Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


ilias

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την έκδοσης Άδειας μικρής κλίμακας είναι:

 

1. Αίτηση ιδιοκτήτη

2. Αίτηση έντυπο για τις εργασίες που καλύπτονται.

3. Τεχνική αιτιολογημένη έκθεση.

4. Αντίγραφο Οικοδομικής Αδείας.

5. Τίτλος κυριότητας

6. Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 εάν το κτίσμα είναι προ του '55.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Ηλία ξέχασες τον τίτλο κυριότητας (πχ συμβόλαιο αγοράς) στα απαραίτητα δικαιολογητικά.

 

Ευχαριστώ Gousgounis, προστέθηκε!

ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ilias, " επισκευές όψεων και εσωτερικών ή εξωτερικών επιχρισμάτων και επισκευή ή αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων, χωρίς χρήση ικριωμάτων" , περιλαμβάνεται στης μικρής κλίμακας?

Link to comment
Share on other sites

Περιλαμβάνεται με βάση την Αποφ. 5219/04 (Φ.Ε.Κ. 114/Δ/17-02-04).

 

Μόλις βρω λίγο χρόνο θα συμπληρώσω και το πρώτο μήνυμά μου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για την περιπτωση #6 (αντικατασταση στεγης) αναφερεται για ολες τις περιπτωσεις (νομιμο, δηλωμενο στο Ν. 1337/83, υφισταμενο προ του 55) σε στεγες συνολικου πλατους<7,5m και υψους<2.0m ?

Υπαρχει ενα παραβολο που πρεπει να καταβληθει, γνωριζουμε το ποσο?

Για αντικατασταση των κεραμιδιων και μονωση της οροφης ειμαι καλυμενος με την περιπτωση #5 (επισκευη στεγης) ?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Η Μικρής κλίμακας δεν έχει παράβολα ούτε κρατήσεις.Δεν έχει φορολογικά και αμοιβές.Η στέγη δεν πρέπει να περνάει τις διαστάσεις που αναφέρεις.Για τα κεραμίδια είσαι καλυμμένος.Για τη μόνωση ίσως να χρειάζεται να συνεννοηθείς με την πολεοδομία για να το σιγουρέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Η Μικρής κλίμακας δεν έχει παράβολα ούτε κρατήσεις.Δεν έχει φορολογικά και αμοιβές.Η στέγη δεν πρέπει να περνάει τις διαστάσεις που αναφέρεις.Για τα κεραμίδια είσαι καλυμμένος.Για τη μόνωση ίσως να χρειάζεται να συνεννοηθείς με την πολεοδομία για να το σιγουρέψεις.

Η αμοιβη δηλαδή είναι ελεύθερη στη διαπραγμάτευση?

προκειται να κανω μια λιθοκτιστη αποθηκη, γι αυτο ρωτω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα.., δεν μου δινει η πολεοδομια Εγκριση εργασιων μικρης κλιμακας, σε οικοπεδο εντος μη οριοθετημενου οικισμου, για να κατασκευασω μαντρα απο λιθοδομη υψους ενος μετρου. Και αυτο διοτι ισχυριζονται οτι ο νομος αναφερεται σε γηπεδα εκτος σχεδιου και οχι σε οικοπεδα μεσα σε οικισμους , ετσι το εχουν ερμηνευσει αυτοι στη συγκεκριμενη πολεοδομια. Μπορει καποιος να μου δωσει μια απαντηση για να καταφερω να τους πεισω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.