Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

'Ενσταση προς το κτηματολόγιο


Recommended Posts

Ο συνάδελφος Δημήτρης σου απάντησε στις ερωτήσεις σου στο #65. Η συνεδρίαση γίνεται στο Ειρηνοδικείο Αθηνών, πίσω από τον Άρειο Πάγο, όχι στην Ευελπίδων. Εκεί θα πας για να δεις ημερομηνία, ώρα και αίθουσα που θα γίνει η εκδίκαση.

Όπως σου έχω γράψει επανειλημμένα πρέπει οπωσδήποτε να κοινοποιήσεις στους θιγόμενους με τους τρόπους που ελέχθησαν αλλιώς όσο δίκιο και να έχεις δε θα το βρεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι !

 

Μια ερώτηση και γω να κάνω ...

Μετά την 1η ανάρτηση (το '98-'99) μου έβγαλαν ένα κομμάτι (σε εκτός σχεδίου ~1.200τμ)  να διεκδοικείται απο το δημόσιο ... δεν του έδωσα σημασία και το 2008 βγήκε απόφαση της 2βθμιας επιτροπής οτι ανήκει οριστικά στο δημόσιο.

 

Έχω δικαίωμα ένστασης (στη 2βθμια επιτροπή ή με άλλο τρόπο) στο κτηματολόγιο για επανεξέταση ή πρέπει να προσφύγω δικαστικά ? (που δεν συμφέρει οικονομικά!)

 

Σας ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Μόνο δικαστικά.

Και συγγνώμη εκ των προτέρων για αυτό που θα γράψω αλλά γιατί δεν έδωσες σημασία? Προφανώς τώρα καταλαβαίνεις πόσο λάθος έκανες, εκτός και αν αυτή η ιδιοκτησία δεν έχει καμία αξία. (σίγουρα το 2008 βγήκε η απόφαση?)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ συνάδελφε για την απάντηση ...  +1

 

Καλά κάνεις και το λές αλλά όντως δεν έχει καμία αξία ... είναι στο πουθενά :)

Ναι η απόφαση είναι του 2008 ... πήρα το έγγραφο απο το κτηματολόγιο !

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπέρα.

Ζητώ τα φώτα των μεγαλυτέρων και εμπειροτέρων!

Έχω κάνει ένσταση στο κτηματολόγιο για το μοναδικό ακίνητο που έχω, επειδή το διεκδικεί το δημόσιο και περιμένω τη σειρά μου. Διαβάζοντας τα παραπάνω βλέπω ότι, πρέπει να κοινοποιήσω στο Υπουργείο Οικονομικών την ένσταση μου? ή όχι? υπάρχει κάποια διάταξη που το λέει? γιατί ο δικηγόρος μου χτυπιέται ότι άλλαξε η επίδοση ένστασης, δεν απαιτείται πια, κι ότι είναι πιο ενημερωμένος από τους περισσότερους δικηγόρους. Επειδή έχω αρχίσει να μην κοιμάμαι τα βράδια, μπορεί κάποιος να βοηθήσει? μήπως άλλαξε αν ο "αντίδικος" είναι το δημόσιο?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

αρθρο 7 ν. 2308/95

 

«9. Θέματα σχετικά με την υποβολή και εξέταση των ενστάσεων, τον τρόπο με τον οποίο
ενημερώνονται όσοι έχουν έννομο συμφέρον, καθώς και κάθε σχετικό ζήτημα τεχνικού και
λεπτομερειακού χαρακτήρα, ρυθμίζονται με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και
Κλιματικής Αλλαγής, η οποία δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Στην ως άνω
απόφαση ως τρόπος ενημέρωσης των ενδιαφερομένων για τον τόπο και το χρόνο συνεδρίασης της
Επιτροπής μπορεί να προβλέπεται η δημοσιοποίηση των σχετικών εκθεμάτων για τις συνεδριάσεις
της Επιτροπής στην ιστοσελίδα της εταιρείας «ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ», όπως αυτή
μετονομάζεται.

Σε κάθε περίπτωση, προϋπόθεση του παραδεκτού της ένστασης, όταν με αυτή
ζητείται από τον ενιστάμενο η αντικατάσταση (ο εκτοπισμός) από τους κτηματολογικούς πίνακες,
εν όλω ή εν μέρει, καταχωρισθέντος δικαιώματος άλλου προσώπου, αποτελεί η εκ μέρους του
ενισταμένου γνωστοποίηση με κάθε πρόσφορο τρόπο της ένστασης στον θιγόμενο.

 

ας ξαναδιαβασετε το αρθρο 7 του ν 2308/95

υγ

ακομα και εάν  δεν εχει γινει επιδοση, καιτοι απαιτειται, εχεις δικαιωμα να ζητησεις αναβολη  προς επιδοση...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ, Δημήτρη. Και για το νόμο και για το άμεσο της απάντησης.

Αυτό του έστειλα κι εγώ. Δε μου έχει απαντήσει. Χρήσιμη η αναβολή προς επίδοση. Δεν το ήξερα.

 

και πάλι ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Οδηγιες στο ΦΕΚ Β 502/2012

 

"2. Μέσα σε οκτώ ημέρες από την παράδοση στις Επιτροπές των φακέλων των ενστάσεων ο
Πρόεδρος της Επιτροπής ορίζει τον τόπο συνεδριάσεων καθώς και το χρόνο εξέτασης του κάθε
πινακίου ξεχωριστά και τοιχοκολλά τα πινάκια, τα οποία περιέχουν πρόσκληση για την παράσταση
των ενιστάμενων στη συζήτηση, με μνεία του τόπου και του χρόνου της συζήτησης των
ενστάσεων. Η τοιχοκόλληση των πινακίων αυτών γίνεται στον χώρο συνεδρίασης κάθε Επιτροπής,
στο δημοτικό ή κοινοτικό κατάστημα της υπό κτηματογράφηση περιοχής, καθώς και στο οικείο
γραφείο κτηματογράφησης. Η τοιχοκόλληση γίνεται δώδεκα τουλάχιστον ημέρες πριν από την
οικεία συνεδρίαση και επέχει θέση κλητεύσεως των ενιστάμενων στους οποίους αφορά. Ο
γραμματέας μπορεί κατ` εντολή της Επιτροπής να ειδοποιεί τους ενιστάμενους και με κάθε άλλο
πρόσφορο μέσο για τον τόπο και χρόνο συζήτησης της ενστάσεως τους. Η Επιτροπή δια του
γραμματέως της, δέκα τουλάχιστον ημέρες πριν από τη συνεδρίαση, καλεί να παραστούν στη
συζήτηση των ενστάσεων όσους έχουν έννομο συμφέρον. Η κατά τα ως άνω κλήτευση των
εχόντων έννομο συμφέρον ή των νομίμως διορισμένων αντικλήτων τους, γίνεται και με αποστολή
τηλεομοιότυπου (fax) ή αποστολή ηλεκτρονικού μηνύματος (e-mail) και βεβαιώνεται από το
γραμματέα με ενυπόγραφη και χρονολογημένη σημείωση κάτω από το έγγραφο της ενστάσεως.

Η υποχρέωση αυτή της Επιτροπής είναι ανεξάρτητη της προβλεπόμενης στην παρ. 9 του άρθρου 7
υποχρέωσης του ενισταμενου να κοινοποιεί την ένσταση στον θιγόμενο. Οι θιγόμενοι έχουν και
αυτοτελώς δικαίωμα παρεμβάσεως που ασκείται και με προφορική δήλωση κατά τη συζήτηση."

 

 

Και επειδη εχεις αντιδικο το Δημοσιο, η σωστη τακτικη  ειναι μια επισκεψη και  ερωτημα στο αρμοδιο τμημα της Δημοσιων κτηματων οτι ελαβαν γνωση...

Θα σου πουν και αν ειναι  ετοιμοι κι αν θα συζητησουν ή αν θα ζητησουν αυτοι αναβολη.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

καλησπέρα σε όλους,

έχω μια περίπτωση που ο ιδιοκτήτης θέλει να υποβάλει ένσταση στο Κτηματολόγιο γιατί στα χαρτιά που έλαβε από την ανάρτηση (Δήμος Αθηναίων) το οικόπεδο δεν απεικονίζεται σωστά. Το τοπογραφικό διάγραμμα σε αυτην την περίπτωση τι προδιαγραφές έχει;  Φαντάζομαι δεν ακολουθεί το Διάγραμμα Γεωμετρικών Μεταβολών που κάνουμε στην περίπτωση που έχουμε λειτουργούν κτηματολόγιο. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Panos80 said:

καλησπέρα σε όλους,

 

Καλημέρα!Όχι,στην προσωρινή ανάρτηση (διαδικασία ενστάσεων) δεν κάνουμε γεωμετρική μεταβολή.Αποτυπώνουμε σωστά όλο το οικόπεδο με τα επ' αυτού κτίσματα και προσκομίζουμε ένα σωστό Τ.Δ. μαζί με την έντυπη ένσταση για διόρθωση των ορίων του οικοπέδου.Δηλαδή,αυτό που έχεις να προσκομίσεις είναι το σωστό Τ.Δ. του οικοπέδου,ώστε η επιτροπή να αποφασίσει βάσει των στοιχείων της κτηματογράφησης ότι πρέπει αυτό να ληφθεί υπόψιν για να διορθωθούν τα όρια.Εάν δεν γίνει δεκτή η ένσταση,τότε δυστυχώς στην επόμενη φάση (μετά την οριστική ανάρτηση) ο πελάτης θα αναγκαστεί να προβεί σε γεωμετρική μεταβολή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.