Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραγραφή πληρωμής ενσήμων στο ΙΚΑ


Recommended Posts

Γεια σας,

 

σε κτίριο (2όροφο, με διαμερίσματα) που έχει εκδοθεί η άδεια το 1981 (και τότε άρχισε το έργο και πληρώθηκαν τα πρώτα ένσημα) υπολείπονται σήμερα 50 ένσημα.

 

Πότε παραγράφεται οριστικά η υποχρέωση για την πληρωμή τους στο ΙΚΑ;

 

Με ποια διαδικασία/δικαιολογητικά;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Γιάννης

 

Σημ.: Είμαι ιδιώτης και όχι μηχανικός

Link to comment
Share on other sites

10 χρόνια είναι η παραγραφή από το τέλος του έργου .

Αν έχει κλείσει η άδεια βέβαια .

 

Σας ευχαριστώ για την απάντηση, θα ήθελα όμως λίγη παραπάνω βοήθεια.

Πως ορίζεται το τέλος του έργου;

Η άδεια κλείνει με την παρέλευση κάποιου χρονικού διαστήματος μετά την έκδοση;

 

Αυτό που ξέρω είναι ότι η άδεια εκδόθηκε το 1981, λέει ότι είναι για 3 χρόνια, η έναρξη των εργασιών έγινε το 1982 και τα τελευταία ένσημα μπήκαν το 1996 (αν είναι σχετικό). Από το 1992 έχουν συνδεθεί και όλα τα ρολόγια της ΔΕΗ.

 

Μπορούμε να υποβάλλουμε σήμερα κάποια αίτηση (στο ΙΚΑ ή στην πολεοδομία; ) ώστε να μην πληρωθούν τα ένσημα που υπολείπονται;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά λοιπόν η άδεια έκλεισε το 1992 , όσον αφορά την πολεοδομία και εφ' όσον μπήκαν οι σφραγίδες γιά σύνδεση με τα δίκτυα και πληρώθηκαν και οι επιβλέψεις .

 

Νομίζω ότι πλέον έχει παραγραφεί το έργο , αλλά θα πρέπει να επισκεφτείτε το ΙΚΑ της περιοχής σας γιά να το επιβεβαιώσετε .

Link to comment
Share on other sites

BAS

από προσωπική εμπειρία,

έχω να σου πω πως το ίδιο το ΙΚΑ μετά απο 17 χρόνια, ΝΑΙ δεκα επτά χρόνια, καλούσε τον ιδιοκτήτη να στο υποκτάστημα ΙΚΑ που ανήκε το έργο να συμπληρώσει κάπου 45 ένσημα...

δεδομένου βέβαια ότι οι καιροί για όλουσ μας είναι δύσκολοι ο ιδιοκτήτης έψαξε και βρήκε το πότε παραγράφεται οριστικά η υποχρέωση για την πληρωμή των ενσήμων στο ΙΚΑ και πηγε με το χαρτί στο χέρι να τουσ πει οτι δεν τα πληρώνει.

 

επομένως αν θα πάει στο ΙΚΑ ο auser δεν είναι σίγουρο ότι θα του πουν και το σωστό, δεδομένου ότι θέλουν να εισπράξουν χρήματα.

 

θα ψάξω να βρώ κάτι εάν μπορέσω μέσω του ιδιοκτήτη

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ότι είναι κουτοπόνηροι οι εφοριοικατζήδες είναι γνωστό .

Τυπικά πας διαβασμένος , γιατί είναι σίγουρο ότι θα πεί το δυσμενέστερο .

 

Περισσότερα όμως δεν ξέρω , αλλά αφού δεν θα του χρειαστεί ασφαλιστική ενημερότητα γιά τυχόν μεταβίβαση του ακινήτου , θα έχει τον χρόνο να βρεί την λύση .

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο προσωπικη εμπειρια να πω εδω οτι οχι μονο δεν παραγραφονται, αλλα μαλιστα το ικα απο μονο του στη ληξη της δεκαετιας ανοιγει τους φακελους με τα ημιτελη εργα κ καλει τους ιδιοκτητες να πληρωσουν, η να προσκομισουν ε9 της εφορειας οτι το ακινητο ειναι ημιτελες.

 

Πουθενα σε καμια νομοθεσια δεν καταφερα να βρω ξεκαθαρισμενο το εδαφιο περι παραγραφης. Οσους νομους κ να εψαξα.

 

Εν τελει, για να κλεισει το εργο στο ικα απαιτειται η καταβολη των υπολειπομενων ενσημων υπερ αγνωστου.

 

Αυτα απο μενα, αλλα εγω δεν ειμαι ο θεος της νομοθεσιας. Αν καποιος συναδελφοε εχει βρει ΚΑΘΑΡΟ το εδαφιο περι παραγραφης, παρακαλειται να το παραθεσει εδω, μπας κ ξεστραβωθουμε οι υπολοιποι...

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.