Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρίσμενου απο ιδιώτη;Μπαίνει σαν πάγιο έξοδο?


Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω μεταχειρισμένο αυτοκίνητο απο ιδιώτη.Τιμολόγιο δεν θα εμπλακεί στην αγοραπωλησία,μονο υπεύθυνες δηλώσεις.

Αν υποθέσουμε ότι είναι κατω απο 1600cc και η τιμή είναι 10.000 μπορεί να μπεί το 70% στα πάγια της ατομικής επιχείρησης;

Link to comment
Share on other sites

Στα πάγια θα περαστεί το 100% της αξίας. Οσο για το ετήσιο έξοδο δηλ. την απόσβεση την καταχωρείς στο 100%, την εκπίπτεις ανάλογα με τον κυβισμό και για την τελική αναγνώρισή της περιμένεις τον φορολογικό έλεγχο (αν ποτέ γίνει).

Link to comment
Share on other sites

Στα πάγια θα περαστεί το 100% της αξίας. Οσο για το ετήσιο έξοδο δηλ. την απόσβεση την καταχωρείς στο 100%, την εκπίπτεις ανάλογα με τον κυβισμό και για την τελική αναγνώρισή της περιμένεις τον φορολογικό έλεγχο (αν ποτέ γίνει).

 

SOTHRIS,

 

Για να μην βιαστούν διάφοροι να αρχίσουν πάλι τα ίδια... αυτό που εννοείς είναι ότι περνάς το 100% της αξίας αλλά ΚΑΝΕΙΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ στο τέλος κάθε χρόνου (?) με συντελεστή 70% ή 35% κατά περίπτωση (<1600cc ή >1600cc αντίστοιχα).

Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS,

 

Για να μην βιαστούν διάφοροι να αρχίσουν πάλι τα ίδια... αυτό που εννοείς είναι ότι περνάς το 100% της αξίας αλλά ΚΑΝΕΙΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ στο τέλος κάθε χρόνου (?) με συντελεστή 70% ή 35% κατά περίπτωση (<1600cc ή >1600cc αντίστοιχα).

 

Ακριβώς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν και δεν αφορα αυτοκινητο η ερωτρηση μου, ειναι σχετικη.

 

Πολιτικος Μηχανικος κλεινει τα βιβλια του.

Στα παγια του εχει ενα total station.

Επειδη δεν εχει αποσβεσει το 100% της αξιας του, πληρωνει τη διαφορα του ΦΠΑ και στην ουσια το αγοραζει ο ιδιος ο ιδιωτης.

Τωρα θελει να το πουλησει.

Υπαρχει καποιος τροπος να γινει αγορα εξοπλισμου απο ιδιωτη ωστε να περαστει κανονικα στα εξοδα μου και στα παγια μου?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος να γινει αγορα εξοπλισμου απο ιδιωτη ωστε να περαστει κανονικα στα εξοδα μου και στα παγια μου?

 

εκδίδει ο αγοραστής-επαγγελματίας θεωρημένο τιμολόγιο αγοράς... και το περνά στο βιβλίο εσόδων - εξόδων κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε και ο λογιστης μου οτι παλια γινοταν αυτο.

Αλλα τωρα δεν ξερει αν το δεχονται, θα ρωτησει στη ΔΟΥ.

Εγω θα πληρωσω κανονικα ΦΠΑ??

Πως θα αποδωσει το ΦΠΑ αυτο ο ιδιωτης στη ΔΟΥ?

Ή μηπως το αποδιδω εγω?

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 12 § 5 του Κ.Β.Σ. (π.δ. 186/1992)

 

πληρώνεις 3,6% χαρτόσημο επί της αξίας με δήλωση χαρτοσήμου μέχρι της 20/2 ή 20/5 ή 20/8 ή 20/11, ανάλογα με το τρίμηνο αγοράς...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το μελετησω.

Αν μπορει και κανενας λογιστης να μας βοηθησει.

 

 

ΥΓ. Αν καταλαβα σωστα, δεν πληρωνεις ΦΠΑ, αλλα μονο το 3.6%? Το 3.6% παει υπερ πιστεως? Δεν εκπιπτει, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.