Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες επί ξυλοτύπου


 
Chihor

Recommended Posts

Πάντως με αφορμή την ερώτηση του Νικ,αυτό που ήθελα να επισημάνω,δεν είναι τα σπαστά vs των ίσων οπλισμών,αλλά οτι με τα σπασίματα συνήθως τα προγράμματα υπερδιαστασιολογούν (ακόμα και αν "παίζεις" με τις ανακατανομές). 

 

Αν πάρουμε την περίπτωση του Νικ,που είχε επάρκεια σε 2.62cm^2 (Φ10/30) και αντί για μια λύση πχ Φ8/18,έσπαγε τα σίδερα των 2 εκατέρωθεν πλακών (ας πούμε 2 Φ8/20 =>Φ8/10 στην στήριξη),τότε θα είχαμε σχεδόν διπλασιασμό του οπλισμού στην στήριξη. Αν τώρα στον τυπικό όροφο έχεις 9 πλάκες με 12 εσωτερικές στηρίξεις και το κτίριο είναι 7 ορόφων,τότε υπάρχει μεγάλη χασούρα σε χρήμα..

 

Δηλαδή οτι η λογική των προγραμμάτων που βγάζει αυτοματοποιημένες λύσεις,είναι κατά κανόνα αντι-οικονομικές και πως θέλει προσωπική ενασχόληση για την βελτιστοποίηση του οπλισμού χρησιμοποιώντας όλων των ειδών των λύσεων (πχ σπαστά και ίσα ανάλογα το As,req της πλάκας) με σκοπό την καλύτερη απόδοση.

 

Τα σπαστά λειτουργούν και σαν οπλισμός απόσχισης λόγω διαφοράς γεωμετρίας πλάκας - δοκαριού.

Εκτός αυτού, ακόμα και Φ8/40 να είναι συνεισφέρουν στη διατμητική αντοχή της πλάκας παρόλο που συνήθως υπερπληρείται με το διαμήκη οπλισμό

 

 

Ναι είναι μια καλή εφεδρεία,ειδικά σε περιπτώσεις που η κατασκευή είναι εύκαμπτη και οι σχετικές μετατοπίσεις των κόμβων υποστυλωμάτων (πόδας-κεφαλή) είναι μεγαλύτερες του 1-1,5%,ενώ για λόγους μείωσης του ίδιου βάρους της κατασκευής οι πλάκες είναι μικρού πάχους.

 

 

ΥΓ. Τι ποσοστό ανακατονομών χρησιμοποιείτε σε πλάκες και τι σε δοκούς? Έχετε κάποιο συγκεκριμένο ποσοστό που δεν ξεπερνάτε με τίποτα ή αναλόγως την διαθεσιμότητα των οπλισμών σε στήριξη ή άνοιγμα κάνετε ανακατανομή στα όρια του κανονισμού για καλύτερη εκμετάλευση?

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ανακατανομή τι εννοείς  ?

 

Οπλισμού ? Φορτίσεων ? Αν εννοείς οπλισμού εγώ πειράζω κάποια πράγματα. Αλλά σε τι ακριβώς αναφέρεσαι ?

Link to comment
Share on other sites

Νικ,με πρόλαβε ο Τerry. Αναφερόμουν σε ανακατανομή ροπών,που σύμφωνα με τον EC2 φθάνει έως το 30%. Η ερώτησή μου είναι στο αν πάτε άφοβα στο 30%,εκμεταλευόμενοι πλήρως το γράμμα του νόμου (στην περίπτωση που οι οπλισμοί σε άνοιγμα ή στήριξη είναι διαθέσιμοι και το επιτρέπουν) ή αν έχετε κάποιο προσωπικό όριο (πχ 15%).

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα! Σε υποστυλώματα με αξονική δύναμη, τα ελληνικά λογισμικά εκτελούν έλεγχο σε διαξονική κάμψη με αξονική δύναμη ή ξεχωριστά 2 ελέγχους ανά άξονα? Είμαι νέος χρήστης του fespa, και παρατηρώ στο εγχειρίδιο οτι ως κριτήριο για διαξονικό λυγισμό αλλά και για διαξονική κάμψη, θεωρεί την εκως14.4.7.2.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μία ερώτηση εάν μπορεί να βοηθήσει κάποιος συνάδελφος. Όταν καλουπώνουμε μέσα σε μία τάφρο, πόση απόσταση πρέπει να υπάρχει από τον ξυλότυπο έως την κάθετη επιφάνεια της τάφρου. Υπάρχει κάποιος κανονισμός ανάλογα με το ύψος του ξυλοτύπου ή του σκάμματος:

Link to comment
Share on other sites

Τόση ώστε να χωράει άνθρωπος να μπει και να καλουπώσει - ξεκαλουπώσει - μονώσει μετά το τοιχείο κτλ κτλ....

Στα σχέδια συνήθως το δείχνεις 1μ. Στην πράξη, για λόγους οικονομίας στις εκσκαφές, γίνεται 0,50μ και αν....

 

Βέβαια αν μιλάμε για ψηλό πράνες (άνω των 4μ) τα δεδομένα αλλάζουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ειμαι πρωτοετής φοιτητής σχολης πολιτικών μηχανικών και εχω μια απορία σχετικά με τους ξυλότυπους.

Μας έδωσαν ενα διώροφο  ύψους 6 μετρων, 7×6.5 και μας ζητησαν σκαρίφημα ξυλότυπου.

Εγω προτεινα 4 υποστηλώματα 40×40  1 σε καθε γωνία και δοκαρια 30×65 

Πρότεινα 65 cm διοτι θεωρω λίγο μεγαλη την αποσταση 7 μετρων απο κολωνα σε κολωνα .

Στα θεμέλια εβαλα ανεξάρτητα πέδιλα 1.50×1.50 με συνδετηριες δοκούς 30×30

Να σημειωθεί οτι η κατασκευή είναο συμβατική απο οπλισμένο σκυρόδεμα 

Οπλισμο δεν ζητούσε αλλα εγω θα έβαζα Φ8 20 στις 2 πλάκες 8Φ16 για υποστηλώματα και 6Φ12 στα δοκάρια .

 η λύση μου θα μπορούσε να είναι στατικά ανεκτή;

Edited by cv2000
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ilias said:

Καλύτερα να σπάσεις τις αποστάσεις των 7 και 6,5 m στα δύο, ώστε να σου βγουν μικρότερα ανοίγματα δοκών και δύο πλάκες.

Απλα εχω διαβασει οτι και σε αυτο που εκανα δεν θα ειχα προβλημα μιας και ειναι διωροφο και εχω βαλει 40×40 κολωνες και μεγαλης διατομης δοκαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.