Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνικός Ασφαλείας σε ξενοδοχείο


Dude

Recommended Posts

Συνάδελφοι, έχει ποτέ εργαστεί κανείς από εσάς ως Τ.Α. σε υπό λειτουργία ξενοδοχείο, και όχι υπό κατασκευή;

 

Αν ναι, θα μπορούσε να μοιραστεί τις εμπειρίες και τί θα πρέπει να προσέξει κάποιος; Ποιες οι κυριότερες διαφορές από ένα τεχνικό έργο;

 

Έχω μία πρόταση απασχόλησης αλλά θέλω να γνωρίζω περισσότερα για ευθύνες και για στραβές που μπορεί να συμβούν, ώστε να κοστολογήσω ανάλογα. Αν και αρκετά διαφορετικό αντικείμενο, δείχνει ξεκούραστο και εύκολο αλλά η ευθύνη για τον εργαζόμενο και τον πελάτη παραμένει μεγάλη!

 

Κοίταξα λίγο εδώ αλλά η περισσότερη πληροφορία αφορά σε εργοτάξιο.

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=9265

 

Για ξενοδοχείο τίποτα πιο εξειδικευμένο; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα

Απο το μηνυμά σου καταλαβαίνω ότι εχεις εργαστεί ως τεχνικός ασφαλειας σε εργοταξια οπότε τα βασικά τα ξερεις ετσι;

 

Δηλαδη βιβλίο συμβαντων, τη μελετουλα που κανεις και τις καταγραφες ...

Η αμοιβη βγαινει αναλογα με τις ωρες που πρεπει να απασχολεισαι στο χωρο και την επικινδυνότητα της επιχείρησης κλπ...

 

Εκτος και αν είσαι μονιμος υπαλληλος της επιχείρησης που περνεις ενα 10κατι % (δε θυμαμαι ακριβως) σαν επιδομα επιπλέον της αμοιβής σου (αν εισαι και κατι αλλο) Πχ εγω ήμουν τεχνικός διευθυντής και θελαν να με κανουν και ΤΑ και δεν τους συνεφερε οικονομικά γιατί εβγαινε μεγαλο το επιπλεον...

 

Αν δε γνωρίζεις πολλά υπαρχει ενα καλό σεμιναριο στο ΕΛΙΝΥΑΕ... με κόστος σχετικά μικρό για τις ώρες του

 

Τωρα θα πρεπει να κανεις μια βολτουλα να δεις πιθανους κινδύνους στο χώρο... Μαλλον αυτο θελεις ετσι; Ενα που μου ερχετε στο μυαλό είναι η πισινα , και ισως η κουζίνα ...

Δεν εχω εργαστει ποτε ως ΤΑ παρόλο που εχω κανει το σεμινάριο και ημουν ετοιμος να αρχίσω... Δεν τα βρηκαμε με το οικονομικό και το αφησα.... Οποτε δε μπορω να βοηθησω και πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Την πισίνα ή μάλλον τις πισίνες είχα κι εγώ κατά νου γιατί έχουν συμβεί πολλά κατά καιρούς μέσα και έξω από το νερό και όσο προσεκτικός να είναι κανείς πάντα το κακό μπορεί να συμβεί. Η γυναίκα μου δε θέλει να την πάρω τη δουλεία και το συζητάμε, αλλά είναι γνωστός ο ιδιοκτήτης, έχει πέσει και η δουλειά στο γραφείο και το σκεφτόμουνα. Τα βασικά τα γνωρίζω και για το ΕΛΙΝΥΑΕ επίσης, έχω και από εργοτάξιο μία μικρή σχετικά εμπειρία αλλά και το ξενοδοχείο είναι για εμένα ευθύνη. Πάντως σ' ευχαριστώ ggeorge!

Link to comment
Share on other sites

Ημουν για τριάμισι χρόνια τεχνικός ασφαλείας σε μεσαίο ξενοδοχείο του Πειραιά. Θα σου στείλω ένα αναλυτικό check list που έχω κάνει το οποίο μπορείς να χρησιμοποιείς στους επιτόπου ελέγχου σου αλλά και στο τι να γράφεις στο βιβλίο παρατηρήσεων του Τ.Α

Βασικά σημεία

1) Λεβητοστάσιο

2) Πισίνα και χώροι γύρω από την πισίνα. Να τοποθετούνται σημάνσεις για ολισθηρότητα εδάφους

3) Υποσταθμός αν υπάρχει

4) Ανελκυστήρες. Πιστοποίηση και έλεγχος

5) Κλιματισμός τακτική και προληπτική συντήρηση

6) Κουζίνα...προσοχή σε κοπτικά εργαλεία

7) Σχέδιο εκκένωσης του ξενοδοχείο με τις κατάλληλες σημάνσεις.

) Συστήματα πυροπροστασίας και έλεγχος τήρησης βιβλίου συντήρησης συστημάτων πυρόσβεσης.

Τα πιο βασικά από αυτά πρέπει να τα γράφεις συχνά και στο βιβλίο τεχνικού ασφαλείας. Πολύ σημαντική είναι και η σχέση που έχεις με την ιδιοκτησία του ξενοδοχείου. Οτι άλλο χρειαστείς ξαναμιλάμε...Θα ανεβάσω το excel στην ενότητα των downloads

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Και μια επισήμανση...οι τιμές έχουν πέσει αισθητά...οπότε πρέπει να κάνεις ένα εκτίμηση κινδύνου για να δεις ποια είναι τα οφέλη και ποιοι οι κινδύνοι. Εγώ στο τέλος έπαιρνα 150 ευρώ το μήνα για τέσσερις ώρες επίσκεψη ανά μήνα και ήμουν μάλλον από τις πολύ καλές περιπτώσεις...

Το θέμα πάντως έχει πολύ συζήτηση όπως και ο ρόλος του τεχνικού ασφαλείας στο πλαίσιο της ελληνικής νομοθεσίας.

Ανάμεσα στα οφέλη εκτός φυσικά του οικονομικού -που κατά την γνώμη μου δεν είναι σημαντικό- θα έλεγα ότι είναι η διεύρυνση του κύκλου γνωριμιών...πολύ σημαντικό στοιχείο για ελεύθερο επαγγελματία και η απόκτηση εμπειρίας σε έναν άλλο τομέα, και αυτό σημαντικό.Σκέψου ότι η δική μου εμπειρία σε αυτόν τον τομέα συνέβαλλε αποφασιστικά ώστε να με προσλάβουν ως τεχνικός ασφαλείας σε με μεγάλη βιομηχανία με έναν πολύ αξιοπρεπή μισθό εν μέσω τεράστιας ύφεσης και όταν ως ελεύθερος επαγγελματίας μου είχαν μειωθεί σημαντικά τα έσοδα...

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστο αυτο αρκει να μην διευρύνεις τις γνωριμίες σου και με εισαγγελεις και λοιπους δικαστικούς... :mrgreen:

 

Γενικά συναδελφε οτι βλεπεις γραφε... Μην το συζητας με τον ιδιοκτητη.. Τα παντα... Και ας πρεπει να πληρωσει μια περιουσία για να τα φτιαξει...

 

Αν τα εχεις γραψει εισαι καλυμενος (εκτος και αν εισαι και εμπλεκομενος με αλλο τροπο, οπως εγω, πχ τεχνικός διευθυντης της επιχειρησης, που εσυ βεβαια δεν εμπλεκεσαι)

 

Η μονη περιπτωση που μπορει να βρει τον μπελα του Τ.Α ακομα και να το εχει σημειωσει είναι σε ναυπηγοεπισκευαστική ζωνη οπου αν δει κατι πρεπει να διακοψει εργασίες αμεσως. Σε οτι αλλο αν το εχεις σημειωσει εισαι 99% καλυμενος...

Το πρωτο που σου λενε στο σεμιναριο είναι οτι την ευθυνη 100% την εχει ο ιδιοκτητης. Και μετα ο ΤΑ αν δεν εχει κανει σωστα τη δουλεια του...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι ακριβώς έτσι...Η ποινική δίωξη σε περίπτωση εργατικού ατυχήματος ασκείται αυτεπάγγελτα...και ο Τ.Α είναι ανάμεσα σε αυτούς που του ασκούνται δίωξη ανεξαρτήτως υποδείξεων στο βιβλίο ατυχημάτων, οπότε την γνωριμία με τον εισαγγελέα μάλλον δεν θα την αποφύγεις αναλόγως βεβαίως με το τι θα αποφανθεί τελικά η έδρα. Επίσης , ναι έχει σημασία τι σχέση έχεις με την ιδιοκτησία της επιχείρησης διότι υπάρχει η πιθανότητα να έχεις γράψεις τα μύρια όσια και το ατύχημα να συμβεί από άλλον παράγοντα.οπότε εκεί πρέπει να αναπτύξεις μια ενιαία στάση με την ιδιοκτησία της επιχείρησης ώστε να υπάρξει η καλύτερη δυνατή γραμμή αντιμετώπισης. Πολύ σημαντικό είναι επίσης να έχεις αναπτύξει καλές σχέσεις με τους εργαζόμενους και αυτοί να σε βλέπουν συχνά. Αυτό μετράει πολύ στην υπερασπιστική σου γραμμή, καθότι αν ο παθών πει ότι ναι μου το είχε πει ο Τ.Α αλλά εγώ δεν ακολούθησα τις οδηγίες του είναι πολύ σημαντικό, πολύ σημαντικότερο από οποιαδήποτε γραπτή υπόδειξη στο βιβλίο υποδείξεων του Τ.Α

Δυστυχώς εδώ και εδώ υπάρχει μια μεγάλη αντίφαση ανάμεσα στην νομοθεσία και στην νομολογία..ενώ η νομοθεσία χαρακτηρίζει τον ρόλο του Τ.Α ως απλώς συμβουλευτικού και φυσικά δίνει πολύ μεγάλο βάρος στην αρχή της εργοδοτικής ευθύνης, η νομολογία με τις αποφάσεις των δικαστηρίων αντιθέτως συχνά μεταθέτουν μεγάλο βάρος της ευθύνης στους Τ.Α

Και για αυτό είπα σε προηγούμενο μήνυμα ότι χρειάζεται να γίνει μια σοβαρή συζήτηση για τον ρόλο του Τ.Α και το πως τον αντιλαμβάνεται το ελληνικό δικαστικό σύστημα...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

Σιγουρα δε γλυτωνεις το δικαστηριο. Εισαι ο πρωτος που θα παει...

Αλλα δε θα καταδικαστεις. Αυτο εννοουσα... (αν εχεις καταγραψει το γεγονος)

Οτι θα πας δικαστηριο είναι το μονο σιγουρο...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι πολύ μεγάλο θέμα αυτό...σκέψου ότι δεν ασκείται αυτεπάγγελτη δίωξη στον ιατρό που κάνει λανθασμένη διάγνωση (έτσι νομίζω και σωστά διότι αλλιώς ποινικοποιούμε το επάγγελμα) και ασκείται ποινική δίωξη σε ένα σύμβουλο σε θέματα υγιεινής και ασφάλειας. Γιατί αυτό είναι ο Τ.Α σύμφωνα με την νομοθεσία. Επίσης όπως έχουν ποινικοποιήσει τα εργατικά ατυχήματα με αυτεπάγγελτη δίωξη δεν είναι δύσκολο να βρεις την απάντηση στο ερώτημα γιατί αποκρύπτονται τα περισσότερα... Αντί να εστιάζουμε στο τι φταίει ψάχνουμε να βρούμε ποιος φταίει και τι ποινικές ευθύνες έχει. Με αυτόν τον τρόπο όμως δεν γίνεται ουσιαστική πολιτική μείωσης των εργατικών ατυχημάτων...αλλά αυτό μάλλον είναι μια άλλη κουβέντα

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμε βρε παιδιά, αλλά έτσι που τα γράφετε όποιος αναλάβει ΤΑ θα πρέπει να έχει καλό δικηγόρο γιατί από ότι φαίνεται όλο σε δίκες θα τρέχει. Το καταλαβαίνω ότι έχει μία υπεύθυνη θέση, αλλά δεν ήξερα ότι θα πρέπει να κάνει κάθε μέρα το σταυρό του μην δεχθεί κανά ραβασάκι για την Ευελπίδων. Δηλαδή εγώ που συζητάω για ΤΑ σε εκπαιδευτήρια (δημοτικό,γυμνάσιο,λύκειο) θα με πάρουν με τις πέτρες ε? :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.