Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κλείσιμο Οικοδομικής Άδειας και ρευματοδότηση


stavchr

Recommended Posts

για να γίνει συμβόλαιο για ηλεκτροδότηση σε διαμέρισμα  οικοδομής όπου έκλεισε η οικοδομική άδεια (του 2013) απαιτείται ΥΔΚΕ ή ΥΔΕ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ερώτηση:

Έχει εκδοθεί μια Ο.Α. το 2007 με τίτλο διαχωρισμό καταστημάτων και κατασκευή λεβητοστασίου. Βρίσκεται ακόμη σε ισχύ.

Στην πραγματικότητα έχει πραγματοποιηθεί μόνο ο διαχωρισμός. Δεν έχει πληρωθεί τίποτα σε ΙΚΑ.

 

Καλούμαι να δώσω βεβαίωση για ένα κατάστημα από τα δύο για μεταβίβαση και όχι για ρευματοδότηση (το κατάστημα ναι μεν διαχωρίστηκε αλλά επί της ουσίας λειτουργεί ως ένα ενιαίο με ένα ρεύμα). Η άδεια δεν έχει πάρει σφραγίδα και αν δεν πάρει θα λήξει νομίζω το 2019.

Μπορώ να δώσω βεβαίωση του 4178 για το ένα κατάστημα λαμβάνοντας υπ' όψιν την άδεια?

 

Το θέμα είναι ότι ναι μεν υπάρχει άδεια αλλά δεν έχει κλείσει ακόμη. Και αν δεν κλείσει ποτέ πώς θα δώσω βεβαίωση? Δηλαδή, αν δώσω βεβαίωση και λήξει η άδεια και δεν μπορεί ποτέ να κλείσει δεν θα έχω πρόβλημα? Οι απόψεις διίστανται μεταξύ συναδέλφων και είπα να ρωτήσω και εδώ ώστε να πάρω και μια τρίτη άποψη.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ρωτήσω από ποια στάδια περνά μία αίτηση για ηλεκτροδότηση σε καινούριο κτίσμα?

 

 

Από τα στάδια:

 

1. Της πολεοδομίας για λήψη αντίγραφου οικοδομικής άδειας για σύνδεση με δίκτυο ρεύματος

 

2. Της εφορίας για κατάθεση τελικού πίνακα ΕΚΚΟ (Ελάχιστου Κόστους Κατασκευής Οικοδομής)

 

3. Του δήμου για βεβαίωση τετραγωνικών μέτρων

 

4. Της ΔΕΗ για κατάθεση των παραπάνω ΚΑΙ υπεύθυνης δήλωσης ηλεκτρολόγου

 Ισχύουν σημερα τα ιδια σταδια;

Link to comment
Share on other sites

Ε.Δ (ελεκ δόμησης)

Πιστ/κό αποπεράτωσης

βεβαίωση ΙΚΑ

βεβαίωση Υδραυλικού

Θεώρηση από ΥΔΟΜ

βεβαίωση τ.μ από Δήμο

Δεη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σε όλους. Επειδή εχω καιρό να ασχοληθώ, τι απαιτείται για κλείσιμο οικοδομικής άδειας που βγήκε Αυγουστο του 2010 (χωρις καμία αναθεώρηση μετα).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
8 ώρες πριν, maranti said:

Τι ισχύει πλέον για κλείσιμο- θεώρηση άδειας για ρεύμα;

Μπορείς να θεωρήσεις την ο.α με δική σου υ.δ και μετά πηγαίνεις στην ιστοσελίδα "σύνδεση με δίκτυα" και την επισυνάπτεις εκεί 

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2018 at 9:08 ΠΜ, banskoboy said:

Καλημέρα σε όλους. Επειδή εχω καιρό να ασχοληθώ, τι απαιτείται για κλείσιμο οικοδομικής άδειας που βγήκε Αυγουστο του 2010 (χωρις καμία αναθεώρηση μετα).

 

9 ώρες πριν, maranti said:

Υπάρχει αυτό σε νόμο ή εγκύκλιο; Αναφέρομαι σε σύγχρονη κατασκευή, με ελεγκτές δόμησης κτλ

καλημέρα 

Από λάθος μου θεώρησα ότι τα 2 μηνύματα ως δικά σου (οπότε με το μήνυμά μου απαντούσα σε Ο.Α του 2010 -χωρίς Ε.Δ)

Εσύ πρέπει πρώτα να εκδώσεις το ΠΕΚ και μετά με προσωπικό μήνυμα προς την ΥΔΟΜ  (δεν ισχύει το μέσω gov που αναφέρει ο Νόμος) υποβάλλοντας  τις αμοιβές επίβλεψης - το ΦΕΜ επίβλεψης   και  τη βεβαίωση  του ΙΚΑ για το ΑΜΟΕ του έργου  να ζητήσεις τη θεώρηση της Ο.Α και κατόπιν αυτή την θεωρημένη Ο.Α την υποβάλλεις στην ιστοσελίδα "σύνδεσης με Δ.Κ.Ω"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.