Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΟΤ


igfa

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το post με σκοπό να υποβληθούν ερωτήσεις σχετικά με τις διαδικασίες εγκρίσεων του ΕΟΤ για ΤΕΚ ΕΕΔ ή ΕΔ (και ξενοδοχεία) για να διευκολύνω τους συναδέλφους μηχανικούς που θέλουν να ρωτήσουν κάτι!

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
  • 9 months later...

Εψαξα, αλλά δεν βρήκα κάτι ανάλογο. Ποστάρω λοιπόν εδώ για να μην ανοίγουμε καινούργιο θέμα.

 

Το ερώτημα μου είναι το εξής:

Θέλω να κατασκευάσω έναν ξενώνα - συγκρότημα 6 επιπλωμένων διαμερισμάτων/δωματίων (Π.Δ. 337/2000), εντός οικισμού προ 23 που ελέγχεται και από αρχαιολογία.

Ποιά θα πρέπει να είναι η διαδικασία που θα ακολουθήσω για την αδειοδότηση του?

 

π.χ.

  1. Καταλληλότητα οικοπέδου από Ε.Ο.Τ. ???????Απαιτείται????????
  2. Έγκριση Αρχ. μελέτης από αρχαιολογία
  3. Εγκριση Αρχ. μελέτης από ΕΟΤ
  4. Υποβολή φακέλου για έγκριση/άδεια δόμησης

Η περιφερειακή υπηρεσία του Ε.Ο.Τ. δεν γνωρίζει :confused: :confused: , και τα κεντρικά στην Αθήνα δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα......

Edited by paktomenos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη ερώτηση πακτωμένε... εγώ πάλι θέλω να κατασκευάσω 6 επιπλωμένες κατοικίες

Απ'οτι ξέρω δεν έχει κατάταξη...Μου ειπε η πολεοδομια οτι πρέπει πρώτα να πάρω έγκριση Ε.Ο.Τ. και μετα να βγάλω οικ. άδεια.

Αν ξέρει κανεις ας μου πει και εμενα τι απαιτείται απο Ε.Ο.Τ. διότι εδώ στην Κρήτη αυτοί του Ε.Ο.Τ. είναι πολυάσχολοι και στο τηλ. μόνο που δεν σε βρίζουν!

 

Τα δικαιολογητικά υπάρχουν κάπου σε πρότυπη ηλεκτρονική μορφή;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για τις επιπλωμένες κατοικίες:

Δεν έχει κατάταξη κλειδιών...

Έγκριση καταλληλότητας οικοπέδου από ΕΟΤ

Αρχαιολογίες - Δασαρχεία - απαλλαγή από περιβάλλον κλπ

Έγκριση αρχιτεκτονικής μελέτης από ΕΟΤ

Πολεοδομία...

Η 530992/87 τα έχει όλα! (ΦΕΚ557/β/87)

 

 

Τώρα για ενοικιαζόμενα δωμάτια-επιπλωμένα διαμερίσματα

Επειδή με έχει απασχολήσει πολύ το θέμα και δεν έβγαλα άκρη κατέληξα στο εξής:

"Καλό είναι" να πάρεις έγκριση αρχιτεκτονικής μελέτης κάνοντας κατάταξη σε κλειδιά και μετά να πας στην πολεοδομία ώστε μην τυχόν πάρεις την οικοδομική άδεια και μετά σου τα αλλαάζουν στον ΕΟΤ (όταν πας για την κατάταξη). Όποιος ασχοληθεί περισσότερο και το φτάσει παρακάτω ας πει...

Edited by Γιάννης
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικ. με κεντρικά ΕΟΤ στην Αθήνα:

 

Για επιπλωμένα δωμάτια/διαμερίσματα, δεν απαιτείται καταλληλότητα οικοπέδου. Απαιτείται απλά έγκριση αρχιτεκτονικής μελέτης από ΕΟΤ. Αυτή μπορεί να γίνει είτε πριν είτε μετά την έκδοση άδειας δόμησης. Εννοείται πως πας πριν, για τους λόγους που ανέφερε πιο πάνω ο Γιάννης, συν το ότι μπορεί να σου ζητηθεί από πολεοδομία (ποτέ δεν ξέρεις). Οι όροι δόμησης είναι σαφώς κατοικίας. Για να αποφύγεις τον σκόπελο αν είναι τουριστικό ή οχι, και το blackout που μπορεί να πάθει ο αρμόδιος υπάλληλος, προτείνεται από τους μηχανικούς του ΕΟΤ στην Αθήνα στον τίτλο να αναγράφεται μπλα μπλα μπλα επιπλωμένων διαμερισμάτων/δωματίων, σκέτο, χωρίς την προσθήκη της λέξης τουριστικών, που μπορεί να επιφέρει το ανωτέρω βλακουτ.

 

Για επιπλωμένες κατοικίες, ισχύουν τα ανωτέρω στο post του Γιάννη.

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κοπέλια! Μήπως έχετε και τις αιτήσεις και γενικά τα έντυπα για -Ε.Ο.Τ. επιπλωμένη κατοικία- σε πράμα ηλεκτρονική μορφη;

 

Ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα γιατι το ειχα κοιταξει το καλοκαιρι, μεσα στο φεκ για τις τουριστικες επιπλωμενες κατοικιες και επαυλεις ειχε και υποδειγματα αιτησεων κτλ κτλ.

Δες το μηνυμα #6 του Γιαννη για το φεκ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.