Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

Στην Δεύτερη Επιθεώρηση για εξοικονομώ δε μας αφήνει το σύστημα να βάλουμε αριθμό αμοιβών απο ΤΕΕ. Τί κάνουμε;

Γμτ δεν το πήρα χαμπάρι να το εκδόσω χτες το πισοτποιητικο!!!

 

 

Τους πήρα τηλ. στο Υπουργείο. Τους ξέφυγε. Θα το διορθώσουν εντός λίγων ωρών.

Edited by ppaleoho
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ ειναι μειζον εδω και καιρο αναφορικα με τα ΠΕΑ...

Προσωπικα ειμαι απο αυτους που ΔΕΝ τα πληρωνουν, για το λογο που αναφερθηκε παραπανω...

Τωρα, απο τη στιγμη που δεν αποσαφηνιζεται νομικα και ο καθενας ερμηνευει διαφορετικα τον ισχυοντα φορολογικο νομο, πραττει κατα το δοκουν...

 

Εγω ακολοθω τη συμβουλη του λογιστη μου που με ειπε μια φορα "Καλυτερα να χρωστας στο κρατος παρα να σου χρωσταει αυτο"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@inzaghi: ευχαριστώ θα ρωτήσω και εγώ τον λογιστή έτσι από περιέργεια

 

@pavlos33:

 

Παύλο συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα.. Η διαδικασία δεν είναι: 1) Εισαγωγή στο σύστημα αμοιβών του xml για το ΠΕΑ και υπολογισμός αμοιβής 2) Εκτύπωση εντολής πληρωμής 3) Πληρωμή γραμματείου είσπραξης στην ΕΤΕ μαζί με την εντολή πληρωμής. Πως γίνεται να μην καταθέσω εντολή πληρωμής στην ΕΤΕ και να πληρωθώ? Έχει αλλάξει κάτι σχετικά με τις αμοιβες και δεν το γνωρίζω?

Link to comment
Share on other sites

το ΠΕΑ δεν είναι προιον ελεύθερης διαπραγμάτευσης με τον πελάτη; Η νόμιμη αμοιβή (πρώην ελάχιστη) έχει νόημα μόνο αν δεχτούμε ότι θα κατατεθούν και οι κρατήσεις. Αν πχ έχεις συμφωνήσει με τον πελάτη να πάρεις τη νόμιμη αμοιβή και θεωρείς ότι πρέπει να αποδόσεις κρατήσεις τοτε ακολουθείς τη διαδικασία.Η αμοιβή μιας εργασίας μας περνάει μέσα από τράπεζα (για λόγους ασχετους με τις αμοιβές) όταν το ποσό είναι από 1500 ευρώ και πάνω για συναλλαγές με ιδιώτες και 3000 ευρώ μεταξύ επιτηδευματιών.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα..Δηλαδή αν δεν θέλω να αποδώσω κρατήσεις δεν χρειάζεται καθόλου η όλη διαδικασία και απλά κόβω μια ΑΠΥ με αιτιολογία "Ενεργειακή επιθεώρηση κ.λπ" + ΦΠΑ 23% και καθάρισα? Ούτε εντολές πληρωμής, ούτε τίποτα..Μια χαρά ακούγεται..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το γνωριζα εινια η αληθεια....

Οτι με ιδιωτικα συμφωνητικα μπορεις να καθορισεις μονος σου τις τιμες και να μην τις περασεις στο συστημα για καταθεση σε ΕΤΕ και κρατησεις υπερ ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ πρώτη φορά το άκουσα αυτό..Νόμιζα ότι το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ είναι υποχρεωτικό για ΠΕΑ σύμφωνα με αυτά που λέει βέβαια το site των αμοιβών

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι σήμερα συμφωνούσα στην αμοιβή (ποτέ δεν έπεφτα κάτω από τα 2ε/μ2, προς τα πάνω ναι κάποιες φορές), έκοβα ΑΠΥ (για έκδοση εν.πιστοποιητικού), το έδινα στον πελάτη μαζί με το ΠΕΑ και ούτε σύστημα αμοιβών αύτε κρατήσεις....Ευτυχώς που πρόλαβα χτες

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Εγω το περνουσα απο το συστημα, αφου οριστηκε και στις ΤΟΤΕΕ

Κατεθετα στην ΕΤΕ αλλα χωρις ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ

Μονο ΑΠΥ και ΦΠΑ....

Και φυσικα δεν επεφτα κατω απο τις νομιμες, πλεον κανω και ιδιωτικα συμφωνητικα με τον πελατη....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.