Μετάβαση στο περιεχόμενο

'Ενσταση προς το κτηματολόγιο


Recommended Posts

Η αποδεκτή απόκλιση εμβαδού των γεωτεμαχίων αυξάνει κατά τρόπο ανάλογο με το εμβαδόν και την περίμετρό τους. Η «αποδεκτή απόκλιση του εμβαδού» για κάθε γεωτεμάχιο υπολογίζεται από τον τύπο:

Α= [(√Ε + 2Uo)² − Ε] x Π/Πτ

 

Συνάδελφοι η ερώτηση μου είναι η εξής:Αν δηλαδή η απόκλιση εμβαδού της κτημάτολογίκης αποτυπωσης σε σχέση με το εμβαδο του συμβολαίου ειναι κάτω απο το όριο που υπολογιζεται με τον παράπανω τύπο(αποδεκτή απόκλιση),τότε δεν δικαιούται ο ιδιοκτήτης να κάνεί ένσταση?Η΄ακομα και αν δικαιουται δεν έχει νοήμα γιατί δεν εξετάζεται?Δίνω ένα παράδειγμα για να γίνω πιο κατανοητός.π.χ αγροτεμαχιο 8875 τ.μ στο συμβόλαιο με υπολογισμενη αποδεκτη αποκλιση Α=220,01 τ.μ,στην ανάρτηση φαίνεται 8705τ.μ.Να κάνει ο ιδιοκτήτης ενσταση?

 

Η νομοθέσία ορίζει το εξής:Ενστάσεις που αφορούν σε διόρθωση γεωμετρικών στοιχείων του γεωτεμαχίου εντός της «ζώνης κανονι¬σμού ορίων» και εντός της «αποδεκτής αποκλίσεως», όπως αυτές ορίζονται στο άρθρο 13α του ν. 2664/1998, δεν διαβιβάζονται από το Γραφείο Κτηματογράφησης στην Επιτροπή προς κρίση, αλλά διεκπεραιώνονται από αυτό ως αιτήσεις διορθώσεως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξερω οτι μπορεις να κανεις...

Απλα αν εισαι μεσα στην επιτρεπτη αποκλιση δεν εισαι υποχρεωμενος να κανεις..

Δλδ και τιτλο προς μεταγραφη να πας στο κτηματολογιο, αν εισαι μεσα στο οριο της αποκλισης το μεταγραφουν κανονικα..

(μπορει να ειναι και 5μ κουνημενο, ή να μην ειναι καν σε ΕΓΣΑ, αλλα αυτοι το μεταγραφουν..)

Link to comment
Share on other sites

a.k.topo

η απόκλιση στο εμβαδό έχει να κάνει με την συμβατότητα του κτηματολογικού διαγράμματος του Εθνικού Κτηματολογίου και ενός διαγράμματος που συντάσσεται συνήθως με ακριβέστερες μεθόδους

όταν η διαφορά είναι μικρότερη της προβλεπόμενης τα διαγράμματα θεωρούνται συμβατά

κατα την γνώμη μου

1.απαιτείται επανεφαρμογή στο πεδίου των ορίων του γεωτεμαχίου όπως είναι καταχωρημένο στο Κτηματολόγιο, δεν αρκεί μόνο έλεγχος του εμβαδού αλλά και της θέσης

2.θα πρέπει να εξετάζεται αν δημιουργούνται προβλήματα με τα όρια των ομόρων

3.ο καθορισμός-αποδοχή απόκλισης έχει να κάνει με τις τεχνικές που εφαρμόζονται η πραγματικότητα όμως είναι μία και αυτή με οποιονδήποτε τρόπο κάποια στιγμή θα πρέπει να "απεικονίζεται" στο Εθνικό Κτηματολόγιο

4. Δεν βλέπω κανένα λόγο αν ιδιοκτήτης προσκομίζει τοπογραφικό διάγραμμα με όρια υλοποιημένα και με την σύμφωνη γνώμη των ομόρων ιδιοκτητών γιατί να μην γίνονται γεωμετρικές μεταβολές και για αποκλίσεις μικρότερες των καθορισμένων απο την σχετική νομοθεσία

πάντως σε σχέση με το ερώτημά σου συμβατότητα σε αυτή την περίπτωση πάντα θα υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Θεοχαρη γνωριζεις οτι πολλες φορες οι γεωμετρικες μεταβολες ΔΕΝ ειναι και το απλο πραμα στον κοσμο...

Εχω περιπτωση γηπεδου, που το εχω τσεκαρει με δικες μου μετρησεις 3 φορες..

Εχω εξαρτηθει και απο μπουλονι του ΟΚΧΕ και απο τριγωνομετρικο...

Στο κτηματολογιο το γηπεδο εχει ερκετα μεγαλη "στροφη"...δεν ξερω πως εγινε...

Η στροφη αυτη, παιρνει απο το δρομο 150τμ και τα δινει στην ιδιοκτησια μου..

Για να κανω γεωμετρικη μεταβολη πρεπει να διορθωσω τα δικα μου ορια, του δρομου, ολλων των ιδιοκτησιων που εχουν προσωπο στο δρομο αυτο, απο την απεναντι πλευρα και παει λεγοντας....

Πραγματικα δεν ξερω πως θα διορθωνοταν διαφορετικα...

Τη στιγμη που ειμαι μεσα στην ανεκτη αποκλιση δεν μπηκα καν στη διαδικασια, αλλα το τονισα πανω στο τοπογραφικο μου, οτι υπαρχει αυτη η διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Εαν κατα τη μεταβολη μπορεσεις και παρεις τις υπογραφες των διπλανων ιδιοκτητων οτι συμφωνουν (πανω στην ενσταση και με γνησιο της υπογραφης) τοτε η διαδικασια απλουστευει πολυ.Αν εχεις διορθωση οριου με δρομο ή αιγιαλό, τοτε πρεπει να γινει επιδοση με κλητηρα στην αντιστοιχη υπηρεσια. Αν απο πριν εχεις συννεονοηθει μαζι τους για τα ορια και επειδη εχουν το χρονικο περιθωριο των 15 ημερων να απαντησουν, παλι απλουστευουν τα πραγματα.Στη διαδικασια των υπογραφων βαζεις τους ιδιοκτητες να βρουν τους γειτονες και μετα τους εξηγεις την κατασταση.Ολη αυτη η ιστορισ εχει ενα κοστος.Εαν η αξια του ακινητου ειναι πολυ μικρη τοτε καμια φορα δε συμφερει (απο οικονομικης αποψης) να προχωρησει σε διορθωση ο ιδιοκτητης.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε terry

πράγματι δεν είναι απλή δουλειά

όμως σε αυτές τις περιπτώσεις γιατί είδους συμβατότητα μιλάμε?

και στη συνέχεια οι όμοροι θα πρέπει να λύσουν τα προβλήματα με τους δικούς τους όμορους κ.ο.κ

όπως έχουμε ξανασυζητήσει κάποια στιγμή οι ιδιώτες "ξαναπληρώνοντας" θα λύσουν τα γεωμετρικά προβλήματα του Εθνικού Κτηματολογίου, μετά απο αρκετά χρόνια βέβαια

Από την διάταξη του αρθρου 19 παρ2 του Ν.2664/1998 σε συνδυασμό με τις διατάξεις των άρθρων 6,18και 20α του ίδιου νόμου με τις οποίες προβλέπεται η διαδικασία διόρθωσης των γεωμετρικών στοιχείων των κτηματολογικών εγγραφών είτε με αμετάκλητη δικαστική απόφαση, είτε μα απόφαση του προισταμένου του κτηματολογικού γραφείου, προκύπτει ότι αν πρόκειται για διόρθωση γεωμετρικών στοιχείων που απαιτεί επίλυση ιδιοκτησιακής αμφισβήτησης η διόρθωση γίνεται με αμετάκλητη απόφαση του αρμόδιου πολιτικού δικαστηρίου,ενώ αν πρόκειται για διόρθωση γεωμετρικών στοιχείων (εμβαδόν,διαστάσεις,κορυφές,συντεταγμένες) πρέπει να τηρηθεί η προβλεπόμενη στη διάταξη αυτή (19 παρ2) διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

Για να δώσουμε μια απλή απάντηση στην αρχική ερώτηση:

Κανείς δε σε εμποδίζει να καταθέσεις ένσταση.

Από την άλλη δεν μπορεί κανείς να σου πεί κανείς με σιγουριά αν θα γίνει δεκτή ή όχι η ένσταση. Σε άλλες μελέτες ή κτηματολογικά γραφεία (ανάλογα το στάδιο που βρίσκεται το κτηματολόγιο σε κάθε περιοχή) απορρίπτονται ακριβώς επειδή η διαφορά είναι εντός ορίων (το οποίο σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης δεν έχει κανένα πρόβλημα στις συναλλαγές του. Σε άλλες θα γίνει δεκτή, ειδικά αν συμφωνούν και οι όμοροι.

Γενικά πάντως αν ζητείται μεγαλύτερο εμβαδό απορρίπτονται, προκειμένου να μην ξεκινήσουν διαδικασίες με τουε όμορους που μπορεί να μπλέξουν περισσότερο τη κατάσταση.

Και να μην γίνει η διόρθωση όμως όπως είπα δεν έχει κανένα πρόβλημα ο ιδιοκτήτης. Όλες οι συναλλαγές γίνονται με το τοπογραφικό που έχει στα χέρια του.

Link to comment
Share on other sites

Αγιος

Ξερεις σιγουρα οτι ελεγχεται και η θεση και το περιγραμμα της ιδιοκτησιας..???

Γτ μονο το εμβαδο δεν μου λεει κατι....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ελέγχεται παρόλο που υπάρχει στις προδιαγραφές η "ζώνη συμβατότητας". Είναι όπως στη δήλωση του μηχανικού που υπήρχε πρόβλεψη για αναφορά στην συμβατότητα της γεωμετρίας ή οποία τελικά δεν είναι υποχρεωτική.

Όσον αφορά τη θέση αν η διαφορά είναι σημαντική τότε υπάρχει επικοινωνία με τον ιδιώτη μηχανικό, για λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Α μπραβο...

Αντε λοιπον τωρα να εχει "στριψει" η ιδιοκτησια, να εχει κουνησει και 5μ και να εισαι μεσα στα ορια της αποκλισης του εμβαδου.....

 

Και σου λενε "Ντεν γκινεται διορτωση καρντια μου..".....

 

Στα λεω επειδη μου εχουν τυχει περιπτωσεις..

 

Και εχω και περιπτωσεις συναδελφων (ναι ναι ΑΤΜ, οχι ΠΜ κτλ) να σου λενε : "Με το κτηματολογια θα πας, σιγα μην κανεις διορθωση"...

Και η ιδιοκτησια να ειναι αλλου για αλλου....

 

Γενικα εχω δει οτι σε καποιες περιοχες εχει γινει καλη δουλεια, σε αλλες ειναι αστα να πανε...εξαρταται καθαρα απο το γραφειο που ειχε αναλαβει τη δουλεια..

 

ΥΓ Εγω στη δηλωση μου γραφω σχετικα με την αποκλιση, και γραφω και το εμβαδο που δινει το κτηματολογιο. Αν απαιτειται διορθωση, παλι το γραφω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.