Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχετικά με έγκριση Δασαρχείου


DimXyp

Recommended Posts

Δηλαδή αν κάποιος έχει τίτλο για 8 στρέμματα ας καταθέσει τοπογραφικό για έκδοση άδειας αποτυπώνοντας μόνο τα 4 στρέμματα, αφού και έτσι οικοδομεί.

Αν μια ιδιοκτησία εντός σχεδίου χωρίς ΠΕ έχει υπεριπλάσιο εμβαδό από την αρτιότητα να υπολογιστούν εισφορές μόνο για ένα τμήμα της ιδιοκτησίας αφού θα απομείνει άρτιο οικόπεδο.

Εξήγησε το αυτό με τους τμηματικούς χαρακτηρισμούς είναι ενδιαφέρον. Μήπως υπήρχαν περισσότεροι του ενός τίτλοι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ίσως δεν έγινα κατανοητός

(μιλάω για άποψη-γνώμη τι θα έπρεπε να γίνεται κατά τη γνώμη μου και όχι τι ορίζεται από τη νομοθεσία)

 

αυτό για την πε ας το αφήσουμε αγιε είναι πιο μπερδεμένο

 

λοιπόν κάποτε είχα ένα πελάτη ο οποίος είχε αγοράσει έκταση 500 στρεμμάτων

οι αρχικές ιδιοκτησίες ήταν περίπου 10-15

ήθελε να κάνει μια επένδυση μαζί με τους προηγούμενους ιδιοκτήτες

αλλά δεν μας νοιάζει αυτό

η συμφωνία τους ήταν ανάλογα με το τι εκμεταλλεύσιμο είχε ο καθένας θα συμμετείχε και στην επένδυση

 

μέσα στην συνολική έκταση υπήρχαν δασικά τμήματα, το ξέραμε, δεν μας απασχολούσε και δεν προσπαθήσαμε το "κρύψουμε"

 

ο χαρακτηρισμός έγινε για κάθε μία από τις προηγούμενες ιδιοκτησίες τμηματικά

και όχι για την ενιαία

 

ελπίζω να έγινα κατανοητός

Link to comment
Share on other sites

Απορια: Στο διαγραμμα καλυψης τι επιτρεπομενη δομηση θα βαλεις για να κανεις τους ελεγχους , αφου θα εχεις ενα ολοκληρωμενο γηπεδο των 12 στρ.Μονο για τα 5,5 στρ.Πως γινεται αυτο? Ο χαρακτηρισμος και των υπολοιπων θα σου δωσει την πραγματικη επιτρεπομενη δομηση και οχι την υποτιθεμενη.

Link to comment
Share on other sites

οι αρχικές ιδιοκτησίες ήταν περίπου 10-15

 

Άρα συμφωνείς απόλυτα μαζί μου. Χαρακτηρισμός για κάθε ιδιοκτησία ξεχωριστά σύμφωνα με τους τίτλους τους γιατί προφανώς για κάθε ιδιοκτησία υπήρχε συμβόλαιο αγοραπωλησίας.

Link to comment
Share on other sites

αυτό βάσει ποιου νόμου προκύπτει?

σε ρωτάω γιατί ποτέ δεν μου το έχουν ζητήσει

 

και γιατί μόνο στην κατάτμηση και όχι σε οποιαδήποτε αγοραπωλησία?

 

Ισχύει για οποιαδήποτε αγοραπωλησία και είναι καθαρά θέμα δυνατότητας αξιοποίησης ενός ακινήτου. Εξάλλου όλες οι αγορές δεν γίνονται με προοπτική οικοδομικής εκμετάλλευσης ; Δεν πρέπει ο αγοραστής να ξέρει τι αγοράζει και ο Μηχανικός του να τον συμβουλέψει σωστά ; Τι να το κάνει το δάσος ;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μια αμφιβολία, μπορείς να μου πεις στο τοπογραφικό που κατατέθηκε στο Δασαρχείο αν έδειχνε όλη την ιδιοκτησία ή μόνο τα 5.5στρ;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Για την έκδοση Ο.Α εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων απαιτείται έκριση Δασαρχείου;

Στο poleodomia.gov.gr όταν κοιτάω τα απαραίτητα για τον έλεγχο πληρότητας φακέλου, στην επιλογή Οικισμοι>2000 αναφέρει και το Δασαρχείο, ενώ στην επιλογή Εντός Οικισμού δεν αναφέρει Δασαρχείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημέρα! Εγώ έχω ένα αγροτεμάχιο (4,2 στρέμματα εκτός σχεδίου) που μόλις έγινε η αγοραπωλησία. Είχα πάρει τις εγκρίσεις απο Αρχαιολογία και Δασαρχείο (τελεσιδικία) με τοπογραφικό στο οποίο αναγράφεται ο παλιός ιδιοκτήτης. Τώρα θέλουμε να καταθέσουμε για Έγκριση Δόμησης. Ξέρει κανείς να μου πει αν πρέπει να παω στις υπηρεσίες και να ξανακάνω τη διαδικασία, με τοπογραφικό που θα αναγράφεται ο νέος ιδιοκτήτης? Ή εφόσον κατατίθενται οι τίτλοι ιδιοκτησίας για την Εγκριση και φαίνεται ο παλιός ιδιοκτήτης, δεν χρειάζεται? Ελπίζω να έγινα κατανοητή (Είμαι νέα μηχανικός και νέα στο forum). Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το Δασαρχειο, σου εξαρκει  το πιστοποιητικο τελεσιδικιας της πραξης χαρακτηρισμου

 

προφανως και με την αρχαιολογια το ιδιο θα συμβαινει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.