Μετάβαση στο περιεχόμενο

περίφραξη τύπου ΝΑΤΟ


zazeng

Recommended Posts

Κατέχει κανείς από περίφραξη τύπου ΝΑΤΟ; Οι ελληνικές εταιρείες περιφράξεων δεν διαθέτουν τεχνική περιγραφή/σχέδια και το ίδιο το ΝΑΤΟ είχε μερικά ενδιαφέροντα άρθρα αλλά τίποτα για περίφραξη!

Link to comment
Share on other sites

τοιχείο από σκυρόδεμα προαιρετικά, σιδηροσωλήνας Υ, περίφραξη με συρματόπλεγμα τετραγωνικής οπής και επάνω αγκαθωτό συρματόπλεγμα όπως στο στίβο μάχης στο στρατό. Σε διυλιστήρια π.χ. θα το δεις. google it.

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα πριν ρωτήσω, μέχρι και στη σελίδα του ΝΑΤΟ! Η απορία μου είναι αν υπάρχουν συγκεκριμένες διαστάσεις γιατί ο πελάτης μου ζήτησε απλώς "περίφραξη τύπου ΝΑΤΟ". Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Το κύριο χαρακτηριστικό είναι το σπιράλ αγκαθωτό στην στέψη της περίφραξης και η γωνία κλίσης του πασσάλου πάνω από το κατακόρυφο συρματόπλεγμα που δεν θυμάμαι αν είναι προς τα μέσα ή προς τα έξω. Μάλλον είναι προς τα έξω.

 

Δες τα παρακάτω

 

http://www.a-pappas.gr/new-material/ktiria/k26_BENIZELOY%20EL_Stratopedo_Meg_Alexandrou.pdf

 

 

ΤΕΧΝΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ

ΠΕΡΙΦΡΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

 

 

Η εργασία περιλαμβάνει την τοποθέτηση περίφραξης στην περιοχή ΝΣ / ΔΚ / ΝΑΤΟ με υλικά και μέσα του εργολάβου .

1.Συνολικό μήκος περίφραξης περίπου 1200 μ.

2.Υλικά περίφραξης:

α.Πλέγμα τύπου Ρόμβος γαλβανιζέ Νο16 Ύψους 1,50μ περίπου.

β.Πάσσαλοι από γωνία 5Χ5 mm πάχους 5 mm από σίδηρο γαλβανισμένο ύψους 2,5μ

γ.Σύρμα στερεώσεως πλέγματος γαλβανιζέ Νο 7

δ.Σύρμα στερέωσης κατά το διάμηκες σε τρεις σειρές Νο 16 γαλβανιζέ άνω ,κάτω και ενδιάμεσο χιαστή και διμετρες (2) αντηρίδες στις γωνίες και ανά τέταρτο πάσσαλο .

ε.Στο άνω σημείο του πασσάλου που θα είναι κεκλιμένο θα έχει δυο σειρές από αγκαθωτό σύρμα γαλβανιζέ.

στ.Οι πάσσαλοι θα τοποθετηθούν σε λάκκο βάθους 0,50μ ο οποίος θα γεμίσει με μπετόν .

ζ.Απόσταση μεταξύ των πασσάλων 3 μ.

3.Πάσσαλοι θα τοποθετηθούν στην αρχή και στο τέλος απόκρημνων περιοχών .

4.Μόνο πάσσαλοι θα τοποθετηθούν σε σημεία δύσβατα ή με πυκνή βλάστηση από πεύκα ανά 3 μ.

5.Το πλέγμα θα τοποθετηθεί σε ύψος 30 εκ από το έδαφος .

 

 

 

Ο Αξιωματικός Εφοδιασμού ΧΧΧΧΧΧΧ

ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

Link to comment
Share on other sites

Κ αυτό το είχα δει, που να δείτε το copy-paste που μου έδωσε ο πελάτης για τεχνική περιγραφή. Το πιο στάνταρ μου φαίνεται το κεκλιμένο τμήμα του πασσάλου, αν και αυτό άλλοτε είναι προς τα μέσα, άλλοτε προς τα έξω και μερικές φορές μέσα έξω (σχήματος Υ).

Θα βγάλω ένα κοστολόγιο με ότι νομίζω ότι θέλει ο πελάτης και πιστεύω θα το ξεκαθαρίσουμε μετά. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.