Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Τα ξηροκαρπάδικα ανήκουν σε κάποια απο τις κατηγορίες του παραρτήματος που αναφέρονται στον παραπάνω οδηγό?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή χρονιά, και μία θετική ψήφο στον ssouanis! Εντυπωσιακό το ότι το link είναι από Κύπρο!Πού να το βρεις εδώ!

Σήμερα χρειάστηκε να τα ψάξω πρώτη φορά τα νέα δεδομένα. Ως συνήθως, το Κράτος μας εκπλήσσει με την νέα ΥΑ.

Εν ολίγοις, καταργούνται οι υπολογισμοί και τα λοιπά απαρχαιωμένα, αλλά ΕΞΑΡΤΩΜΑΣΤΕ ΠΑΛΙ -ίσως και περισσότερο- από την αυτοψία του Υγειονομικού.

Να τους χαιρόμαστε και πάλι.

Ελπίζω όταν θα χρειαστεί να κάνω τον πρώτο φάκελο για άδεια λειτουργίας σε κανα δίμηνο να έχει ξεκαθαρίσει το πράγμα λίγο, γιατί σήμερα αν μιλήσεις με υπάλληλο Υγειον. και του πεις για HAACP, θα σε κοιτάξει ...συγκαταβατικά και θα σου πει ..και του Χρόνου.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά.

Για προέγκριση ΚΥΕ που εκδόθηκε από το Δήμο με την παλιά υγειονομική διάταξη (με τα τ.μ.) τώρα η Περιφέρεια για την άδεια λειτουργίας ζητά κάτι κουφά για αλλαγή χρήσης και αεροφωτογραφίες του στρατού. Να διευκρινήσω, ότι επειδή δεν συμπλήρωνα τα ελάχιστα τετραγωνικά, προσθέσαμε και τον επάνω όροφο για βοηθητικούς χώρους και extra γούρνα, ο οποίος όροφος χρειάζεται την αλλαγή χρήσης. Πλέον, με τη νέα υγειονομική διάταξη θέλω να μην συμπεριλάβω τον πάνω όροφο για να γλιτώσω την αλλαγή χρήσης. Γίνεται ή πρέπει να ξαναπάρω προέγκριση, δλδ όλη τη διαδικασία από την αρχή. Οι υπηρεσίες δεν γνωρίζουν και δεν μπορούν να συνενοηθούν. Ακούω τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

απο το να προσπαθησεις να βγαλεις ακρη με υπηρεσιες και να τους πεισεις να λαβουν υπόψη την παλια προεγκριση , βγαλε μια καινουργια . λιγοτερο κοπο θα κανεις .

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι έχει καταργηθεί η ανάγκη έκδοσης άδειας αλλαγής χρήσης από Κατάστημα σε Κατάστημα Υ.Ε. , κάνω λάθος;;;

 

Μετά την έκδοση του τεύχους οδηγιών για τον ΝΟΚ συνεχίζει να ισχύει ότι και πριν αυτόν.

Άρθρο 5 παράγραφος 2. (του τεύχος οδηγιών)

Επισημαίνεται ότι όταν στα σχέδια της οικοδομικής αδείας αναγράφεται η χρήση «κατάστημα», η

χρήση αφορά στις εμπορικές επιχειρήσεις, ενώ οι λοιπές χρήσεις υγειονομικού ενδιαφέροντος δεν

θεωρούνται «καταστήματα», λόγω του ότι η άδεια δόμησης εκδίδεται με άλλες προϋποθέσεις.

Σημειώνεται ότι τα εμπορικά καταστήματα και τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος

(αναψυκτήρια, εστιατόρια κ.λ.π) αποτελούν διακριτές κατηγορίες χρήσεων, σύμφωνα με το άρθρο 1

παρ. Β του Π. Δ/τος 23.2/6.3.1987 (ΦΕΚ 166/Δ΄/87) και του «Κτιριοδομικού Κανονισμού»(ΦΕΚ

59/Δ΄/3-2-89). Επομένως απαιτείται άδεια δόμησης για την αλλαγή χρήσης «καταστήματος» σε

κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (πχ. εστιατόριο – αναψυκτήριο).

Edited by ssouanis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aυτό σημαίνει ότι θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα με αυτές τις άδειες , αφού θα πρέπει πλέον να ελέγχουμε την νομιμότητα όλου του κτίσματος , γιατί το ίδιο είναι υποχρεωμένος να κάνει και ο ελεγκτής δόμησης που θα έρθει μετά .

 

Εχουμε να δούμε ιστορίες ......

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει σωστά διαβάζοντας τα παραπάνω - αν όχι διορθώστε με παρακάλω - πλέον ο χώρος που είναι χαρακτηρισμένος ως κατάστημα δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος.

 

Ρωτώ γιατί ενδιαφέρομαι να ανοίξω ένα παντοπωλείο και έχω βρει χώρο ο οποίος είναι κατάστημα αλλά είμαι ιδιαίτερα αγχωμένος με την όλη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα!

εχω πελατη που θελει να νοικιασει καταστημα με αδεια οικοδομης του 1973

και θελει να το κανει ζαχαροπλαστειο να πουλαει γλυκα. (πρατηριο)

Προφανως θελει αλλαγη χρησης σε ΚΥΕ.

Ωστοσο το WC ειναι στον υπογειο χωρο του καταστηματος αλλα δυστυχως δε φαινεται στα σχεδια της πολεοδομιας.

Γνωριζετε αν θα εχω καποιο προβλημα και πως προσπερνατε?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.