Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοπογραφικό για συμβόλαιο


Recommended Posts

Σε σύγκριση με την αρχική αμοιβή. Πόσο θα κοστολογούσες εσύ την επικαιροποίηση ενός Τ.Δ. μόνο ως προς τους Ο.Δ. ; Μια επίσκεψη στην Πολεοδομία και επανεκτύπωση σχεδίων. Εσύ αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ και αν γίνει έλεγχος από την Εφορία τι θα τους απαντήσεις ; Ότι τον λυπήθηκες ; Εδώ αυτοί είναι αδίστακτοι.

Σε 1-1.5 χρόνο μπορεί να έχουν τροποποιηθεί οι Ο.Δ., να έχει επιβληθεί αναστολή κλπ άρα ένα μικρό ΑΠΥ για επικαιροποίηση ικανοποιεί όλες τις συνθήκες.

 

Δε νομίζω ότι πέφτει λόγος στην Εφορία από τη στιγμή που πληρώθηκε το τοπογραφικό μια φορά. Δηλαδή κάθε φορά που χρησιμοποιείται κάπου (στο Κτηματολόγιο, στο Δήμο η οπουδήποτε) θα πρέπει να ξαναπληρώνεται ένα "μικρό" ποσό; Για να μας κάνουν τη χάρη επιτέλους...

Εγώ το πρόβλημα το εντοπίζω σε 2 πράγματα (και όχι σε αυτό που λες):

1) Έχει τις προδιαγραφές που πρέπει το Τ.Δ. της άδειας για να χρησιμοποιηθεί σε συμβόλαιο;

2) Τ.Δ. 1-1,5 χρόνου δε νομίζω να μπορεί να περάσει ως "πρόσφατο".

Link to comment
Share on other sites

Το τοπογραφικο πληρωνεται απαξ.Αν του δωσεις 100 υπογεγραμμενα σχεδια και τα χρησιμοποιησει σε 100 διαφορετικες υπηρεσιες θα πληρωθει 100 φορες? Μπορει καπου να χρησιμοποιηθει ως εχει μετα απο 3 χρονια.Θα πρεπει να ξερεις εσυ οτι το χρησιμοποιησε και να τον παρεις τηλεφωνο να σου στειλει τα λεφτα?Δεν ειναι οπως τα πνευματικα δικαιωματα των τραγουδιων ή των ταινιων.Απαξ πληρώνεται και τερμα.Καθε ενημερωση του που σημαινει οτι ειναι κατι νεο ξαναπληρωνεται σε συμφωνια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το μανώλη.

 

Δεν νοείται να χρεώνεις για το ίδιο πράγμα πάνω απο μια φορά.Είναι ανήθικο.

Να πω πως οριοθέτησες κι έχασε τα πασσαλάκια (σε περίπτωση τοπογραφικού ας πουμε για κάποιο οικόπεδο) ,τότε εαν τα ξαναβάλεις, να πληρώσει.

Εχει τύχει να εκπονήσω τοπογραφικά για οικοδομική άδεια και για του συμβολαίου να μη χρεώσω τίποτε. Είναι λίγο...καφρίλα κατ'εμε μιας και πρόκειται για την ίδια δουλειά, απλώς τρώς και μια ώρα για τη μετατροπή του σχεδιο απο Α1 σε Α3 ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

amouriki

1. Δες λιγο με τα επαγγελματικα δικαιωματα των ΑΜ για τη συνταξη τοπογραφικων (κανεις ΑΤΜ δεν το εθιξε????)

2. Η αμοιβη δεν ειναι υποχρεωτικο να παει μεσω ΤΕΕ.

3. Οταν λες εντος οικισμου μηπως εννοεις εντος σχεδιου??

4. Οριζοντιες χωρις κτισματα πως θα κανεις?? Μηπως εννοεις καθετες???

5. Εκτος του τοπογρφικου πρεπει να συνταξεις και πινακα χιλιοστων κτλ

 

Εγω κοστολογω τη δουλεια αυτη για 800Ε+ΦΠΑ+ΦΕΜ.... (αν ειναι μεχρι 1000τμ το οικοπεδο)

Link to comment
Share on other sites

amouriki

1. Δες λιγο με τα επαγγελματικα δικαιωματα των ΑΜ για τη συνταξη τοπογραφικων (κανεις ΑΤΜ δεν το εθιξε????)

 

Όταν το κάνουμε, ξεκινάει καυγάς και κλειδώνετε τα θέματα πανικόβλητοι! Άστο να πάει στα κομάτια... Εξαρτημένα Τ.Δ. δε μπορούν να υπογράψουν οι ΑΜ. Αυτό έχει προκύψει με σιγουριά. Δε είναι ξεκάθαρο τι ακριβώς σημαίνει όμως το "για τα έργα που μελετούν". Στην τελική η amouriki για το έργο που μελέτησε από όσο κατάλαβα έφτιαξε τοπογραφικό. Το αν το αποδέχεται ο συμβολαιογράφος (καλώς ή κακώς) είναι άλλου παπά ευαγγέλιο... Πολύ κακώς βέβαια, αλλά δεν απαιτείται ούτως ή άλλως εξαρτημένο για συμβόλαιο.

Την Κυριακή που μας πέρασε, εντόπισα σε website δικηγορικού γραφείου, έγγραφο με οδηγίες και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά σύνταξης συμβολαίου. Μεταξύ των άλλων έγραφε για "τοπογραφικό διάγραμμα υπογεγραμμενο από Πολιτικό, Αρχιτέκτονα ή τεχνολόγο μηχανικό" (όπως ακριβώς τα γράφω). Πουθενά αναφορά για Τοπογράφο!΄Ήθελε να κάνει και "ανάλυση" περί δικαιωμάτων υπογραφής για να το παίξει τυπικός και τα έκανε μαντάρα... Του έστειλα λοιπόν ένα "ξεχεστήριο" email να του επισημάνω ότι δεν είναι δυνατό να αναφέρει "τεχνολόγους" μηχανικούς (πράγμα το οποίο δε λέει τίποτα ως ακριβής έκφραση-δεν είναι ειδικότητα καν), και να "ξεχνάει" την κατεξοχήν ειδικότητα που έχει δικαιώματα στα Τ.Δ. και είναι οι Τοπογράφοι Μηχανικοί. Προς τιμήν του μου έστειλε εντός μισής ώρας (22:00 το βράδυ!) απάντηση ότι διορθώθηκε κιόλας άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Το τοπογραφικο πληρωνεται απαξ.Αν του δωσεις 100 υπογεγραμμενα σχεδια και τα χρησιμοποιησει σε 100 διαφορετικες υπηρεσιες θα πληρωθει 100 φορες? Μπορει καπου να χρησιμοποιηθει ως εχει μετα απο 3 χρονια.Θα πρεπει να ξερεις εσυ οτι το χρησιμοποιησε και να τον παρεις τηλεφωνο να σου στειλει τα λεφτα?Δεν ειναι οπως τα πνευματικα δικαιωματα των τραγουδιων ή των ταινιων.Απαξ πληρώνεται και τερμα.Καθε ενημερωση του που σημαινει οτι ειναι κατι νεο ξαναπληρωνεται σε συμφωνια.

 

Κανένας Συμβολαιογράφος δεν δέχεται Τ.Δ. παλαιότερο του έτους.

Κάθε Τ.Δ. χρησιμοποιείται μόνο για το λόγο για τον οποίο εκδόθηκε.

Φυσικά και οι Μηχανικοί έχουν τα πνευματικά δικαιώματα των σχεδίων που συντάσσουν.

Οι Συμβολαιογράφοι γιατί πληρώνονται για αντίγραφο συμβολαίου για το οποίο έχει καταβληθεί η αμοιβή τους ;

Η μόνη πρότασή σου που συμφωνώ είναι η τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας Συμβολαιογράφος δεν δέχεται Τ.Δ. παλαιότερο του έτους.

Γι'αυτο διατηρω καποιες ενστασεις...

 

Εχω δει πολλα συμβολαια να γινονται με παλαιο τοπογραφικο. Δεν λεω οτι ειναι σωστο, απλα οτι γινεται.

 

Ρε συ τοπογαυρε, πραγματικα θα ζητησεις και θα κοψεις ΑΠΥ για τοπογραφικο που εκανες 1 χρονο πριν στον ιδιο ιδιοκτητη;

 

Δεν ξερω, μου φαινεται υπερβολικο...

Link to comment
Share on other sites

Μα και βέβαια, γιατί όπως έγραψα πιο πάνω θα επικαιροποιήσω τουλάχιστον τους Ο.Δ. Για φαντάσου στο μεταξύ να έχει βγει κάποια απόφαση αναστολής οικ. εργασιών ή να έχει μειωθεί ο Σ.Δ. ; Επίσης θα κάνω μια επίσκεψη στο ακίνητο για να σιγουρευτώ ότι δεν έχει αλλάξει κάτι στα όμορα (π.χ. να έχει κατεδαφισθεί κτήριο).

Link to comment
Share on other sites

amouriki

4. Οριζοντιες χωρις κτισματα πως θα κανεις?? Μηπως εννοεις καθετες???

5. Εκτος του τοπογρφικου πρεπει να συνταξεις και πινακα χιλιοστων κτλ

Εγω κοστολογω τη δουλεια αυτη για 800Ε+ΦΠΑ+ΦΕΜ.... (αν ειναι μεχρι 1000τμ το οικοπεδο)

 

Ο χριστός και η παναγία.Χαίρομαι για εσάς με τις τιμές αυτές που δουλεύετε.Εύγε.

Στην πιάτσα μου (την οποία τη βρήκα ετσι σα νεος μηχανικός) το παραπάνω κοστολογείται περί στα 300-400ε

Αποτύπωση φυσικά για σύσταση κάθετης εντός σχεδίου και πίνακα ή μη.Δηλαδή χρεώνεται "φιξ".

Επειδή οι περισσότεροι οικισμοί είναι νέοι και δεν υπάρχουν διαφορές στα όρια αρκετές φορές τα Τ.Δ. για συμβόλαια τα συντάσσουν σχεδόν ολοι οι συνάδελφοι εδω με μια κορδέλα,τα οποία φυσικα τα χρεώνουν τα μισα απ'τα παραπάνω επειδή δεν έχει πεδίο με την έννοια των οργάνων.

Τους σώζουν τα ορθογώνια οικόπεδα και το...χούι των παλιών να χτίζουν πάντα στο όριο.

Επίσης να προσθέσω κι εγώ,πως μου χει τύχει να συνταχθεί συμβόλαιο με παλαιό τοπογραφικό, απλως ο συμβ. αναφέρει στο πελάτη να μιλήσει με τον τοπογράφο για το άν υπάρχει κάποια αλλαγή ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.