Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


Recommended Posts

από τον ορισμό του ΝΟΚ για την πέργκολα προκύπτει ότι δεν μπορείς να βάλεις κεραμίδια.

60. Πέργκολα είναι η εξωτερική ασκεπής σταθερή κατασκευή με μέγιστο ύψος τα τρία μέτρα, που προορίζεται για την αναρρίχηση των φυτών ή την τοποθέτηση προσωρινών σκιάστρων από ύφασμα, καλαμωτή και κινητά στοιχεία, αποκλειομένων οποιωνδήποτε άλλων κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης του φέροντα οργανισμού της κατασκευής. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
  • 1 month later...

κάπου όμως στα καινούρια λέει ότι μπορείς να βάλεις επικάλυψη στην πέργολα, (ελαφρύ υλικό όχι κεραμίδι)

αρκεί να μην υπερβαίνει το τελικό ύψος της πέργολας.

Δηλαδή ουσιαστικά φύλα πολυκαρβονικού ή σάντουιτς ή καλάμια ανάμεσα στους νομείς ή τεσπα όποια διαμήκη ή εγκάρσια στοιχεία δεν υπερβαίνουν το περίγραμμα. 

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπός κατά τον ορισμό παραμένει η αναρρίχηση φυτών και αποκλείονται ρητά τα κάθετα στοιχεία πλήρωσης. (μέγιστο ύψος 3 μ).

Επιτρέπονται υφάσματα, καλαμωτές και κινητά στοιχεία. Αν στα κινητά στοιχεία επιτρέπονται και οι ανοιγοκλειόμενες πέργκολες (εδώ ίσως είναι το κόλπο...) δεν ξέρω, χωράει συζήτηση.

Πάντως για επικάλυψη κεραμίδι και σανίδωμα από κάτω δεν περνάει με τίποτα ως πέργκολα. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

EEMK για  απλη περιφραξη   ,στον  φακελο  βαζω  περαν  των  τοπογραφικων,εντυπων εεμκ ,τε μηχανικου συμβολαιων κ τα του ικα? 

Link to comment
Share on other sites

Έντυπο, τοπογραφικό, εγκρίσεις, φωτογραφίες,google και τεχνική περιγραφή.

ΙΚΑ και συμβόλαιο δεν μου ζητούν εδώ. Το συμβόλαιο το ελέγχει η δασική και σου δίνει την πράξη και την τελεσιδικία.

Τον φάκελλο του ΙΚΑ τον τρέχω ανεξάρτητα.

Ποτέ δεν μου ζήτησε η ΥΔΟΜ για ΕΕΜΚ απλά μας συμβουλεύει να το τακτοποιήσουμε και να μπουν μεροκάματα.

Link to comment
Share on other sites

Γοργονα και

Κοκκαραδι

 

στις ΕΕΜΚ δεν γινεται ελεγχος φορολογικων, αμοιβων, ΙΚΑ

 

(απαραιτητα δικαιολογητικα απο το ΦΕΚ Β 2605/13)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ ναι το ξέρω εγώ ρώτησα για να είμαι καλυμμένη εγώ αν στην ΑΠΥ που θα κόψω πρέπει να πληρώσω τσμεδε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.