Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες επί ξυλοτύπου


 
Chihor

Recommended Posts

Chris_p, δεν έχω ορίσει ελάχιστο αριθμό ράβδων άνω.

Ilias, τα αποτελέσματα τα βγάζω εγώ έτσι. Η μόρφωση του ξυλοτύπου (γεωμετρικά στοιχεία) έχει γίνει από άλλον και εγώ κάνω διασταύρωση των αποτελεσμάτων.

erling, δεν έχω ορίσει τέτοια παράμετρο. Ακόμα και να είχα ορίσει όμως, το θέμα είναι ότι ούτε στις στηρίξεις χρειάζομαι 4Φ12, βάσει περιβάλλουσας ροπών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει τίποτα. Το τεύχος υπολογισμών ενώ υπολογίζει τον απαιτούμενο οπλισμό όπως εγώ, δηλαδή πολύ μικρότερο από 4φ12, τοποθετεί τελικά αυτά που φαίνονται στον ξυλότυπο.

Σκέφτομαι μήπως εν αγνοία μου πείραξα κάποια παράμετρο στο πρόγραμμα την οποία δεν την έχω προσέξει. Με την πρώτη ευκαιρία (είπαμε καλοκαίριασε) θα στήσω από την αρχή το μοντέλο, δεν είναι και μεγάλο και δεν μου το βιάζονται κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρέσει ο Chikor αλλά θα ζητήσω την γνώμη σας για ένα δικό μου θέμα.

Πως σας φαίνονται οι πλευρές κατά Y (η μεσαία και η δεξιά) απο άποψη διαστάσεων δοκών και υποστυλωμάτων σε σχέση με τα ανοίγματα;

 

Πρόσθεσα ένα dxf για να δείτε αυτά που δεν φαίνονται. Το κτίριο είναι κατάστημα+υπόγειο με καθαρό ύψος 6μ και με πρόβλεψη ορόφου.

post-1781-131887204754_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ισόγειο είναι 6μ ύψος?

Τα ανοίγματα σου είναι ωραία. Τα 6μ ύψος με προβληματίζουν.

Θα προτιμούσα πιο μεγάλες κολώνες.

Και κάτι άλλο

Αν και η διάταξη των τοιχωμάτων σου θεωρείται από τις καλές κατά ΕΑΚ, εμένα δεν μου αρέσει. Θα προτιμούσα μόνο με κολώνες αλλά μεγαλύτερες.

Ερώτηση

1)δεν έχεις ενδιάμεσα δοκούς στα 6μ?

2)Μήπως μπορείς να δεις να μου φύγει η απορία τις πρώτες ιδιομορφές αν είναι στρεπτικές?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.