Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μούχλα σε εντοιχισμένη ντουλάπα


nikosnikole

Recommended Posts

Έχω το εξής πρόβλημα σε ένα διαμέρισμα 1ου ορόφου , πιλωτή από κάτω στο οποίο σε εντοιχισμένη ντουλάπα παρουσίασε μούχλα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρουμε εάν ήταν εσωτερικό το πρόβλημα ή εξωτερικό δηλαδή οφειλόταν σε πρόβλημα υγρασίας από τον εξωτερικό τοίχο(δεν μπορούμε να το διαπιστώσουμε αυτό γιατί έχει πλάτη η ντουλάπα η οποία δεν βγαίνει θα πρέπει να ξηλωθεί όλη η ντουλάπα για να δούμε τι γίνεται πίσω) ή από μη σωστό αερισμό? Η ντουλάπα έχει μούχλα σε γωνίες και σχισμές και στην πλευρά που είναι η κολώνα.

Ρίξαμε σπρευ αλλά δεν γνωρίζω εάν μεταξύ ντουλάπας και τοίχου θα έχει καταπολεμηθεί η μούχλα.

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Η ντουλάπα έχει μούχλα σε γωνίες και σχισμές και στην πλευρά που είναι η κολώνα.

 

Α) στα μηχανολογικά δεν κολλάει.

β) Το έχει σχισμές η ντουλάπα για να τα εξηγήσουμε καλύτερα? φωτό, κλπ.

Γ) Ρίξαμε σπρευ. Δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι ειδικος

 

αλλα μαλλον πρεπει να την ξηλωσεις την ντουλαπα

 

απο μυρωδια πως παει;ειναι εντονη;

οσο πιο εντονη τοσο περισσοτερη μουχλα

 

δεν εχει γινει καλη μονωση,εχει δημιουργηθει θερμογεφυρα και η θερμοκρασια εκει ειναι χαμηλη με αποτελεσμα να αναπτυχθει μουχλα

Link to comment
Share on other sites

ένα τρικ δεν το έχω δοκιμάσει αλλά δεν χάνεις τπτ να το κάνεις (το διάβασα σε ένα πάρα πολύ καλό blog συναδέλφου μου διαφευγεί το λινκ)

 

κολλάς ένα κομμάτι ταινία και κοιτάς που έχεις υγρασία (από την πάνω ή την κάτω μεριά της ταινίας)

 

Επίσης αν η υγρασία είναι από έξω θα έχει σίγουρα μεταφέρει και άλλα υλικά και συνήθως σχηματίζει άλατα υπό μορφή χιόνος.

Link to comment
Share on other sites

να το ξαναπώ. Κάτσε να δούμε τις ρωγμές στην ντουλάπα. Εαν είναι απο μέσα, έξω, διπλα κοκ δεν με νοιάζει αυτή την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

κάνω bump το ποστ γιατί και εγώ σε νεόδμητη πολυκατοικία έχω θέμα με μούχλα στην εντοιχισμένη ντουλάπα στον διάδρομο. Είδα τώρα που έβγαλα τα χειμωνιάτικα παπούτσια από κάτω ότι το τελευταίο ράφι έιχε λίγη μούχλα (μόνο το πίσω μέρος και τέρμα χαμηλά σε αυτό το λεπτό φύλο ξύλου που βάζουν για να μην είναι αμέσως τοίχος). Το θέμα είναι μπορώ κάπως να δω αν έχει μούχλα κ ο τοίχος ? μπορώ να την αφαιρέσω κάπως ? Το να βγει η ντουλάπα είναι αδύνατον γιατί είναι θεόρατη 1ον ,2ον λεφτά για το βάλε βγάλε δεν υπάρχουν αφού θα πρέπει να έρθουν οι τεχνικοί της εταιρίας και 3ον αν βγει δεν είναι και ότι καλύτερο γιατί θα πρέπει να ''σπάσει σε κομμάτια'' αφού είναι χωμένη ανάμεσα σε 2 τοίχους στον διάδρομο και θα πρέπει αναγκαστικά να ξεβιδωθεί ολόκληρη. Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω αν έχει μούχλα ή να την βγάλω χωρίς να πειράξω την ντουλάπα ? Κάποιο air filter ή δεν ξέρω και εγώ τι ?

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ειναι εσωτερικη υγρασια που υγροποιηται στα ποιο ψυχρα σημεια του χωρου, που δεν αεριζεται συχνα επισης.

Αρα κλειστος χωρος, μονωμενος με πιθανοτατα καλη μονωση ή θερμογεφυρα και ισως ανυπαρξια σωστης θερμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Απλή παρουσία μούχλας παραπέμπει σε θέματα υγροποίησης που αναφέρουν οι συνάδελφοι.

 

Αν δεις βρεγμένα στοιχεία ή νερολεκέδες ( εκτεταμένα ίχνη από νοτίσματα που στέγνωσαν) τότε αρχίζεις και σκέφτεσαι και πιθανότητες διαρροής.

 

Μήπως είσαι κοντά σε μπάνιο (π.χ. στην πλάτη της ντουλάπας κλπ)?

 

Αντίστοιχο πρόβλημα το έλυσα κάνοντας εξωτερική θερμομόνωση πάχους 7 εκ στην εξωτερική πλευρά του τοίχου της πλάτης της ντουλάπας ήταν σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα σε βορεινή όψη.

 

Γενικά έχεις μια σειρά από παράγοντες που μπορεί να σε οδηγήσουν σε υγροποιήσεις, αναφέρω ενδεικτικά, απουσία μόνωσης (το συναντάς σε παλαιές κατασκευές), ελλιπής αερισμός (ντουλάπες, αποθήκες), δυσμενής προσανατολισμός (βόρειος τοίχος ψυχρός και χωρίς ηλιασμό), ανοικτός ορίζοντας σε βόρεια όψη (μεγαλύτερη πτώση θερμοκρασίας λόγω ψυχρών ανέμων), υψηλά ποσοστα εσωτερικής υγρασίας (είτε λόγω θέσης κτιρίου είτε λόγω χρήσης του κτιρίου), θερμογέφυρες (υπάρχουν παντού)

 

Κοιτάς την περίπτωσή σου και βλέπεις ποιοι παράγοντες μπορεί να σε επηρεάζουν, όσο φορτώνεις δυσμενείς παράγοντες τόσο πιθανότερος είσαι για υγροποίηση

π.χ. ντουλάπα σε βόρειο τοίχο αμόνωτο -----------> σχεδόν βέβαιη υγροποίηση

ντουλάπα σε βόρειο τοίχο αμόνωτο και σε περιοχή με υψηλά ποσοστά υγρασίας -----------> βέβαιη υγροποίηση

Edited by P.A.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.