Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή Πέργκολας & ξυλεία


geoman28

Recommended Posts

Στην καλυψη θα μπει ετσι και αλλιως..

Αλλα γτ δεν μπορει να προσμετρηθει στους ηδη υπαρχοντες ΗΧ?? (εχτω και αν ειναι 0)

 

Δεν το καταλαβαινω πραγματικα...

 

Στο παραδειγμα μου τι θα εκανες...??

 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΑΛΛΩ ΟΑ για το στεγαστρο που θα φτιαξω για τη βεραντα μου... (ειπαμε, ΗΧ ειναι..)

ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΜΗΣΗ..

ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΗΧ υπολοιπο...

ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΑΛΥΨΗΣ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατόπιν... εορτής δεν μπορεί να γίνει ημ. χώρος τώρα το γιατί;;;

(ίσως όπως δεν γίνεται να εκδοθεί άδεια για μόνο Ημ. χώρο, χωρίς να συμπεριληφθεί στον ΣΔ., σε κενό οικόπεδο έτσι και εδώ κατ΄αναλογία...)

 

Άρα η μόνη λύση που μένει είναι ή η τέντα ή η πέργκολα...

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιεφερε να παραθεσεις νομοθεσια..

Εγω ειλικρινα δεν το καταλαβαινω..

Δεν μιλαω για κενο οικοπεδο, αλλα για προσθηκη ΗΧ...

Link to comment
Share on other sites

Ότι το έχω δει γραμμένο είμαι σίγουρος...

Σήμερα έψαχνα πάνω από τρεις ώρες χωρίς επιτυχία αλλά θα ξανακοιτάξω...

--------------------------------------------------------------------

Βρήκα και αυτό εδώ...

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=85564&highlight=%E7%EC%E9%F5%F0%E1%E9%E8%F1%E9%EF%F2+%F7%F9%F1%EF%F2#post85564

 

όπου ο ss-sk γράφει:

"Ο Η/Χ είναι ποσοστό της εκάστοτε επιτρεπόμενης δόμησης. Χαρακτηριστικό ότι στις προσθήκες οι ημιυπαίθριοι αφορούν μόνο στο νέο τμήμα που κατασκευάζεται, ακόμη και αν στο υφιστάμενο τμήμα δεν υπάρχουν καθόλου ημιυπαίθριοι."

 

Ίσως και σε περίπτωση πλεονάζοντος ΣΔ. να μη δέχονται την έννοια "Προσθήκη Ημ.Χ... κλπ" αλλά προσθήκη στεγάστρου ή υπόστεγου κλπ.

Link to comment
Share on other sites

..

...

ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΑΛΛΩ ΟΑ για το στεγαστρο που θα φτιαξω για τη βεραντα μου... (ειπαμε, ΗΧ ειναι..)

ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΜΗΣΗ..

ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΗΧ υπολοιπο...

ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΑΛΥΨΗΣ

Κάθε φορά και εμπλουτίζεται το παράδειγμα.

 

Τώρα δεν μπορείς να φτιάξεις το στέγαστρο σου.

 

Τα τετραγωνικά δόμησης που έχεις για κάθε νέα οικοδομή άδεια για εξώστες όπως και οι ΗΧ υπολογίζονται ως ποσοστό επί της δόμησης που κάνεις.

Όχι επί της δόμησης που είχε ήδη το ακίνητο

Άρα 0 νέα δόμηση Χ15% κλπ = 0 ΗΧ, όπως και 0 εξώστες φυσικά.

 

Αν ήταν δε ΗΧ τότε το όποιο/α κάθετο στοιχείο που στηρίζει την στέγη σου, ακόμα και μια κολώνα 20Χ20 εκατοστά μετραει στον ΣΔ

 

Αν θυμάμαι καλά (αλλά είναι αργά και ρετάρει το μυαλό) μετραει και από το φέρον στοιχείο μέχρι τον τοίχο στον ΣΔ το μήκος επί ένα πλάτος 20εκ (σαν να είχε κατασκευαστεί τοίχος. Αλλά για αυτό δεν το θυμάμαι αν έχουν βγει ερμηνευτικές που να το έχουν καταργήσει.

 

 

Υ.Γ.

1

...

όπου ο ss-sk γράφει:

"Ο Η/Χ είναι ποσοστό της εκάστοτε επιτρεπόμενης δόμησης. Χαρακτηριστικό ότι στις προσθήκες οι ημιυπαίθριοι αφορούν μόνο στο νέο τμήμα που κατασκευάζεται, ακόμη και αν στο υφιστάμενο τμήμα δεν υπάρχουν καθόλου ημιυπαίθριοι."

σαφέστατο κι αυτό

 

2.

Terry να βιαστούμε να φτιάξουμε την ρημάδα την στέγη και να κάνουμε ανάσταση :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλισπερα,Θα ηθελα να φτιαξω μια περγολα με τεσσερεις κολονες.

Τα ξυλα τα οποια θα ηθελα να χρησιμοποιησω θα ειναι συνθετικα 10x20

και απο πανω θα σκεπαστη με panels(λαμαρινα σαντουιτσ).Θα ηθελα να ξερω

υπαρχει περιπτωσει αυτο το ξυλο σε αυτα τα μετρα να στραυωσει καπια στιγμη?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Προς

Manolis gon

 

Μανώλη εδώ είμαστε πιο σωστά παρά στο Michanikos.gr > Εργασίες Μηχανικών > Αρχιτεκτονικά > ΓΟΚ - Κτιριοδομικός

Κατασκευή πέργκολας σε προκήπιο

Ας διορθωθεί και να αφαιρεθεί και το προς...

---------------------------------------------------------------------------------

 

kobuzakos

 

Μάστορά μου δεν ξέρω αν η κατασκευή σου θα στραβώσει (δεν έγραψες και το μέγεθος της κατασκευής, τις διαστάσεις δηλαδή) αλλά αυτό που θα στραβώσει σίγουρα θα είναι η πολεοδομία αν σε πάρει χαμπάρι...

 

Οι πέργκολες είναι μόνο για την στήριξη φυτών και δεν επιτρέπεται να είναι καλυμμένες από πάνω.

Αλλιώς χρειάζεσαι κανονική άδεια για τον χώρο που θα καλύψεις και πρώτα απ΄ όλα βέβαια κάποιον μηχανικό για να σου τα εξηγήσει από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επειδή έχω μια παρόμοια περίπτωση , ξύλινο υπόστεγο στον τελευταίο όροφο, και είμαι καλυμμένος από Ιδεατό , Σ.Κ,Σ.Δ , και έχω πάρει το 51% από υπογραφές συνιδιοκτητών , θέλω να ρωτήσω αν καλύπτομαι ώστε να ξεκινήσω την έκδοση οικοδομικής άδειας.

 

Για να το εξηγήσω καλύτερα, θέλω να μάθω αν η πλειοψηφία είναι αρκετή . Σκέφτομαι να ψάξω τον κανονισμό της πολυκατοικίας (αν υπάρχει) μήπως και αναφέρει κάτι διαφορετικό . Αν δεν αναφέρει τότε τι κάνω ; Θα αρκεστώ στην πλειοψηφία ή θα πρέπει να υπογράψουν όλοι ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.