Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρχιτεκτονικά στο 3d studio max


Recommended Posts

Αρχιτεκτονικά σχέδια στο Max δεν μπορούν να γίνουν, μήπως εννοείς φωτορεαλισμό και γενικότερα τρισδιάστατα μοντέλα;

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκινήσεις αρχιτεκτονικά στο ΜΑΧ μόνο προβλήματα και απορίες θα έχεις!

Για τους μηχανικούς το ΜΑΧ είναι απλώς μια πλατφόρμα φωτορεαλισμού, άντε και lighting analysis αν έχεις το ΜΑΧ Design.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς φυσικά 3d σχεδίαση, αυτό που λέμε μοντελοποίηση.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση , δηλαδή για 2d σχεδίαση, ούτε να το συζητάς.

Οι συνηθισμένες πρακτικές χρήσης του 3ds Max για Αρχιτεκτονική μοντελοποίηση είναι:

- Η μεταφορά της κάτοψης από ένα πρόγραμμα 2d σχεδίασης όπως είναι το Autocad και στη συνέχεια η τρισδιάστατη ανάπτυξη του με τα διάφορα εργαλεία που διαθέτει το Max.

- H μερική μοντελοποίηση στο Autocad και η μεταφορά – σύνδεσή του (File link Manager) με το Max. Στο τελευταίο, μοντελοποιούμε για παράδειγμα το περιβάλλον, στοιχεία που δημιουργούνται πιο εύκολα απ’ ότι στο Autocad κ.λ.π.

 

Θέλω να τονίσω επίσης για το θέμα τα παρακάτω:

 

- Η 3d σχεδίαση στο Max είναι ελκυστική γιατί πέραν των άλλων επεξεργάζεται τα αντικείμενα δια μέσου των κορυφών, των ακμών και των εδρών, που σε άλλα προγράμματα , όπως το Autocad, δεν είναι τόσο εφικτή.

- Επιδέχεται πάνω σε κάθε αντικείμενο (στο Stack του) με εύκολο και διαδραστικό τρόπο διάφορους τροποποιητές (Modifiers ), που το μορφοποιούν ανάλογα.

 

και πολλά πολλά άλλα……

 

Η άποψή μου; Ο καλύτερος συνδυασμός αν αρχίζεις τώρα, Revit Architecture για 2d - 3d σχεδίαση + 3ds max (με Vray ή Mental Ray) για rendering - animation.

 

Πάντως εξαιρετικά βιβλία για την Αρχιτεκτονική σχεδίαση με το Max, είναι αυτά της 3DAS,

στη διεύθυνση: http://www.3das.com/about_us.asp

 

MilAlex

Link to comment
Share on other sites

Ας μην κολλάμε όμως σε μία εταιρία με τη δικαιολογία της επικοινωνίας των προγραμμάτων και των υλικών. Υπάρχουν κι άλλες λύσεις και είναι εξίσου ελκυστικές για να μη σου πω ότι είναι και πιο καλές, ανάλογα το αντικείμενο.

Μια προφανής λύση που ελπίζω να ξεπέρασε τα όποια προβλήματα σταθερότητας του παρελθόντος, είναι το Vue που σίγουρα προσφέρει εκπληκτικά αποτελέσματα στα αρχιτεκτονικά μοντέλα. Βέβαια δεν ξέρω ποιά έκδοση σήμερα θα βόλευε.

Αλλες κοινές επιλογές και μερικές βέβαια δωρεάν είναι το Blender που σκίζει, ή το Μοdo... επίσης υπέροχο. Και τα δύο πειραματίζονται με μεγάλη επιτυχία σε νέες real-time rendering τεχνικές που πραγματικά εντυπωσιάζουν.

Θα συμφωνήσω βέβαια ότι το ΜΑΧ είναι το άμεσα σχετιζόμενο με το Revit αλλά δεν είμαι σίγουρος αν σήμερα θα έδινα πάλι τόσα λεφτά για πρόγραμμα που θα το χρησιμοποιώ μόνο κατά 10% και που το learning curve δεν είναι και το καλύτερο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το Revit για μενα εχει μεγαλύτερες δυσκολίες στην μοντελοποίηση, έχει πολλά θετικά όμως στον σχεδιασμό 2d. Συγνώμη για το θέμα ''σχεδιασμος'' έχετε δίκιο.

Εσεις τι προγράμματα δουλευεται; και σε τι επιπεδο εχετε φτασει;

Link to comment
Share on other sites

MilAlex, ωραία τα είπες. Φαίνεται ότι έχεις ασχοληθεί με το max.

 

JTB, θα συμφωνήσω για τα Blender και Modo, αν και νομίζω κάποιος αρχάριος θα δυσκολευτεί αρκετά με αυτά τα προγράμματα και δεν θα βρει εύκολα τρόπους να τα μάθει... Έχω δει όμως αξιόλογα αποτελέσματα από αυτά τα 2!

 

DimXyp, το Revit ΔΕΝ είναι ένα πρόγραμμα 3d μοντελοποίησης, είναι BIM. Υποστηρίζει κτιριακό μοντέλο. Είναι κυρίως "μελετητικό" εργαλείο. Για παραπάνω μοντελισμό σίγουρα πας σε άλλο πρόγραμμα (τύπου 3ds max).

Link to comment
Share on other sites

τι προσφερει το Revit εκτος απο την γρηγορη σχεδιαση σε 2d; έχω ακουσει οτι σε συνδιασμό με το ecotec δίνει πάρα πολλά στοιχεία του κτιρίου. αλλα δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

έχει ασχοληθεί κάποιος με το ecotec? εχει κάποιο tutorial?

Link to comment
Share on other sites

To Revit ΔΕΝ σχεδιάζει 2D. Παράγει 2D σχέδια από 3D μοντέλο. Μεγάλη διαφορά.

Προφανώς σχεδιάζεις σε 2D αλλά όχι 2D οντότητες, αυτό εννοώ.

(Σωστά το λές "σε 2D" αλλά το διευκρινίζω για όποιον άλλο διαβάσει)

 

Το ecotect είναι ενεργειακή ανάλυση. Το δεύτερο στάδιο, το επιστημονικό.

Το μελετητικό, αρχικό στάδιο γίνεται εξολοκλήρου στο Revit αφού διαθέτει Google Maps για τη τοποθέτηση του κτιρίου, true North για το σωστό προσανατολισμό, Sun Path δηλαδή ηλιακούς χάρτες και πραγματική σκίαση ώστε να έχεις για κάθε ώρα και στιγμή τη πορεία του ήλιου και την επιρροή της στο κτίριο. Ετσι μελετάς ηλιασμό των ανοιγμάτων και βρίσκεις με ποιά αρχιτεκτονικά στοιχεία ανακουφίζεις το κέλυφος του κτιρίου.

 

Αλλά, απάντησέ μου ειλικρινά, στην Αθήνα, ποιός κάνει τέτοιες μελέτες και γιατί να τις κάνει;

Συνεχές σύστημα, πολυκατοικίες μιας όψης, τί προσανατολισμό να σκεφτείς και τί σκίαστρα και τί άλλες βλακείες αντίστοιχες; Τυπικός όροφος, μεγάλα μπαλκόνια, ο πρώτος όροφος ανάβει τα φώτα από τις 5:00 το απόγευμα ακόμη και καλοκαίρι γιατί άντε να φωτιστεί μόλις γείρει ο ήλιος! Κι εμείς το παίζουμε μελετητές!!!! Το κέρατό μου τσαντίζομαι όταν τα σκέφτομαι!!!

 

 

@Stefanos : Για το ΜODO μπορεί αλλά για το Blender, υπάρχει τεράστια κοινότητα και καλό φόρουμ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

 

Πάντως εξαιρετικά βιβλία για την Αρχιτεκτονική σχεδίαση με το Max, είναι αυτά της 3DAS,

στη διεύθυνση: http://www.3das.com/about_us.asp

 

MilAlex

ποιο συγκεκριμένα;παραγγέλνεις μέσω internet?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.