Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες επί ξυλοτύπου


 
Chihor

Recommended Posts

Προφανώς κάτι μου διαφεύγει.

Αναρωτιέμαι ποιός ο λόγος να μου βγάζει 4Φ12 πάνω σε όλες τις δοκούς, σε όλο το μήκος τους. Ενδεικτικά παραθέτω και την περιβάλλουσα ροπών της κάτω δοκοσειράς Δ7-Δ8-Δ9.

Από τις ροπές δε δικαιολογείται τέτοιος οπλισμός.

text_155.doc

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχει και λιγότερο οπλισμό κάτω, συγκριτικά με πάνω.

Πάντως Chihor και γω το κάνω πολλές φορές αυτό, αν προκύψουν στις στηρίξεις των δοκών πολλά καπάκια ή κανένα-δύο Φ16. Προτιμώ να έχω ενιαία διατομή Φ, οπότε τραβάω όλο το σίδηρο σε όλο το μήκος και διώχνω τα καπάκια. Εννοείται ότι τσεκάρω πάντα τα απαιτούμενα cm2.

Βασικά δουλεύω πάντα με ελάχιστο οπλισμό άνω 3Φ.

Άπλα στις ενδιάμεσες στηρίξεις θέλει προσοχή στο πλάτος της δοκού για να χωρέσουν τόσα σίδερα, εάν τελικά χρειαστεί να μπουν.

Δεν είναι ο κανόνας αυτό αλλά συχνά το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

για 25Χ50 και C20/25 ο ελάχιστος εφελκυόμενος είναι 3.125cm2

Άρα 4Φ12

Μεγαλύτερη διάμετρο δεν μπορείς να βάλεις γιατί δεν έχεις αγκυρώσεις

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κανει έλεγχο μήκους δοκού? Και όταν η απόσταση μεταξύ σημείων μείωσης οπλισμού είναι μικρότερο από κάποιο πολλαπλάσιο του μήκους αγκύρωσης το πάει συνέχεια?

Πάντως και εγώ αν όπλιζα με το χέρι και είχα 4Φ12 και στις δύο παρειές και μόνο 2,5m δοκάρι συνεχόμενο θα το έβαζα

Link to comment
Share on other sites

Για το συνεχόμενο του άνω οπλισμου δεν έχω πρόβλημα. Σε δοκό 2,5 μέτρων όντως δε βάζεις πρόσθετα. Στον αριθμό των ράβδων κολλάω.

Αρη, συμφωνώ με το ελάχιστο ποσοστό οπλισμού (3,125cm2), όμως 3Φ12 δίνουν 3,39cm2, άρα θα έπρεπε να φτάνουν.

Οι ποιότητες είναι όντως C20 και B500.

Link to comment
Share on other sites

Για το συνεχόμενο του άνω οπλισμου δεν έχω πρόβλημα. Σε δοκό 2,5 μέτρων όντως δε βάζεις πρόσθετα. Στον αριθμό των ράβδων κολλάω.

Αρη, συμφωνώ με το ελάχιστο ποσοστό οπλισμού (3,125cm2), όμως 3Φ12 δίνουν 3,39cm2, άρα θα έπρεπε να φτάνουν.

Οι ποιότητες είναι όντως C20 και B500.

 

:shock: :shock: :shock:

πρέπει να σχολάσω από τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Μέγιστη ροπή στη στήριξη έχω στη δοκό 9 και είναι ίση με 40KN περίπου.

Όπως τα υπολογίζω εγώ, για διατομή 25/50, C20/25 και B500, μου αρκούν 2Φ12. Αν λάβουμε υπόψη και το ελάχιστο ποσοστό οπλισμού, πάμε σε 3Φ12.

Τα 4 εμένα δε μου προκύπτουν από κάπου.

Βέβαια, έχω μπει και σε διαδικασία προετοιμασίας για διακοπές......

Link to comment
Share on other sites

Και γω κάτι δεν κατάλαβα καλά........

Chihor τον ξυλότυπο τον επιλύεις εσύ τώρα και αυτά στα βγάζει το πρόγραμμα ή είναι έτοιμος δουλεμένος ξυλότυπος και τον κοιτάς? Εγώ το δεύτερο κατάλαβα.

Άρη περίμενε έρχομαι και γω μάλλον......... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.