Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Μετά από συζητήσεις με συναδέλφους, φτάνουν στ' αυτιά μου τρελλές περιπτώσεις!!!

 

Εχω την εντύπωση ότι έχει καταργηθεί η ανάγκη έκδοσης άδειας αλλαγής χρήσης από Κατάστημα σε Κατάστημα Υ.Ε. , κάνω λάθος;;;

 

Πάντως σε συνάδελφο του είπαν πως όχι!

 

Επίσης, αν πάς με άδεια, αν δηλαδή πρέπει να βγάλεις άδεια για ΚΥΕ, πας με ΝΟΚ, δηλαδή με εξαρτημένο τοπογραφικό... και το πιο τρελλό (!!!!!!) ότι μάλλον θα χρειαστεί και ελεγκτής δόμησης!!!!

 

Το τελευταίο μάλλον είναι μεγάλη μπαρούφα και το μεταφέρω με πάσα επιφύλαξη...

 

Αλλά είναι ποτέ δυνατόν να ισχύει η ανάγκη αδείας αλλαγής χρήσης;;;

 

 

@ilias_diamantis : Γράφεις σε προηγούμενη σελίδα για το αν η Ο.Α. είναι προ '89... μου λές τί ακριβώς αλλάζει;

Και τα δύο μου είναι παλιά αλλά επειδή έρχεται και καινούργιο κατάστημα, θα ηθελα να ξέρω... Ευχαριστώ.

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα !

 

αυτο αφορα καταστηματα καφέ-αναψυκτήρια-εστιατορια κτλ .

 

αν η αδεια έχει εκδοθεί πριν τον Φεβρουάριο του 1989 πας με την 3/81.

 

αν ειναι μετα πας με την 71/88.

 

για τα υπολοιπα εχω μια μικρη επιφύλαξη γιατί εμενα μου τυχαινουν συνηθως παλια μαγαζια .

 

με την 71/88 :

 

αν το καταστημα έχει <50 θεωρητικο πλυθησμο ( ωφέλιμη επιφανεια / 1.1 ΟΧΙ 1.4 ) γίνεται υποδειξη μέτρων . εσύ απλα κανεις μια κάτοψη.

 

αν το καταστημα έχει >50 θεωρητικο πλυθησμο τοτε πας παθητική , ενεργητική ( αν δεν υπάρχουν ηδη στην πυροσβεστική ) και καταθετεις υπευθυνες δηλώσεις.

 

την τελευταια φορα που τσεκαρα ζητουσαν από την πυρό αλλαγη χρησης σε περιπτωσεις που η οικοδομικη αδεια εγραφε ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ και ο θεωρητικος πλυθησμος έβγαινε >50 .

 

ελπιζω να βοηθησα .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα,

κατω απο το σπιτι μου εχω μια αποθηκη 92 τετραγωνικων,μαζι με την γυναικα μου ειπαμε να το κανουμε μια αποθηκη χαρτικων-απορριπαντικων-ειδη οικιακης χρησης αλλα μιας και θα μπουμε στην διαδικασια ειπαμε να βγαλουμε αδεια ΥΕ ωστε να βαλουμε και τροφιμα,ποτα μεσα και να γινει mini market εαν ολα πανε καλα,πηγαμε σε μηχανικο ωστε να βγαλουμε αδεια!σημερα μας φωναξε και μας ειπε τι θα πουλαμε μεσα γιατι πρεπει λεει να τα δηλωσει.μας εδειξε λοιπον τις παρακατω κατηγοριες, ειδη παντοπωλειου,ειδη καθαρισμου,ειδη ποτων,ειδη καλλυντικων,ειδη τροφιμωνκτλ.και οτι για καθε μια κατηγορια χρειαζονται 20τμ,ειχε μαλιστα ενα νομο μπροστα του που τα διαβαζε!!και οτι δεν φτανουν τα τετραγωνικα της αποθηκης για ολες τις κατηγοριες και οτι πρεπει να διαλεξω 4 κατηγοριες απο αυτες!επισης ειπε οτι χρειαζονται δυο τουαλετες και δυο πορτες!μια εισοδου και μια εξοδου.

ισχυουν αυτα που μου λεει?δυστηχως στην περιοχη ειναι ο μοναδικος μηχανικος και δεν μπορω να παρω αλλη γνωμη και γι αυτο ζηταω την βοηθεια σας.

επισης να υποθεσω χρειαζεται αλλαγη χρησης? απο αποθηκη σε καταστημα?

στην περιοχη υπαρχουν mini market-γενικο εμποριου καταστηματα τα οποια ειναι μικροτερα απο το δικο μου χωρο και πουλανε τα παντα,μεχρι και κατεψυγμενα κρεατα,τυχια,λαχανικα κτλ!

καθε απαντηση θα με βοηθησει να βγαλω ακρη πιστευω!

 

υ.γ η περιοχη που θα γινει το καταστημα ειναι κατω των 2000 κατοικων.

Edited by dimitris28
Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με την νεα υγειονομικη διάταξη ΦΕΚ 2718Β 08-10-2012 οι κατηγοριες που αναφερεις παυουν να υφίστανται και υπάρχει μονο μια κατηγορια : επιχειρήσεις λιανικου χοντρικου εμποριου.

 

το πως ακριβως θα εφαρμοστεί η ΝΥΔ δεν το ξερουμε ακομα θα πρέπει να συμβουλευτεις την τοπικη διευθυνση υγειηνης. δηλαδη θα πεις θελω να πουλαω αυτα και αυτα και θα σου πουν τι μπορεις να βαλεις και πως θα το στήσεις.

 

ακομα και αν εφαρμοσεις τα παλια δεν θες 20 τμ ανα ειδος αλλα 15 τμ .

επισης δεν θες 2 τουαλέτες . θες μια τουαλετα με προθάλαμο.

δυο πορτες ? δυο πορτες εχει η ζωη , αλλα το κατάστημα σου μάλλον χρειαζεται μια :)

 

αλλαγη χρήσης . αν τα αρχιτεκτονικα γραφουν αποθήκη , τοτε μαλλον θα χρειαστεις αλλαγη χρήσης.

 

αυτα τα ολιγα .

 

ελπιζω να βοηθησα .

Edited by ilias_diamantis
Link to comment
Share on other sites

δυο πορτες ? δυο πορτες εχει η ζωη , αλλα το κατάστημα σου μάλλον χρειαζεται μια :)

 

Η δεύτερη πόρτα είναι αναγκαία, πρέπει να παραμένει μυστική και χρησιμεύει στο να δραπετεύεις όταν καραδοκούν απ' έξω οι προμηθευτές!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι έχει καταργηθεί η ανάγκη έκδοσης άδειας αλλαγής χρήσης από Κατάστημα σε Κατάστημα Υ.Ε. , κάνω λάθος;;;

Σύμφωνα με το έγγραφο της Δ.Ο.Κ.Κ.Β’ 8231/15.02.2012 υπάρχει ανάγκη έκδοση άδειας.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ .

 

Η ΔΟΚΚ αναφέρεται στον ΓΟΚ/85 που πλέον δεν ισχύει .

 

Ο ΝΟΚ αναφέρει ότι δεν απαιτείται άδεια αλλαγής χρήσης , αν δεν είναι δυσμενέστερα τα φορτία και οι αρχικές μελέτες της άδειας , κάλυπταν την συγκεκριμένη χρήση .

 

Επίσης η έννοια υγειονομικού ενδιαφέροντος , δεν υπάρχει στον ΓΟΚ , ενώ υγειονομικού ενδιαφέροντος είναι και τα κουρεία - κομμωτήρια που είναι καταστήματα .

 

Γενικά το ότι υπάρχει αντίφαση το γνωρίζει η ΔΟΚΚ όπως μου είπαν και σε χρόνια σε καιρούς θα βγάλει εγκύκλιο , αφού τελειώσει πρώτα με τα βασικά .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.