Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Σαν ορισμός ο 3669/08 δεν ορίζει ακριβώς τι ειναι και τι αρμοδιότητες έχει, αναλαμβάνει τη διεύθυνση του έργου. (και τι είναι διεύθυνση έργου; ούτε αυτό αναφέρεται επακριβώς). 

Συνήθως αναγράφονται λίγο πιο αναλυτικά στα συμβατικά τεύχη (στην ΕΣΥ, σε τίποτα ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ).

Δύναται να υπογράψει αυτά που λες γιατί είναι εκπρόσωπος του Αναδόχου. Υπογράφει όμως ημερολόγια, ΠΠΑΕ (και άρα τις επιμετρήσεις που τα συνοδεύουν), παρατηρήσεις αναφορικά με την ασφάλεια στο ειδικό βιβλίο ως εκπρόσωπος του αναδόχου.

Ο ορισμός και η αποδοχή είναι συμβατική υποχρέωση.

Δες και το συνημμένο.

Γενικότερα το θέμα είναι ότι αν υπάρξει θέμα οι ευθύνες πέφτουν οριζόντια.

Εχει μεγάλες ευθύνες κυρίως αναφορικά με την ασφάλεια.

egiklios27_12092003.pdf

ypoxreoseis-kataskeyaston.pdf

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To θέμα είναι όμως ότι δεν θέλω να του φορτώσω ευθύνες.

Επομένως καλύτερα να μην κανουμε δήλωση ότι θα είναι επιτόπου μηχανικός και μετα έαν θέλει ο επιβλέποντας να του δώσει την εμπειρια έχει καλώς, εαν δεν θέλει, ατυχήσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Eαν γίνει τροποποίηση σε καταστικό Ο.Ε. πρέπει να ενημερώσω το Δ15?

δεν επηρρεάζεται το ΜΕΕΠ που έχω στα χέρια μου, δηλαδή δεν χρειάζεται να το καταθέσω και να κάνω αίτηση για να πάρω καινούργιο εξαιτίας της τροποποίησης του καταστατικου?

Link to comment
Share on other sites

Εαν το ΜΕΕΠ λήξει, θεωρείται ότι εχει διαγραφει η επιχειρηση ή πρεπει να επιστραφει το ΜΕΕΠ ?

 

θελω να στελεχωσω το ΜΕΕΠ μου με το ΜΕΚ ενος μηχανικου. Αυτος ο Μηχανικος ειχε δικο του ΜΕΕΠ, το οποιο ομως εχει ληξει εδω και 2 χρονια. Πρεπει να το επιστρεψει το ΜΕΕΠ του στο Δ15 ή δεν χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που πήρε ΜΕΚ Β' κατευθείαν, με εμπειρία απο μελέτη-επίβλεψη και όχι απο κατασκευή, για να ρωτήσω 2 πραγματάκια;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συναδελφοι εργολάβος φιλος μου ζήτησε να φτιαξω το πτυχιο ΜΕΚ για να αναλαβει μια οδοποιία αξίζει τον κόπο?

Σημειωτεον 5 ετία έκλεισα πριν μερικους μηνες και εχω υπογραψει 5-6 οικοδομικές αδειες αρκουν αυτά?

Επίσης τώρα ειμαι στον ΟΑΕΕ μετα δεν πρεπει να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ? (αυτο είναι καλό ή κακό)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κάνει δημόσια έργα, πρέπει να έχεις κάνει ιδιωτικά για να δείξεις αποδεδειγμένη εμπειρία σε κατασκευή. Πρέπει δηλαδή να καταθέσεις συμβάσεις, ΥΔ ιδιοκτήτη και τιμολόγια, αν θυμάμαι καλα, συνολικού ύψους τουλάχιστον 40.000€.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι εργολάβος φιλος μου ζήτησε να φτιαξω το πτυχιο ΜΕΚ για να αναλαβει μια οδοποιία αξίζει τον κόπο?

Σημειωτεον 5 ετία έκλεισα πριν μερικους μηνες και εχω υπογραψει 5-6 οικοδομικές αδειες αρκουν αυτά?

Επίσης τώρα ειμαι στον ΟΑΕΕ μετα δεν πρεπει να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ? (αυτο είναι καλό ή κακό)

και κάτι ακόμα η εργολαβία στα δημόσια έργα δεν έχει καμία σχέση με τα ιδιωτικά έργα απαιτούνται να γνωρίζεις την νομοθεσία , εγγυητικές επιμετρήσεις και πολλά αλλά και το κυριότερο  να είσαι στο έργο σε τακτά χρονικά διάστημα ώστε να προστατεύεις το πτυχίο σου από κάθε κακοτεχνία που μπορεί να γίνει γιατί άλλο να κάνεις εσύ την ....... και άλλο την κάνει ο άλλος και να τρέχεις εσύ

Link to comment
Share on other sites

Ασε συνάδελφε, πιο πιθανό είανι να γνωρίζει κατασκευστικά ένας χωματουργός,εργολάβος (με την ευρεία έννοια) παρά ένας φρέσκος μηχανικός... Αυτό έχει δείξει η εμπειρία μου μέχρι τώρα.

 

Για τη χαρτούρα, συμφωνώ μαζί σου.

 

Τζονυ, μεχρι να βγαλεις ΜΕΚ, ΜΕΕΠ μαλλον θα έχει κατασκευαστεί κιόλας η οδοποϊια. Εκτός και αν ειναι εργο που "θα" βγεί!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.