Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

καταρχην...το - δεν το εβαλα εγω...!

πάμε παρακάτω!

 

αρα λες οτι παμε με απλη ενημερωση αλλαγης χρήσης του αρθ 5 παρ 2.

αν δεν επηρεάζεις τις παραμέτρους του 1.

εδω μιλάμε μεχρι στιγμής οτι αλλάζει η μια παράμετρος που ειναι οι θεσεις στάθμευσης καθως ο χωρος οταν εγινε δεν εγινε υπολογισμός για θεσεις στάθμευσης! αρα πας με αδεια !

δεν θα καθησω στο συνάδλεφο να υπλογισω τι κουζινα θα κανει και τι λουτρα θα εχει για να του πω εγω τι θα κανει....εσυ επιμενεις οτι στο κατάστημα του δεν θελει αδεια γιατι μαλλον το ξερεις...εγω επιασα την περίπτωση οτι θελει αλλαγη και του προτεινα μια λυση...

μαλλον αλλος πρεπει  να διαβασει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άδεια έτους 1979, ισόγεια καταστήματα και 3 γραφεία στον όροφο.

Τα 3 γραφεία συνενώθηκαν σε ένα πολύ παλαιότερα (χωρίς έκδοση άδειας οικοδομής). Κάποιος ενδιαφέρετε να το μισθώσει με σκοπό να το λειτουργήσει σαν μπαρ.

Χρειάζεται να γίνει ρύθμιση ή έκδοση άδειας δόμησης για την αλλαγή της χρήσης;    

Χρειάζεται να γίνει ρύθμιση ή έκδοση άδειας δόμησης για την συνένωση των τριών διαφορετικών ιδιοκτησιών;   

Τι άλλο πρέπει αν προσέξω ώστε να είμαι βέβαιος για τη δυνατή λειτουργία της χρήσης πριν τη μίσθωση;

Ευχαριστώ.  

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια δεν μπορείς να κάνεις τώρα (υποτίθεται ότι ο ν.4178/13 είναι για μέχρι τον Ιούλιο του '11).

 

Θα χρειαστεί κάποια τακτοποίηση για τις αυθαίρετες συνενώσεις καθώς και για όποια άλλη πιθανή αυθαιρεσία υπάρχει...άλλωστε λογικά θα χρειαστεί και βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης.

 

Καινούργια πυροπροστασία, πιθανόν wc αμέα.

 

Με βάση τα παραπάνω και αν έχεις εκτεταμένες επεμβάσεις και στα η/μ και το κτίριο είναι ειδικό ίσως χρειάζεται κανονική άδεια δόμησης και όχι μικρής κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια μπορώ να κάνω αν απαιτείται από τη διαδικασία γιατί μισθώθηκε το ακίνητο και λειτούργησε ως μπαρ για ένα μικρό διάστημα (πολύ underground) λογικά χωρίς άδεια λειτουργίας.

Το ερώτημα είναι αν απαιτείται για ωφέλιμο χώρο κάτω των 100 τ.μ. η αλλαγή από κύρια σε κύρια.

Αν ναι η νέα χρήση πρέπει να είναι κατάστημα ή ειδικά καφενείο (ή κάτι άλλο);  

 

Για τις συνενώσεις ΟΚ, κατανοητό. 

 

Πυροπροστασία... βγαίνει η μελέτη για μπαρ σε όροφο χωρίς δεύτερη έξοδο; 

Link to comment
Share on other sites

Για την συνένωση των γραφείων ψάχτο μήπως γίνεται και με ΕΕΜΚ. Ρώτα πολεοδομία. 

 

Για την αλλαγή χρήσης τα έγραψα πιο πάνω. Ελέγχεις με άρθρο 5 του ΝΟΚ. 4 παράγοντες είναι. Η νέα χρήση θα είναι Συνάθροισης Κοινού. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ισόγειο εμπορικό κατάστημα πρόκειται να λειτουργήσει, σε ένα τμήμα αυτού, ΚΥΕ παροχής υπηρεσιών. Το κατάστημα επικοινωνεί με εσωτερική κλίμακα με το υπόγειο, με τη σκάλα όμως να είναι σε άλλη θέση απ' ότι στην εγκεκριμένη κάτοψη. Στο τμήμα που θα διαμορφωθεί το κυε παροχής υπηρεσιών, βρίσκεται και η σκάλα βάσει εγκεκριμένης κάτοψης. Μπορώ να βεβαιώσω ότι ο χώρος όπου θα λάβει χώρα το κυε παρ. υπηρ. ''πληροί τις τις κτιριολογικές προϋποθέσεις και υποχρεώσεις που ορίζονται στην ισχύουσα νομοθεσία, οι προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης σύμφωνα με τον Οικοδομικό Κανονισμό και τον Κτιριοδομικό Κανονισμό και οι προϋποθέσεις του Κανονισμού Πυροπροστασίας'' ?? 'Η θέλει κάποια δήλωση στον 4178 πρώτα?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω κάποιες απορίες σε σχέση με την άδεια ίδρυσης και λειτουργίας στην περίπτωση «Πώληση τυποποιημένων παγωτών, αναψυκτικών,ποτών, ειδών σοκολατοποιίας, μπισκοτοποιίας κλπ σε εμπορικά καταστήματα».


Απ' ότι έχω καταλάβει σε αυτήν την περίπτωση:


α)δεν απαιτείται προέγκριση


β) δεν απαιτείται παράβολο


Βασικά λέει ότι απαιτείται ΜΟΝΟ υπ.δήλωση ιδιοκτήτη και όχι εποπτεύοντος μηχανικού. Άρα εγώ κάνω κανονικά όλες τις κατόψεις, τομές, με βεβαίωση κυριας χρήσης διαμορφώνω  wc, προθάλαμο και αποχωρητήριο (ή μήπως δεν απαιτούνται?), κάνω πυρασφάλεια κανονικά?


Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.