Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλείσιμο Οικοδομικής Άδειας και ρευματοδότηση


stavchr

Recommended Posts

zelico, υπάρχει μια σειρά.Πρωτα πολεοδομία να θεωρηθεί η άδεια με τα παραπάνω δικαιολογητικά και τον αντίστοιχο χρόνο που θέλει η υπηρεσία, μετά χαρτί από το ΙΚΑ,και καταστάσεις τιμολογίων σύμφωνα με το ΕΚΚΟ στην εφορία και στο τέλος ΔΕΗ.Από κάθε υπηρεσία παίρνεις και ένα χαρτί και τα πας στη ΔΕΗ.

 

Ευχαριστώ πολύ Μανώλη.

Ξέρεις πάνω-κάτω χρόνους για την όλη διαδικασία; Σε 1-2 εβδομάδες θα έχω ξεμπερδεύσει ή είμαι ΠΟΛΥ αισιόδοξος;

Edited by zelico13
Link to comment
Share on other sites

Καθε υπηρεσία έχει τους χρόνους της,Εσύ όμως έπρεπε ήδη να έχεις ξεκινήσει να καταγράφεις τα τιμολόγια στους ανάλογους πίνακες και να καταθέσεις αίτηση στο ΙΚΑ.Μάζευε χαρτιά και άστα να περιμένουν την ώρα που θα χρησιμοποιηθούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνεχίζω εδώ λοιπόν, καθώς το άλλο κλειδώθηκε.

 

Η διαδικασία για την άδεια ολοκληρώθηκε! Τώρα απομένει ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ. Αυτά γίνονται γρήγορα (1 εβδομάδα) ή θα χρειαστώ πολλές μέρες (και άρα δεν μπορώ να μπώ άμεσα στο σπίτι;;);;;

Link to comment
Share on other sites

zelico13, δεν υπάρχουν χρονοδιαγράμματα. Θα πάρει όσο είναι να πάρει, ανάλογα με τον φόρτο σε κάθε υπηρεσία. Μπορεί να γίνει σε τρεις μέρες ή σε δυο βδομάδες, ανάλογα με την περιοχή που βρίσκεσαι. Από εφορία ξέμπλεξες;

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

zelico13, δεν υπάρχουν χρονοδιαγράμματα. Θα πάρει όσο είναι να πάρει, ανάλογα με τον φόρτο σε κάθε υπηρεσία. Μπορεί να γίνει σε τρεις μέρες ή σε δυο βδομάδες, ανάλογα με την περιοχή που βρίσκεσαι. Από εφορία ξέμπλεξες;

 

Ναι όλα οκ με εφορία. τις επόμενες μέρες θα πάω από ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα γραψω εδω το προβλημα μου πιστευοντας οτι θα το δει καποιος να μου απαντησει.

Αγορασα νεοδμητο διαμερισμα σε 4οροφη οικοδομη..Ειμαι ενα σταδιο πριν να μου παραδωσει το διαμερισμα (που εχει καθυστερησει 1χρονο και 3 μηνες ο μηχανικος).

Εχω κανει φυσικο αεριο στο ονομα μου ,νερο στο ονομα μου, εχω παρει απο την πολεοδομια χαρτι με την σφραγιδα για ηλεκροδοτηση αλλα ο μηχανικος επιμενει να μου παραδωσει το διαμερισμα με εργοταξιακο ρευμα και αφου μου το παραδωσει να παμε χερακι χερακι στην ΔΕΗ για να πληρωσω να ερθει και το κανονικο ρευμα στο ονομα μου.Επειδη κατι μου βρωμαει..πηγα στην ΔΕΗ και ΛΕΙΠΟΥΝ ΕΝΑ ΣΚΑΣΜΟ ΧΑΡΤΙΑ (Εφοριας,ηλεκτρολογου,κατοψη διαμερισματος,μελετη φυσικου αεριου),πηγα στο ΙΚΑ(Χρωσταει και απο την Α φάση και απο την Β Φαση) και τελος εφορια που δεν εχει πατησει το ποδι του να φερει τιμολογια για να παρει το χαρτι για την ΔΕΗ.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

1.Να κανω αποδοχή διαμερισματος...Τα χρεη τα περνω εγω στην πλατη μου;

2.Εχει σχεση το ικα με την εφορια και κατα συνεπεια με την δεη..;

3.Αν αυτος χρωσταει στην εφορία (που αυτο μου βρωμαεI) τι μπορω να κανω εγω για να παρω το χαρτί απο την εφορια και μετα απο την ΔΕΗ;

4.Να του κανω αγωγή και ασφαλιστικα μετρα να μου παραδωσει το διαμερισμα ή θα τρεχω;

Link to comment
Share on other sites

Θα γραψω εδω το προβλημα μου πιστευοντας οτι θα το δει καποιος να μου απαντησει.

Αγορασα νεοδμητο διαμερισμα σε 4οροφη οικοδομη..Ειμαι ενα σταδιο πριν να μου παραδωσει το διαμερισμα (που εχει καθυστερησει 1χρονο και 3 μηνες ο μηχανικος).

Εχω κανει φυσικο αεριο στο ονομα μου ,νερο στο ονομα μου, εχω παρει απο την πολεοδομια χαρτι με την σφραγιδα για ηλεκροδοτηση αλλα ο μηχανικος επιμενει να μου παραδωσει το διαμερισμα με εργοταξιακο ρευμα και αφου μου το παραδωσει να παμε χερακι χερακι στην ΔΕΗ για να πληρωσω να ερθει και το κανονικο ρευμα στο ονομα μου.Επειδη κατι μου βρωμαει..πηγα στην ΔΕΗ και ΛΕΙΠΟΥΝ ΕΝΑ ΣΚΑΣΜΟ ΧΑΡΤΙΑ (Εφοριας,ηλεκτρολογου,κατοψη διαμερισματος,μελετη φυσικου αεριου),πηγα στο ΙΚΑ(Χρωσταει και απο την Α φάση και απο την Β Φαση) και τελος εφορια που δεν εχει πατησει το ποδι του να φερει τιμολογια για να παρει το χαρτι για την ΔΕΗ.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

1.Να κανω αποδοχή διαμερισματος...Τα χρεη τα περνω εγω στην πλατη μου;

2.Εχει σχεση το ικα με την εφορια και κατα συνεπεια με την δεη..;

3.Αν αυτος χρωσταει στην εφορία (που αυτο μου βρωμαεI) τι μπορω να κανω εγω για να παρω το χαρτί απο την εφορια και μετα απο την ΔΕΗ;

4.Να του κανω αγωγή και ασφαλιστικα μετρα να μου παραδωσει το διαμερισμα ή θα τρεχω;

 

πρεπει και εδω να σου απαντήσω??? πολυ βιαστικός δεν εισαι??? το ίδιο θεμα σε 2 σημεία εντος ολίγων λεπτών....μπράβο!!!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

πρεπει και εδω να σου απαντήσω??? πολυ βιαστικός δεν εισαι??? το ίδιο θεμα σε 2 σημεία εντος ολίγων λεπτών....μπράβο!!!! :mrgreen:

χαχαχ οχι απλα απο την θολουρα δεν ξερω τι κανω
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς βρίσκεσαι στη δεινή για σένα θέση 4

.Να σε καλα φιλε μου απο τον Εβρο,αν και δεν μ'αρεσε η απαντηση.... τουλαχιστον απαντησες

(μαλλον εσυ εισαι δικηγορος και απαντησες)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.