Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγκριση τύπου για κλάρκ


ΗΛΙΑΣ Ζ.

Recommended Posts

για την χορήγηση απόφασης έγκρισης τύπου ΜΕ (Μηχανήματα Έργου) μου ζητήσανε μία τεχνικη έκθεση απο Μηχανολόγο για τα τεχνικά χαρακτηριστικά και την καταλληλότητα του ΜΕ , σχετικά με τον ΚΟΚ(ασφάλεια, αναγκαίος εξοπλισμός)...για τεχνικα χαρακτηριστικα θεωρώ τι εννοεί το εργοστάσιο κατασκευής, αρ. πλαισίου, τύπος κινητήρα, ισχύς κινητήρα, ύψος κλλαρκ, ύψος ανύψωσης, πιρούνια , λάστιχα...

έχει κανένας συνάδελφος καμιά ιδέα ή του έχει τύχει κάτι αντίστοιχο???υπάρχει περίπτωση να είναι τυποποιημένο το έντυπο που συμπληρώνει ο μηχανολόγος??ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να ξεκινήσεις από το τι ζητα η νομοθεσία. Μπες στο ΕΛΙΝΥΑΕ (http://www.elinyae.gr), στο πεδίο της νομοθεσίας, και κατέβασε την νομοθεσία που διέπει τα μηχανήματα εργου και την απόδοση έγκρισης τύπου. Σίγουρα θα έχεις έναν καλό μπούσουλα για να συνεχίσεις. Επίσης θα μπορούσες να αποτανθείς και σε κάποιο φορέα πιστοποίησης και να ρωτήσεις τι πρέπει να περιλαμβάνει η τεχνική έκθεση για να αποδωθεί η έγκριση τύπου για το συγκεκριμένο ΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδερφε Ηλίας η τεχνική εκθεση που ζητάς όπως και τα υπόλοιπα είναι τυποποιημένα. κάνε μια επίσκεψη στην Τεχνική Υπηρεσία της περιαφέρειά σου και πιστεύω πως θα σε κατατοπίσει. Έχω ασχοληθεί με το θέμα και για οποιαδήποτε διευκρίνηση στείλε μου μνμ [email protected]

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα μήπως τελικά βρήκατε κάποια τυποποιημένη φόρμα για την τεχνική έκθεση ΜΕ. Εάν την έχετε μπορείτε να μου την δώσετε

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφε στείλε μου ........................ να σου τη στείλω

 

Παρακαλώ μη κάνετε ανάρτηση προσωπικών e-mails.

Mπορείτε να συνεννοηθείτε μέσω pm.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...

Καλημέρα,

 

Θα μπορούσα να εχω και εγώ το υπόδειγμα;

 

Κάτι αλλο, προϋπηρεσία σαν βοηθός οδηγού κλαρκ (για να εξεταστεις για του οδηγού κλαρκ) μπορείς να "αποδείξεις" σε μηχάνημα που δεν εχει έγκριση τύπου;

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 5 months later...

καλησπέρα, σε εργοστάσιο έγινε αλλαγή ιδιοκτησίας..μου ζητήσαν να γίνει μεταβίβαση των κλαρκ απο την προηγούμενη εταιρεία στους νέους ιδιοκτήτες..τι διαδικασία ακολουθούμε και τι δικαιολογητικά χρειάζονται?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.