Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Πρόκειται να μισθωθούν 5 μικρά καταστήματα, όλα ισόγεια (δεν υπάρχει όροφος), με σύσταση οριζοντίων, προ του 55. Όλα έχουν είσοδο μόνο από τον κοινόχρηστο δρόμο.

Μπορεί να εκδοθεί άδεια λειτουργίας καφέ - μπαρ δεδομένου πως οι χώροι δεν επικοινωνούν μεταξύ τους;

 

Ευχαριστώ.  

 

 

Αν η αυθαίρετη κατασκευή έγινε πριν το 2011 μπορεί να μπει στον 4178.

 

Διαφορετικά ας ρωτήσει στην Πολεοδομία "διακριτικά" για να δει πόσο είναι το πρόστιμο, μην τους έρθει κανένα εγκεφαλικό.

 

Αν δεν έχει γίνει η αυθαιρεσία ακόμη, εκδίδει οικοδομική άδεια διαχωρισμού (τόσο ηλίθιος ήταν ο νομοθέτης που η συνένωση γίνεται με μικρής κλίμακας, ο διαχωρισμός με οικοδομική άδεια σε 2 φάσεις -έγκριση δόμησης+άδεια δόμησης- και εξαρτημένο τοπογραφικό). 

 

 

ΝΟΚ 23/5

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε θέλω να τα συνενώσω αλλά ακόμη και έτσι να γίνει, τα W.C. με το μπαρ - κουζίνα δεν είναι στο ίδιο κτίριο...

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας,

το 23/5 μιλαει για συνενωσεις μεταξυ και διαφορετικων κτιριων ή  μεταξυ διαφορετικων ΟΙ στο  ιδιο κτιριο...

 

αλλά,  αν δεν θες να τα συνενωσεις...

ειναι ενα θεμα του πώς θα παρεις αδεια για 5 ξεχωριστα  καταστηματα προς  ασκηση "μιας" επιχειρησης ΥΕ

Πιθανον να γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως γίνεται. Θα διαβάσεις τον υγειονομικό κανονισμό (νομίζω πως έχει πληροφορίες για τις εξαιρέσεις όπου το wc είναι σε άλλο κτίριο). Θα κάνεις μια προμελέτη και θα ρωτήσεις και πολεοδομία και στον δήμο.

Link to comment
Share on other sites

Για να τα κάνεις 5+1 μάλλον πρέπει να κλείσεις με 2 πόρτες τον κοιν/στο διάδρομο

 

Αν θες το 1 +wc πιστεύω ότι γίνεται

(τουλάχιστο ο Π.Κανονισμός το επέτρεπε στα χωριά ακόμη και an "βρεχόσουν" για να πας στο wc )

 

ενώ στην περίπτωσή σου είναι τουλάχιστο  "στεγασμένος"

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

στην Κατηγορία IV της Υγειονομικής Διατάξεως Υ1γ Γ.Π ΟΙΚ 96967 (ΦΕΚ Β 2718/2012) η νέα Συγκυβέρνηση Σύριζα-Ανέλ με νέα Εγκύκλιο εισάγει ένα νέο ΚΥΕ:

 

το "ΜΕΖΕΟΠΩΛΕΙΟ"

 

Θα είναι, δε, υποχρεωτική η ανάρτηση ενδεικτικού βέλους κατευθύνσεως προς τα Αποχωρητήρια (WC) που θα αναγράφει "ΠΡΟΣ ΕΛΑΦΡΥΝΣΗ ΣΤΕΑΤΟΠΥΓΙΚΟΥ ΥΠΟΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ"

Edited by Antiermitianos
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητοι συναδελφοι καλημερα και απο εμενα.

θελω και γω τα φωτα σας διοτι ειμαι νεα σε ΚΥΕ. Προκειται για καταστημα παρασκευης και πωλησης παγωτου - σε περαστικους και καθημενους.

Το εν λογω καταστημα ειναι ενετικης αρχιτεκτονικης, καταγεγραμενο στην οικεια αρχαιολογια, χωρις φυσικα σχεδια (δηλ το προ του 55 δεν το αμφισβητουμε).

Η χρηση του μεχρι πριν λιγα χρονια ηταν εμπορικο καταστημα, ραφειο, και ποιος ξερει τι πρωτυτερα.. ποτε ομως ΚΥΕ. Χρειαζεται αλλαγη χρησης απο πολεοδομια; Εφοσον δεν υπηρξε ποτε αδεια, ως ενετικο δεν ξερω τι χρηση ειχε και ηταν παντοτε καταστημα; Με καλυπτει μικρης κλιμακας για τις εργασιες μου; (ηλεκτρικα, υδραυλικα, γυψοσανισα για διαχωρισμο παρασκευαστηριου, αλλαγη θεσης wc ενα μετρο, βαψιμο κλπ, αλλαγη βιτρινας με απαιτηση αρχαιολογιας για να γινει ταμπλαδωτη οπως επιβαλλεται στην παλαια πολη χανιων. Η αρχαιολογια θα μου εγκρινει τις εργασιες. Η πολεοδομια τι απαιτησεις εχει; Μπορω να βγαλω βεβαιωση κυριας χρησης γιατι πληροι πρρουποθεσεις αλλα τι γινεται με την αλλαγη χρησης;

Το καταστημα διεθετε wc αλλα φυσικα δεν υπαρχει σχεδιο γι αυτο κ επισης ενω εγιναν οι εγκαταστασεις σεν προχωρησε ποτε η συνδεση με την οικεια ευδαπ.Επιπλεον η θεση του wc μετακινειται απο την υπαρχουσα.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδερφοι. Και εγώ νέος εάμαι και θέλω και εγώ να ρωτήσω κατι.

Κατάστημα προ του 55 (στην άδεια κατάστημα) από τότε χρησιμοποιήθηκε κατά επανάληψη ως ΚΥΕ και πριν από το ‘89 οπός. Τελευταία χρήση ήταν οβελιστήριο και ακριβός το ίδιο πρόκειται, χωρίς αλλαγές, να γίνει.

Α) Δίνω βεβαίωση κυρίας χρίσεις καταστήματος υγιεινού ενδιαφέροντος, η παίρνω από την πολεοδομίας καταστήματος υγιεινού ενδιαφέροντος, η παίρνω από την πολεοδομία;

 

Β) Υπάρχουν σχέδια πριν το ‘55 και βεβαία έχουν γίνει μικρές τροποποιήσεις σε σχέσεις με τα αρχικά, οπός εσωτερικές διαρρυθμίσεις και πρόσοψη. Χρειάζεται τακτοποιήσαμε 4178;

 

Γ) Η καμινάδα θέλει άδεια δόμισεις;

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Edited by kartassio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.