Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φορολογική αναμόρφωση - λογιστικές διαφορές


johnskop

Recommended Posts

Συμπληρώνω... ότι αν το αφήσεις κενό δεν το κάνει δεκτό, άρα η εισαγωγή των στοιχείων του επιχειρηματία είναι η μόνη λύση (εκτός φυσικά την εισαγωγή των στοιχείων του λογιστή, αν υπάρχει).

 

Αν τη φορολογική δήλωση την έχει υπογράψει λογιστής , αυτός θα υπογράψει και την κατάσταση της φορολογικής αναμορφώσεως όπως είναι υποχρεωμένος και από το νόμο. Αν αρνηθεί να την υπογράψει αυτήν θα αποσταλεί με τα στοιχεία του επιχειρηματία.

 

Αν η φορολογική δήλωση δεν έχει υπογραφή λογιστή , γιατί δεν απαιτείται κάτι τέτοιο, τότε την υπόψιν κατάσταση θα την υποβάλει ο επιχειρηματίας.

 

(κανονικά οι καταστάσεις αυτές έπρεπε να υποβληθούν ταυτόχρονα με την φορολογική δήλωση εισοδήματος ).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξέρει κανείς (και κυρίως ο SOTHRIS ως ειδικός) τι κάνουμε στον Πίνακα IV στο ΦΠΑ αν έχουμε πιστωτικό ΦΠΑ κατά το 2010??

Στη στήλη "Αποδοθέντα Ποσά" βάζουμε μηδέν ή βάζουμε το πιστωτικό με αρνητικό πρόσημο??

 

Πιστεύω οτι στη στήλη "Αποδοθέντα Ποσά" βάζουμε το πόσο που έχουμε πληρώσει (κωδ 701 της εκκαθαριστικής φπα), ενώ στη στήλη "Οφειλόμενα Ποσά" βάζουμε μηδέν αφού δεν χρωστάμε μας χρωστάει.

 

ερώτηση: στους ημιυπαίθριους πληρώναμε ένα χαρτόσημο 2,4% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ. το ποσό αυτό μπαίνει στη γραμμή "χαρτόσημο" του πίνακα ΙV ή οχι?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Eαν για τη χρήση 2010 δεν καταβλήθηκε ΦΠΑ (και οι δηλώσεις είναι σωστές και απεικονίζουν με ακρίβεια τα δεδομένα του βιβλίου ΕΣ-ΕΞ και των φορολογικών στοιχείων ), τότε και στη στήλη αποδοθέντα ποσά και στη στήλη οφειλόμενα ποσά αναγράφεται "μηδεν"

 

2. Οχι.

Link to comment
Share on other sites

ΠΙΝΑΚΑΣ IV.

Στή γραμμή "Ελευθέρια επαγγέλματα άρθρο 58 ΚΦΕ" βάζω το συνολικό ποσό φόρου 20% που παρακρατήθηκε (στο πεδίο "Αποδοθέντα ποσά") και μηδέν στο "Οφειλόμενα ποσά".

Το ΦΕΜ 10% σε ποιά γραμμή πρέπει να μπει; "Λοιποί παρακρατηθέντες" (αμφιβάλλω καθώς δεν είναι "παρακρατηθείς" αλλά "προκαταβαλλόμενος" φόρος ο ΦΕΜ); Ή στο "Λοιποί φόροι" όπως το έχω βάλει;

Link to comment
Share on other sites

ΠΙΝΑΚΑΣ IV.

Στή γραμμή "Ελευθέρια επαγγέλματα άρθρο 58 ΚΦΕ" βάζω το συνολικό ποσό φόρου 20% που παρακρατήθηκε (στο πεδίο "Αποδοθέντα ποσά") και μηδέν στο "Οφειλόμενα ποσά".

Το ΦΕΜ 10% σε ποιά γραμμή πρέπει να μπει; "Λοιποί παρακρατηθέντες" (αμφιβάλλω καθώς δεν είναι "παρακρατηθείς" αλλά "προκαταβαλλόμενος" φόρος ο ΦΕΜ); Ή στο "Λοιποί φόροι" όπως το έχω βάλει;

 

 

 

1. Σε ότι αφορά τις παρακρατήσεις του άρθρου 58, θα αναγράψεις ποσά μόνο αν εσύ έχεις λάβει και καταχωρήσει στα βιβλία σου ΑΠΥ άλλων ελεύθερων επαγγελματιών και επομένως είχες και υποχρέωση παρακρατήσεως και αποδόσεως του σχετικού φόρου (20%).

 

2. Ο ΦΕΜ δεν είναι παρακρατούμενος φόρος αλλά προκαταβλητέος και τα σχετικά με αυτόν ρυθμίζονται από το άρθρο 52 του ΚΦΕ και όχι από το άρθρο 58. Νομίζω ότι η κατάταξή του στην κατηγορία "Λοιποί φόροι" είναι η πρέπουσα λύση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Eαν για τη χρήση 2010 δεν καταβλήθηκε ΦΠΑ (και οι δηλώσεις είναι σωστές και απεικονίζουν με ακρίβεια τα δεδομένα του βιβλίου ΕΣ-ΕΞ και των φορολογικών στοιχείων ), τότε και στη στήλη αποδοθέντα ποσά και στη στήλη οφειλόμενα ποσά αναγράφεται "μηδεν"

 

δεν νομίζω οτι λέμε κάτι διαφορετικό.

Η περίπτωση μου είναι, χρεωστική περιοδική φπα 1ου τριμήνου και πληρωμή πόσο Α. Τα υπόλοιπα τρίμηνα πιστωτικές περιοδικές και στο τέλος πιστωτική εκαθαριστική. Στα "αποδοθέντα" βάζω ποσό Α, ενω στα "οφειλόμενα" μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά (υποθέτω ότι οι σχετικές δηλώσεις έχουν υποβληθεί ορθά).

 

σε ευχαριστώ Σωτήρη. Δεν έχω κάνει κάποια "λαδιά" εσκεμμένα, οπότε και εγω, για το καλό μου, υποθέτω ότι οι σχετικές δηλώσεις έχουν υποβληθεί ορθά;)

Link to comment
Share on other sites

Αν τη φορολογική δήλωση την έχει υπογράψει λογιστής , αυτός θα υπογράψει και την κατάσταση της φορολογικής αναμορφώσεως όπως είναι υποχρεωμένος και από το νόμο. Αν αρνηθεί να την υπογράψει αυτήν θα αποσταλεί με τα στοιχεία του επιχειρηματία.

 

Αν η φορολογική δήλωση δεν έχει υπογραφή λογιστή , γιατί δεν απαιτείται κάτι τέτοιο, τότε την υπόψιν κατάσταση θα την υποβάλει ο επιχειρηματίας.

 

(κανονικά οι καταστάσεις αυτές έπρεπε να υποβληθούν ταυτόχρονα με την φορολογική δήλωση εισοδήματος ).

 

Καλημέρα Σωτήρη,

 

Αν η φορολογική δήλωση είναι υπογεγραμμένη από λογιστή...δεν μπορώ να υποβάλλω την κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης με τα δικά μου στοιχεία?Είναι υποχρεωτικό να την υπογράψει ο λογιστής?

 

Να υποθέσω ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις διαφορετικό λογιστή για την κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης από αυτόν που σου έκανε την φορολογική δήλωση...???

Link to comment
Share on other sites

Αν η φορολογική δήλωση δεν έχει υπογραφή λογιστή , γιατί δεν απαιτείται κάτι τέτοιο, τότε την υπόψιν κατάσταση θα την υποβάλει ο επιχειρηματίας.

 

Ναι, αυτό είναι απολύτως λογικό, απλώς μέχρι τώρα δεν είχε διευκρινιστεί. Αυτό που επικρατούσε μέχρι τώρα ήταν ότι είχες δεν είχες υποχρέωση για λογιστή, ΑΥΤΗΝ την δήλωση πρέπει να την κάνει, υποβάλει και υπογράψει λογιστής. Αυτό βέβαια ήταν τελείως παράλογο και πολύ από εμάς δεν το εφαρμόσαμε.

 

Έναν συνάδελφο σου που ρώτησα είχε αυτήν την άποψη (και πολύ άλλοι απλώς δεν ήξεραν)... "Α!!! φίλε μου από την στιγμή που βάζεις τηλέφωνα και αυτοκίνητο, πρέπει να πληρώσεις και λογιστή".

 

Αυτό το θέμα ξεκαθάρισε επίσημα (βγήκε κάποια διευκρίνηση - οδηγία) κλπ;

Βέβαια προσωπικά δεν με πολυνοιάζει γιατί όπως έγραψα, ήδη την έχω υποβάλει, απλώς μπορεί να ενδιαφέρει τους υπόλοιπους φίλους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.