Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


ilias

Recommended Posts

Πάντως σε ανάλογη περίπτωση, στην ΥΔΟΜ μου είπαν ότι το bbq γενικά επιτρέπεται αρκεί να είναι σε ΕΠΑΦΗ με το κτίριο, δηλαδή όχι στο όριο με τους γείτονες. Για παράδειγμα, στη δική μου περίπτωση έβγαλα άδεια δόμησης για bbq στο δώμα. Βέβαια, ήταν άδεια δόμησης, αλλά γιατί να μη γίνεται και με ΕΕΜΚ; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

σε ξενοδοχείο θέλουν να ανακαινίσουν και να αλλάξουν κτήρια από  διώροφες μεζονέτες σε ανεξάρτητα δωμάτια ισογείου ορόφου (50 δωμάτια) (αποξηλώνονται δάπεδα, επιχρίσματα, κουφώματα, και αλλάζει η θέση της κλίμακας ώστε να υπάρχει πλέον ξεχωριστή πρόσβαση στο ισόγειο και στον όροφο.  πρόκειται δηλαδή για '"ριζική ανακαίνιση και αλλαγή στη διαρρύθμιση" θα ήθελα να ρωτήσω καλύπτει η γνωστοποίηση εργασιών του αρ. 4 παρ. 3 του Ν.4067/'12 (ΝΟΚ)? ή επειδή πρόκειται για αλλαγή στη 'διαμερισμάτωση' των δωματίων συνεπάγεται απαραίτητα και αλλαγή στα μηχανολογικά και άρα θέλει άδεια μικρής κλίμακας ή αδεια ανακαίνισης?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε anavatis μήπως μας τρολάρεις; 

Δεν μπορούσες να βρεις καλύτερο παράδειγμα που να απαιτεί πλήρη, κανονική, (και μάλιστα βαριά λέω εγώ) άδεια δόμησης; 

ΜΕ Σ.Α. και απ' όλα. Στατικά, Η/Μ, ΔΔ, κλπ κλπ

Δεν πιστεύω να έχεις δώσει καμία προσφορά για 48ωρη ή ΕΕΜΚ. Χτύπα στο κεφάλι. Θα τρέχεις μήνες

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε ανάλογη περίπτωση, στην ΥΔΟΜ μου είπαν ότι το bbq γενικά επιτρέπεται αρκεί να είναι σε ΕΠΑΦΗ με το κτίριο, δηλαδή όχι στο όριο με τους γείτονες. Για παράδειγμα, στη δική μου περίπτωση έβγαλα άδεια δόμησης για bbq στο δώμα. Βέβαια, ήταν άδεια δόμησης, αλλά γιατί να μη γίνεται και με ΕΕΜΚ; 

το Μαρκόπουλο πάλι λέει ότι μπορείς να βγάλεις BBQ (σε επαφή εννοείται) αλλά χωρίς καμινάδα.

Δεν μου τη δίνει ΟΥΤΕ σε νέα άδεια για σπίτι κανονική και με τα όλα της

 

(ειδικά για τα μπαλκόνια με προβληματίζει λίγο, δεδομένου ότι ζυγίζει καμιά 200 - 300 κατ' ελάχιστον με τα συμπαρομαρτούντα,

και κατά συνέπεια επηρεάζει τα στατικά (και πολύ περισσότερο τα σεισμικά / δυναμικά στατικά νομίζω. 

Εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα. Να μην πω για φουσκωτές πισίνες στα δώματα που τους φαίνεται απολύτως φυσιολογικό) 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα περγκολα σε οικοπεδο μπορω με μικρης κλίμακας?? Στο οικοπεδο δεν υπάρχει τίποτα. Αδόμητο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Σε πρόσφατη δίκη μου περίπτωση -που μάλιστα είχε και Σ.Α.- μου απόρριψαν το αίτημα για πέργκολα σε αδόμητο με την αιτιολογία (μεταξύ άλλων βέβαια γιατί είχε διαφορά αλλα θέματα το οικόπεδο) οτι η πέργκολα συνιστά βοηθητικό κτίσμα ως προς το κυρίως κτίριο. Go figure, δεν το έψαξα παραπάνω λόγω των άλλων προβλημάτων που είχα, αλλά έχω την αίσθηση οτι δεν έχουν άδικο

Link to comment
Share on other sites

νομίζω και ο νόμος λέει "σε νομίμως υφιστάμενα" εννοώντας κτίρια. Πάντως πρακτικά έτσι ερμηνεύεται όσο έχω δει εγώ στην πολεοδομία (Μαρκόπουλο)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Βγάζω ΕΕΜΚ για λειτουργικη συννενωση 2 καταστηματων που ανήκουν στον ιδιο ιδιοκτητη και στην αρχικη ΟΑ του 71 ,ηταν ενα καταστημα που χωριστηκε σε 2 και τωρα ενωνονται ξανα. Στα δικαιολογητικα ζηταει "μελετη πυροπροστασιας του ενιαιου χωρου, οπου απαιτειται".

Γνωρίζετε τι κάνουμε σε αυτη την πςρίπτωση;

Τα καταστηματα ηταν πάντα εμπορικα και αμφιβάλω αν απο το 71 εχει ασχοληθει κανεις με μελετη πυροπροστασιας.

Αφου απο δυο γινονται ενα, δεν αλλαζουν και οι εξοδοι...

Ευχαριστω

 

a5696b05d9e7dc38ed805521c9c7cd4f.jpg

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.