλη λύση δεν υπάρχει? Ρωτάω, γιατί δεν πρόκειται να λάβω μέρος σε κανονικούς διαγωνισμούς του δημοσίου, αλλά μόνο σε πρόχειρους διαγωνισμούς, που δεν μου ζητάνε ποτέ να καταθέσω πτυχίο ή ενημερότητες κ.τ.λ.. Φαντάσου ότι την τελευταία φορά οι τρεις προσφορές ήταν μόνο τρία φύλλα, ένα από τον καθένα, μέσα σε φακελάκια μεγέθους Α6!!! Ελπίζω να καταλαβαίνεις για τι "διαγωνισμούς" μιλάμε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε μιλάς για διαγωνισμούς εκτέλεσης έργων ή για διαγωνισμούς προμήθειας υλικών; Γιατί για εκτέλεση έργων τα αντίστοιχα πτυχία είναι τα νομαρχιακά για τους εμπειροτέχνες και τους αποφοίτους ΤΕΙ μέχρι την συμπλήρωση πέντε ετών από τη λήψη πτυχίου και το ΜΕΕΠ για τους Διπλωματούχους και αποφοίτους ΤΕΙ που έχουν συμπληρώσει πενταετία από τη λήψη πτυχίου. Από εκεί και πέρα δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια βόλτα από την Διεύθυνση Τεχνικών Υπηρεσιών της οικείας Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης και να ρωτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση για όποιον έχει σχετική εμπειρία

Έχω ΜΕΚ Β και σκέφτομαι να βγάλω ΜΕΕΠ. Την διαδικάσια την γνωρίζω.

Γνωρίζει κάποιος πόσο χρόνο το ..."καθυστερεί" η Δ15 από την στιγμή της αίτησης.

Ρωτάω γιατί για την αντίστοιχη διαδικασία έκδοσης του ΜΕΚ ...."καθυστέρησαν"

6-7 μήνες

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

επιτελους εβγαλα ΜΕΚ-ΜΕΕΠ.

 

τωρα πρεπει να παω να κανω εγγραφη στην ΠΕΔΜΕΔΕ?

 

που πρεπει να παω? εγγραφα? ετησιο κοστος?

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στο ΣΠΕΔΕ (Σύλλογος Πτυχιούχων Εργοληπτών Δημοσίων Έργων) της πόλης σου οπότε και με την εγγραφή σου θα εγγραφείς και στην ΠΕΣΕΔΕ. Με αυτό είσαι καλυμμένος από πλευράς συλλόγων. Το κόστος νομίζω είναι περίπου στα 40 ευρώ το χρόνο. Χρειάζεται αντίγραφο του διπλώματος, αντίγραφο του ΜΕΕΠ, βεβαίωση έναρξης δραστηριότητας από την εφορία και την αίτηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΣΠΕΔΕ: Σύλλογος Πτυχιούχων Εργοληπτών Δημοσίων Έργων

ΠΕΣΕΔΕ: Πανελλήνια Ένωση Συλλόγων Εργοληπτών Δημοσίων Έργων

Όταν πας να γραφτείς στο ΣΠΕΔΕ αυτομάτως θα γραφτείς και στη ΠΕΣΕΔΕ. Τα κανονίζουν αυτοί τα διαδικαστικά. Ένα τμήμα των εισφορών σου μένει στο ΣΠΕΔΕ και το υπόλοιπο πάει στην ΠΕΣΕΔΕ.

 

@koulosb: στο ΣΠΕΔΕ εγγράφεσαι μόνον εφόσον πάρεις το ΜΕΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.