Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός αμοιβών ιδιωτικών έργων online μέσω ΤΕΕ


Recommended Posts

καλησπερα! να ρωτησω και εγω κατι? υπολογιζοντας τις αμοιβες μηχανικου βαση το ΤΕΕ, στο τελος μου βγαζει οτι "το εργο δεν πληρει τα κριτηρια ελαχιστων προυπολογισμων αλλα μπορει να υποβληθει¨

Ξερει κανεις τι σημαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 333
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο σημαινει κατα πασα πιθανοτητα οτι ενω η περιγραφη σου ειναι σωστη ο συνολικος προυπολογιμσος του ή καποιος απο τους επιμερους (αν ειναι επιμερους θα σου λεει ποιος) ειναι μικροτερος απο τον ελαχιστο που δεχεται το ΤΕΕ.

 

Κανονικα πρεπει να αυξησεις τον ή τους προυπολογισμους μεχρι τον ελαχιστα αποδεκτο απο ΤΕΕ.

 

Αν δεν θελεις τοτε στην περιπτωση αυτη μπορεις να το υποβαλεις , δεν θα παρεις ομως εγκριση απο το ΤΕΕ , μεχρι να τους προσκομισεις στοιχεια (και να τα δεχτουν) , που να δικαιολογειται ο μικροτερος προυπολογισμος.

Link to comment
Share on other sites

μολις μιλησα με το ΤΕΕ και μου ειπαν τα ιδια. σε ευχαριστω πολυ. Λιγο μπερδεμενα τα πραγματα αλλα θα τα μαθουμε σιγα σιγα!!

 

Παρόλα αυτα μαλλον δεν καταλαβαινω. ο ελαχιστος προυπολογισμος που μου υποδεικνυει το ΤΕΕ ειναι πολυ μεγαλυτερος απο αυτον που δηλωνω εγω.

ειναι λογικο?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ελάχιστο εννοείς 5000λ ? Είναι ακινουργιο έργο η καποια αναθεωρηση? Δωσε μας εαν ειναι ευκολο καποια παραπάνω στοιχεία ή καλυτερα επιφάνειες να κανουμε ενα γρηγορο τσεκαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω. σας μπερδεψα ε? Ενταξει, πηγα το ΤΕΕ και αβγαλα ακρη. Εχω ομως αλλο προβλημα.. Οι αμοιβες που μου λεει το ΤΕΕ ειναι μεγαλυτερες απο τις αμοιβες που μου εβγαλε το προγραμμα.....

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω. σας μπερδεψα ε? Ενταξει, πηγα το ΤΕΕ και αβγαλα ακρη. Εχω ομως αλλο προβλημα.. Οι αμοιβες που μου λεει το ΤΕΕ ειναι μεγαλυτερες απο τις αμοιβες που μου εβγαλε το προγραμμα.....

 

Λογικό δεν είναι αυτό;

 

Το πρόγραμμα υπολόγισε τον προυπολογισμό με ΕΤΑ=44 και το ΤΕΕ με ΕΤΑ=110.

Σωστά έχω καταλάβει; (δεν ξέρω πολλά από αμοιβές)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.